Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Asai ve Mavai Üzümleri

İllegalliğin dayanılmaz cazibesi adı altında güzellemeler yapmak anarşizme hafiften yanlama çalışmaları olarak da ele alınabilir pekala, yurtdışında trenlere bilet almadan binmeye de tam bu noktada parmak basmak istiyorum. Cezası 40 euro evet, ama kesinlikle değer bu adrenaline. Bir keresinde bir hırvat, iki türk ve bir zimbabweli aynı kervangeçmez bir tren durağında inmiş ve sağa sola boş gözlerle bakarken anlamıştık birbirimizin kontrolörün ilerde belirmesinden dolayı bu durakta indiğimizi. Sen anlat ben dinleyeyim Africa, ben anlatayım sen dinle Balkan.


Fransız kızla evlen arkadaş, al karşına güldür, ingilizce konuştur, tak takıştır sür sürüştür kahve içerek denizi seyret, koy semizotunu masaya rakıya gömül. Sen TSM söyle o anlamasın, o Balzac okusun sen dinle. Lyon’la sevin, Guingamp’la asansör takım ol. Eve berjer koltuk takım al, balkonda mangal yap biberleri közlesin. Bence ilaç fransız kızdır bu hayatta. Lost’taki French Chick’i de allah sahibine bağışlasın ama bizden uzak olsun.


Yabancı memleketi tavaf pozisyonundayken genelgeçer bazı etik kurallardan arınıyorsunuz. Yaşlı adam veya kadın sadece yabancı olduğu için mesela yer vermekten imtina edebiliyorsunuz, amaan heriflerin kendi vatandaşı yer vermiyor ben miyim evrensel enayi diyorsunuz. Ya böyle büyük andavallık olabilir mi, lütfen kendi ülkemizde gördüğümüz her caponu kucağımıza alalım, her fildişliyi bağrımıza basalım.


Meyveleri karıştırmak, onlardan kokteyller yapmak bunlar hep güzel hareketler ama bizim tropikal olana karşı ilgimizi sömürmek ne demektir ya. Tim kurup Güney Amerika’nın ormanlarına mı salıyorsunuz da bize gudik isimli üzümler, varlığı şüpheli kavunlar yediriyor ve bunların aromatik hallerini sakızlara katıyorsunuz. Bana sakızlı muhallebi ver kardeşim, mürdüm erik reçeli ver. Yöremden güzellikler sun, sonra bakarız asailere havailere.


Bira, sosis, gol. Takımın küme düşüyor, sen ekmeğin arasına domuz sıkıştırmakla meşgulsün. Elindeki plastik bardağın depozitosunun derdindesin. Hertha Berlinliler size söylüyorum, seneye ikinci ligde de bu pervasızlığınız devam ederse amatöre kadar yolunuz var. Berlin Türkiyemspor sizi bekliyor aşağı liglerde gidin de bir kapışın bakalım. Zaten stadınız kocaman bir Ümit Aktan programı stüdyosu kıvamında, skorboardla diğer maçlardan gelen gol sesine göre tepki vermeler falan. Sana ne lan Gladbach’ın deplasmanda attığı golden lale. Bu arada iki laf da Berlinliler arasında oturup gol olunca atkılarıyla sevinen Schalkeli öküzlere. Değdi mi yediğiniz dayağa, ha canım benim.


Bul karayı al parayı’cıları en son ne zaman görmüştüm acaba? Hatırlatmak gerekirse, toplam 5 kişiler ve 5’i de birbirinden nalet suratlılar. Ellerinde aynı banknottan 5 tane, devamlı el değiştiriyor o paralar. Veee o da ne, ufuktan bir yaşlı çift beliriyor hemen tayfamız tarafından çevrilip dolandırılıyor. Hintliler de bu piyesten nasibini alıyor. Buna niye polis bir şey demiyor anlamıyorum, lan ayıp ya bir gün senin de çocuğunun pamuk helvasının içine kiremit tozu atarlar görürsün. Etme bulma dünyası.


Bütün bunlar olurken, Pegasus Ucuz Uçak Departmanı bana “Pasaportunu hazırla, 5 mayıs’ı bekle.” diye mail gönderdi. Sanırım bu sefer ücretleri düşürmekle kalmayıp, bizim yerimize vizeyi de alıcaklar. Hatta yolcu listelerini seçsinler evden toplasınlar bizleri. Sürpriz olur, nereye gittiğimizi de söylemesinler. Pencereden bakarken bulutlardan anlayalım. Sonra da Kosta Rika ormanlarında siksinler bizi, aklımız başımıza gelsin. İbne Pegasus, seninle işim bitmedi.


Düşündüm ve taşındım. Siz de taşının, vakit kaybetmeden ordan oraya sürüklenin. Mali konuları dert etmeyin, bayramda otobüsler bedava. Deliye her gün bayram. Delilere otobüs her gün bedava. Yaşımız genç ve mal gibi vakit geçiriyoruz. Demek ki hiçbirimizde sike sürülecek akıl yok. Hepimiz deliyiz, her gün bayram, otobüslere bu yazıdan sonra para verenin sıfatına sıçayım. Benim otobüsten anladığım eski iett otobüslerindeki bilet attığımız her daim sıcak demir kutudur. O yoksa ben de yokum. Marjinal anarşist fikirlerimi böyle zeminlere oturtuyorum izninizle, zira modern Robin Hood’luk bunu gerektiriyor. Gerçi şimdi o adamı da kurcalıyorlar, aslında fakirden alıp zengine veriyormuş o yüzden zenginler zengin olmuş diyorlar. Pes. Şirine için de orospu demişlerdi, sonra tekzip yayınlamak durumunda kaldılar. Masal kahramanlarını, halk kahramanlarını bari öteki dünyada rahat bırakalım. “Canım Kardeşim”deki Kahraman’a selam olsun.

6 Comments

 • tarjetaamarilla
  Posted 03/05/2010 at 12:29

  Son zamanlarda okudugum en keyifli yazilar birisi…Eline saglik…

 • Altar
  Posted 03/05/2010 at 12:35

  Aferin Lan Ulvi. Şu anda 3 yerde birden olmam gerekirken beni bilgisayar başına kitledin. ilgili yorumlarımı yapıcam dönünce.

 • dea
  Posted 03/05/2010 at 16:32

  Yazı güzel, tam Ulvican stili…

  Üzerimizdeki ölü toprağını atalım hadi artık…
  Altar ve dellez, söz verdiğiniz yazılar nerde olm?!

 • Altar
  Posted 03/05/2010 at 23:56

  @ Dea; Yazdım ama iki ara bi dere kağıda yazdım. Word ortamına aktarmam lazım ki Urfa’ dan dönene kadar bana elleşme.

  @Ulvi;

  1- Bırak 40 Euroyu, adrenalin kralını otostop ile yaşarsın bence. Bi dene diyorum ben ve senin cesaretlendirmek adına elimden ne gelirse yaparım. Valla bak. Yeterki Afrika’ ya bi baş parmak kaldır. Neyin eksik oğlum senin lepiska saçlı seço’ dan? Dene lan. Hadi hadi.

  2- Frasız kızlar konusunda hoşuma gitmesede seninle aynı fikirdeyim. Bak düşünüyorum benim de aklımda Taxi filminde elemanın sevdiceği kalmış. (Şöfor olan tabiki, polisin yavuklusu almandı.)

  3- Yabancıyı bağrına basmak diyince aklıma. Everton maçı ve elinde küçük telli çalgısı ile ortaya çıkan perulu mu desem kolombiyalı eleman geliyor. N’oldu acaba? Herkesi bizim gibi sandıysa bi yerlerde boşaltmışlardır içini.

  4- O çenede sakız çok çirkin durur be! İçine ne katarsan kat. Çiğneme birader sen.

  5- Almanları görünce aklıma “Acaba bizim stadlarda da alkol satılsa nasıl olur?” geliyor hep. Çok fena olur çok. Stad güvenliklerine bana pankartımı verin diye koşuşturan Ulvi’ ler topluluğu blok halinde hareket geçiyor. Çok çirkin görüntüler bunlar. En iyisi mescit yapılsın.

  6- Karoculardan sanırım bi keresinde laleli de görmüştüm. Emin de değilim açıkcası belki yanılsamadır. Ama o antik dönemin esnafalarından tombalacı bi iki tane var. Dolaşıyorlar etrafta. Ayık olmak lazım.

  7- Kosta rikaymış, zenci zenci teşebbüslermiş, Ricky Martin’ e hemşeri çıkma salvoları filan ne ayaksın Ulvi? Seni her halinle sevmiyoruz zaten açık ol.

  8- Şirineyi (bestesi de vardı aslında sevimlisinden) bilmem de beverly hills uşaklarında bianca ardı. O işte tam bir kevaşeydi. Deli oluyordum tavrına hareketlerine. Bak sinire kestim. Kaltaak!

 • sechoe
  Posted 04/05/2010 at 21:43

  leziz olmuş cankuş, fransız kız arzusu hepimizde var july delpy ablaya başladı bu ateş yakında tecrübe etcez inşallah 🙂

 • canoğlan
  Posted 01/06/2010 at 15:37

Leave a Comment