Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bir Facebook Yazısı Daha

Geçen sene yazdığım facebook yazısından sonra bir facebook yazısı daha göndermeye karar verdim. Normalde “facebook yazısı” mavi renkli olurdu ve o yazıya link verirdi ama vermiyorum çünkü sağ üstte arama kutusu var, oraya facebook yazıp arayın. Bunu neden yapıyorum çünkü dea uğraşmış, arama kutusu yapmış, muhtemelen site istatistiklerini incelerken kim ne için kullanmış diye bakıyor, görüyor ki kutu haftada olsa olsa dört beş kere kullanılmış, sonra hüzünleniyor, kafasını öne eğiyor ve hayatı sorgulayıp günü bir gotik gibi geçiriyor. Neyse, kısaca şunu demek istiyorum o yazıyı merak eden yazıp arasın.

Asıl konumuza geçecek olursak biraz önce facebook’ta bir takım gözlemler yaptım. Gözlemlerimi daldan dala, profilden profile atlayarak oluşturdum. Önce arkadaşlardan başladım sonra herkese açık profillerle devam ettim, bayağı bir gezdim. Yavur memleketlerindeki profillere de erişme şansım olduğu için memleketimizde normal dünyadan farklı olan şeyleri de gözlemledim. İlk olarak gözüme çarpan şey bizim memlekette eğer fotoğrafta birden fazla kız varsa orgy yapıyor gibi birbirlerine kenetlenip poz vermeleri oldu. Sanırım fotoğraf makinası ortaya çıkınca elektromanyetik bir dalga yaymaya başlıyorlar ve birbirlerini çekiyorlar. Türk kız gruplarının olduğu ne kadar fotoğraf varsa hepsinde birbirlerine girmişler. Bu söylediğim pozisyon öyle makina karşısına dizilip omza el atma ya da belden kavrama şeklinde değil. Bayağı böyle arkadan kucaklayıp sarılma, tepesine çıkma, suratları birbirine yapıştırma, kucağa alma gibi pozlar. Yavur memleketlerde yaşayan Türk kızlar da aynı şeyi yapmış, yabancı uyruklu kızlarda pek gözlemlediğim bir poz verme çeşidi değil bu. Sosyolojik olarak daha sonra değerlendiririz, ya da ne değerlendirecem, siz kendiniz düşünün, sonuç çıkarın.

Başka kızlar bulamayıp tek başına poz vermek zorunda kalan kızlarımızın en favori pozisyonu kolları açıp havaya zıplama. Bu esnada karşıdan makinayı tutan fotoğrafı çekiyor ve yüzde oooohuuuuu eyoooooo tarzı bir haykırış görülüyor. Eğer haftasonu pikniğe gidilmişse arkada dağ, bayır efekti oluyor, yoksa evin önünde ya da ev bahçeliyse evin bahçesinde bu poz veriliyor. Bu pozun alt metninden “ben özgür kızım, asi, isyankarım, ama hayatı seviyor, keyif alıyorum” mesajını okuyoruz.

Türk facebook camiası uzun süredir domine eden “ay çok şeker çıkmışsın” yorumlarının da bir kalıp içinde görülüyor. Bu yorumu alan fotoğrafların çoğu tek olarak çektirilen fotoğraflar ve özellikle bu yorumu almak için konmuş oluyor. “Bize örnekle gel, inanmadık” diyeceğiniz ama örnek vermemin hukuksal olarak mümkün olmadığı başka bir gözlem de şu, fotoğrafları çok fazla sayıda “ay çok şeker çıkmışsın”, “bu ne güzellik prensesim” gibi yorumlar alan kızlar kusura bakmasınlar ama evrimin kayıp halkası olabilirler. Benim 5-6 resminden fazlasına bakmaya çalıştığımda ekran kartımı yakan insan 5 resimde yaklaşık 20 tane “bu ne güzellik” yorumu almış oluyor. Belki bu yorumlar yüzünden daha antipatik geliyordur, bilemem, ama böyle bir korelasyon var. Çok fazla bu tarz yorum alıyorsanız gidin şimdi aynaya dikkatlice bir bakın bence, sonra ister bana küfür edin ister “nose job” randevusu alın, keyfinize göre…

Diğer memleketlerden kızlara geçecek olursak bunlar mayolu fotoğraf koymayı çok seviyor. Bir takım erkekler de bu fotoğraflara “oh baby sexy”, “yeah, now this is hot ass” gibi yorumlar yapıyor. Bunun Türkçe karşılığı yok tabii. Bizim memleketin facebook camiasında bir kız fotoğrafına “oha oha taş gibi”, “off muazzam tampon” yazan olmaz, olursa Hürriyet’e haber olur. Bizim kızlardan da sayıca az olsa bikinili fotoğrafını koyan var ama ortalama yorum alma sayısı 10 olanlarda bile bu fotolarda yorum olmuyor. Yazılacak bir şey de yok zaten pek, işte elin adamı “taş taş maşallah” yazıyor ama bizde olmuyor, o yüzden öyle bakıp geçmek en iyisi.

Şimdi yazdım yazdım ve sadece kızlar hakkında üstelik sadece onların fotoğrafları hakkında yorum yaptığımı gördüm. Tabii kötü niyetli insanlar hemen buna anlam vermeye çalışıyor, ama sebebini açıklayayım. Bir kere erkeklerin fotoğraflarına girip “çok şeker çıkmışşsın” yazan kız da yok erkek de. Erkek bu yorumu yazamıyor, örf ve âdetlerimize aykırı, bir kız üç dört erkeğe bunu yazsa yiyeceği damga da belli… O yüzden genelde esprili, herhangi bir kalıba uymayan yorumlar var. Durum böyle olunca erkekler de pek kasıp şekilli fotoğraf koymuyor, onda da belli bir düzen yok. Bir de erkekleri hızlı hızlı geçmiş olabilirim, tam emin değilim. Neyse böyle işte, hiçbir işimize yaramayacak bir takım gözlemlerden oluşturulan bir yazının daha sonuna geldik. dea akıllı olsun…

4 Comments

 • Canarino
  Posted 18/07/2009 at 21:16

  Bu vesileyle facebook resimleri yorumlamada bir devrim yapan (hemen hepsi buradakilerce de tanınan) ağabey ve kardeşlerimi de kutluyorum. Bir bayan voleybolcuyla çekilen ve ilerleyen aşamalarda yabancı bir hanım basketbolcunun da müdahil olduğu bir kısım resim altı diyalogları geliyor da aklıma :))

 • dellez
  Posted 19/07/2009 at 00:12

  ahahaha, bu yazinin ozeti haftasonu abazaliktan facebook’ta ne kadar acik kiz profili varsa gezdim mi oluyor aga 😀

 • mcd
  Posted 19/07/2009 at 23:51

  birde bir facebook klasiği- resmi çeken kişinin yorumu- var.
  ay kim çekmiş bunu
  kim çekmişse süper çekmiş
  bu resmi ben çektim
  kim çekmişş acabeğaaa

  o resmi çeken elini, o eline o komutu veren beynini noktanoktanokta!

 • buket
  Posted 08/02/2010 at 21:16

Leave a Comment