Similar Posts

12 Comments

 1. “İşte tam o anda, ayağımın yere değil de boşluğa denk geldiği anda, sıçrayarak uyanıyorum. Kollar ve bacaklar anlık bir reflekse hızlı ama kısa ve keskin bir hareket yapıyor uyanır uyanmaz.”

  Bu olay bende de oluyor zaman zaman, yalniz degilsin. Ozellikle otobuste seyahat ederken daldigim zaman onumdeki koltuga hatiri sayilir siddette tekmeler attigim da oluyor. Bazen uni de derste uyudugumda onumdeki siraya masaya falan yapistiriyorum tekmeyi, rezillik, millet anlayamiyor durumu senin mal olmus suratina bakip guluyor, falan..

 2. Uyku ile ilgili kitap yazabilirim. O derece uzman görüyorum kendimi 🙂

  Yalnız yazıdaki linki görüp The Machinist filmini izledim biraz önce, Ivan ne kadar da zoban’a benziyor yahu… Hahaha, onu görünce koptum filmden, bir daha da adapte olamadım.

 3. Uykuda yan basma, boşa basma bende de oluyor. Üstelik en son ne zaman mışıl mışıl uyumuştum hatırlamıyorum bile. Belki 5-6 sene olmuştur. Senin yazının aynı zamanda “tosun uykusunda konuşurken” dip notları ile desteklenmesi gerektiği kanaatindeyim. Birader sen sadece yan basınca zıplayan bi adam değilsin ki, sen uyurken düşündüren, düşündürürken güldüren bi yerden sonra da yeter amk biz de uyumak istiyoruz diye sövdüren bi insansın.

 4. Uykuda uyanma durumu apne ile alakalı olabilir kanka. Benimde horladığımı söyler bazıları yalan tabi bunlar.

 5. m d; bugün senin yorumundan sonra tesadüf bu haftaki gırgır dergisinde güven bilge’nin köşesinde de konuyla (uyku çarpılması) alakalı bir karikatür görünce yüzümde hafif bir tebessüm oldu. gerçekten yalnız değilmişim bu konuda. yetkililere başvuracağım, eğer literatürde ismi yoksa uyku çarpılması adını versinler olaya.

  atbs ve verdur kişileri, horlama ve uykuda konuşmayla alakalı ayrı bir yazı daha yazabilirim. verdur hatta istersen bu yazıyı beraber yazalım 😀

 6. Yuce Rabbim kimseyi dellez’in horlamasiyla sinamasin. Amin.

  Bi saniye lan sanirim ben su saniyede dellezin aradigi cevabi buldum. 2 ay boyunca her gece horultudan uyanip “hay senin uyuyacagin uykunun a.k.” beddualarim yuzunden uyuyamiyordur bu dellez. Neticede bayagi onemli bi insanim ve Tanrilar beni ciddiye aliyor. Yarin kiliseye gidip “bu kadari kafi dostum, artik dersini almistir, birak rahat uyusun eleman” diye dua edeyim.

 7. Aga sana derler ki bir yerden sonra acımaz daha fazla. Ben 6 ay da alıştıydım.

 8. Aga, ben bazen gunduz cok yorulduysam (fiziksel anlamda) horlayabiliyorum tabii. Sana ondan denk gelmistir 😀

 9. siz burda bana da oyle oluyor, ayni kaynim, yapadurun adamlar filmini cekmis Inception’da olay duserek uyanma uzerine kurulu agalar..
  tosunum yalniz degilsin bebisim, koskoca hollywood da senlen ayni kaderi yasiyor..

 10. Bilimsel adını öğrendim bu uyku çarpılması olayının, merak edenler için gavurcası Hypnic Jerk. Araştırmalarım devam ediyor, yerel lisanda bir karşılığı varsa onu da bulacağım, daha derin bilgilerle karşınızda olacağım.

  Bu savaş burada bitmez…

 11. bazen de bu tip yazıların sonunda bakarsınız ansızın gelmiş yapıcak birşey yok :))

Comments are closed.