Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bursaspor şampiyon olsun…

Makyavelizm sosuyla bezenmiş “Ben olmazsam rakibim de olmasın” düsturunun aksine taraftarın amentüsü “Ben olmazsam kimse olmasın” şeklindedir, yani aslında öyle olmalıdır. Son haftalara geldik, ana gündemimiz şampiyonluk…

Fenerbahçe’nin içinde bulunduğu durum matematik olarak şampiyonluk olasılığını barındırsa da, oynanan futbol ve ortaya koyulan arzu, istek göz önüne alınırsa bunun çok da mümkün görünmediği ortada. Fenerbahçe taraftarının da -fazlasıyla iyimserleri ve agnostikleri bir kenara koyarsak- “Cimbom olmayacaksa Bursaspor olsun” şeklinde düşündüğüne, ehh, hepimiz bizzat tanık oluyoruz zaten.

Lakin ben şahsen rakiple, Cimbomla, Beşiktaşla alakasız bir şekilde ve hatta Fenerbahçe’nin şampiyonluk ihtimalini hiç de küçümsememe rağmen, eğersiz, koşulsuz, şartsız Bursaspor şampiyonluğunu arzuluyorum. Ve hatta, biliyorum tepki çekecektir ama, eğer son haftaya Bursaspor ile Fenerbahçe kafa kafaya girse bile, son hafta onların ipi göğüslemesini tüm kalbimle istiyorum.

Neden? Çünkü manyağım. Çünkü Avrupa’da hiç tatmadığı duyguları yaşadığı sene sırf yerel başarı gelmediği için silbaştan yapan zihniyete düşmanım. Çünkü son iki sezondur, muhtemelen Fenerbahçe tarihinin en pahalı kadroları kurulmasına rağmen ortaya konan bu kişiliksiz, basiretsiz, bu omurgasız futbola düşmanım.

Çünkü ben, “yürüyerek şampiyon oluruz” deyip de rezil olan bir inşaatçının, daha sonra hiç utanmadan, hiç sıkılmadan “Öpe öpe şampiyon oluruz” minvalinde cümleler kurmasına, buna rağmen ortaya öpen, öpmeye niyeti olan bir oyun konmayıp da her hafta federasyon ya da hakemleri suçlu ilan etmesine düşmanım.

Fenerbahçe’nin milyonlarca Türk Lirası karşılığında alabildiği bu kalitesizliğe düşmanım!

Çünkü ben 10 yıldır sürekli yapacağını söylediği sportif başarılara, istikrara ulaşamamış, buna rağmen son 3 yılının parolasını “3 şampiyonluk” olarak koyan bir adamın başarısız olmasını, ahh allahım, deliler gibi istiyorum. Başarısız olmasına, ve ona koyun gibi biat edenlerin Fenerbahçe’yi ne kadar ufak hesapların, ne kadar yalan hedeflerin ortasına koyduklarını idrak edebilmelerine muhtacım.

Ben yürüyen, öpen, sevişen Fenerbahçe değil, ayakta kalan, korku veren Fenerbahçe arzuluyorum.

Bu arzumun önündeki yegane engel olan adamın sene sonunda çıkıp da, bir Anadolu takımının medya desteği, hakem desteği, kulisi, trilyonluk hibeleri olmadan, hem de Fenerbahçe bütçesinin tırnağı ile şampiyon olması durumunda ne gibi bir izahatta bulunabileceğini çok merak ediyorum. Ve ona her koşulda biat edenlerin bu izahata ne derece inanacaklarını…

Ben Bursapor şampiyonluğu istiyorum.

Hayır, hayır Galatasaray’a karşı değil…

Ben Fenerbahçe’ye karşı Bursaspor şampiyonluğu istiyorum…

Şimdi azarlayın, tokatlayın, dövün beni… “Sen nasıl Fenerbahçelisin… Ne demek Bursaspor şampiyon olsun?!” diye çarmıha gerin beni… Umrumda değil ama, bunu da bilin…

21 Comments

 • Tarjeta Amarilla
  Posted 23/03/2010 at 11:30

  Eline saglik, benim ve eminim ki daha baska bircok kisinin hislerine tercuman olmussun…

 • werdure
  Posted 23/03/2010 at 11:47

  O betondan da anlayan, futboldan da anlayan şahsın utanacağını, ulan biz bu işi bilmiyoruz diyeceğini bilsem aynı görüşleri paylaşırım seninle. Ama çok kez gördük ki adam sunni gündem pompalamaları ile bir şekilde topu taca atmayı biliyor.
  Hayır benim sinirden çıldıracağım konu şu.
  – Şampiyon olamayacağız
  – Önce top başka yerlere kaydırılacak, Bakınız son hakem muhabbetleri
  – Sonra bak ulan tesis yaptık süper çağ atladık masallarına insanlar inanacak. Bakınız seçim öncesi anlatılan Ankara tesisi.

  Bir Allah ın kulu da demez mi kardeşim Ankaradaki tesisi götümüze mi sokacağız diye? İnsanlar gittiler ve oy verdiler yazık diyebiliyorum sadece.

  O kadar tesis var ot var bok var bir tane yetişen sporcumuz yok numune bile yok. Ayıp lan.

  Son açıklamalar daha da feci. Adam atma mevzusuna ceza istiyor yönetim açık açık. Seyircisiz derbi oynatmaya çalışmak hangi spor klübü yönetiminin saçmalığıdır?

 • or-ka
  Posted 23/03/2010 at 12:08

  çok güzel ve sonuna kadar doğruları barındıran bir yazı. doğruları söylemeye ve yazmaya devam:)

 • Axel
  Posted 23/03/2010 at 12:27

  hahah tek kelime bile sektirmeden katılıyorum..

  hatta o inşaatçıbaşının olası bi bursa şampiyonluğunu yavşak, bilindik, adeti olan konu saptırma manevralarıyla gölgelemesinden de endişeleniyorum.

 • Diego
  Posted 23/03/2010 at 14:46

  once kendimize batiralim dedigim cuvaldizin en buyugunu bulmussun :))

  butun bu yazdiklarina ek olarak sadece bizim degil digerlerinin de sampiyonlugu bursa kadar haketmedigini dusunuyorum bende.

  ayni dakikalarda aynı seyi dile getirmisiz 🙂

 • Baris
  Posted 23/03/2010 at 15:16

  Yazı genel olarak benim de hislerime tercüman fakat verdur’a da katılmıyor değilim. Bir bahane mutlaka bulur, istifayı aklından bile geçirmez. Hatta geçenlerde zaytung’un verdiği fikri uygulayabilir “3 sene şampiyonluk sözü verdim ama hangi sene başlayacağını söylemedim, bu sene sayılmaz.” minvalinde bi’şeyler geveleyerek. =)

 • okul açık
  Posted 23/03/2010 at 15:16

  can’ın dediği bir şey vardı, bu konu için. “hani çocuklar düşe kalka büyür ya, bazen anne babalar da çocuklarına kızdıklarında, ders alsınlar diye hadi git de düş derler.” ama çocukları yere düştüğünde de içleri sızlar, aslında bunu ders alsın diye bile istemez içinden, başka bir yolu olsun ister bunu anlatmanın. o yüzden tabi ki fener şampiyon olsun abi, eğer olamazsa ilk tercih bursa olsun, galatasaray’dan beşiktaş’dan daha az yakar içimizi.

  bence, bir de kolay vazgeçiyoruz. illa kendi zihniyetimizde biri olunca mı tam sahiplenicez bu kulübü? şahıslara kızıp bize ait olan bir şeye bizim değilmiş gibi mi bakmalıyız? onlara düş demeden doğruyu göstermeyi, anlatabilmeyi zorlamalıyız gibi geliyor, ne kadar zor olsa da. ulan biz bilmiyor muyuz da denebilir bu yazdıklarıma, taraftarlık biraz anlık reflekse de bağlı tabi, belki derbiden sonra çok daha farklı düşünücem bu konuda ama sakin kafayla genel yaklaşımım bu yönde.

 • Post Author
  dea
  Posted 23/03/2010 at 16:43

  Haklısın demeyeceğim de, haksız da değilsin Faruk. Ama bu ana/baba – çocuk metaforu aslında tam tamına özetlemiyor vaziyeti. Neden? Çocuğun düşerse canın acır, tamam da, düşmeme halinin karşılığı şampiyon olmak değil ki?

  Fenerbahçe şampiyon olursa seviniriz, şampiyon olmazsa üzülürüz. Ama o kadar. Yeni seneyle, hayata yeniden başladığın bir ergenlik periyodu bu futbol dediğimiz neticede. Ötesi değil.

  Evet, şampiyon olamazsak bile Aziz Yıldırım zihniyetinden kurtuluşun garantisi yok. Ama şampiyon olursak hiç yok. Şimdilerde emo edebiyatının parçası sayılan “no pain no gain” filan da demek istemiyorum. Ama mutlak zafer için, bazı cepheleri vermek, vermeyi düşünebilmek çok abes bir düşünce değil.

  Bu adam son iki senedir Fenerbahçe’ye verdiği trilyonluk zararın altında ezilmeli. Bu kadar sonsuz bir sorumsuzluk vermemeli o koltuk insanlara. Derdim bu.

  Ben daha kutsal, daha büyük, daha geniş bir kazanım için bir değil, birkaç şampiyonluğu feda ederim. Edemem diyenlere de bir şey diyemem tabii. Çocuk bizim çocuğumuz da, her ana baba aynı değil tabi 🙂

 • Canarino
  Posted 23/03/2010 at 20:14

  Bir adam 10 küsur yıldır “Kulübü şahıs egemenliğinden kurtaracağım” demesine rağmen, o süreç sonunda büyük çoğunluk “Sen gidersen ne yaparız” diye soruyorsa, ne imamdan ne de cemaatten hayır gelmez. Bursa 10 sene üst üste şampiyon olsa, o kafa değişmez. Kız voleybol kovalamak lazım. Oraya karışmıyor.

 • ortega
  Posted 24/03/2010 at 00:05

  “No pain gain” öyle bir slogandır ki, emo’lara yar edilmez, ettirmeyiz. Bu böyle biline 🙂

 • alfredo
  Posted 25/03/2010 at 14:05

  Eskiden zırt pırt seçime gidilirdi millet o kadar bıkıp usandı ki dediler artık tek bir iktidar olsun ve ona sahip çıkalım. Hay kafanızı sikim sizin neyinize istikrar kes kafayı uçur gitsin. O kadar tribün kovalamış adam bile takım şampiyon olmasın diyecek duruma gelmiş. Vay ak aziz

 • erk
  Posted 25/03/2010 at 15:56

  Ben karşıyım abi bu zihniyete…

  Şu an Fener’den de, tribunlerinden de, yönetiminden de nefret ediyorum ayrı. Ama benim tıkımım kötü çıksın Bursa olsun. Bursa değil altımızdaki takımlardan biri gelse bile değişmez bu devran.

  Başkan Bursa şampiyon olunca ulan ne bok yedik diyecek de, GS şampiyon olunca neyse en azından Gs’dir olabili mi diyecek??

  Başkan 10 yıldır hangi hatasından ders almış ki Bursanın şampiyonluğundan ders alacak??

  Bursa dediğiniz takım iyilik emsali bi melek mi?? Tribunlerine diyecek lafım yok. Beni imrendiren tek tribun. Ama Ertuğrul gereksiz bir karakteridir Türk futbol camiasının. Yönetimi de yılların çirkefliğini üstünden atamamıştır.

  Kadıköydeki 3-2’lik maçı izleyenlere soruyorum… Feneri 2-0’dan 3-2 yenen bu takım tabelaya göre inanılmazı gerçekleştirmiştir doğru. Peki bu kötü Fener’den iyi futbol mu oynamıştır? Herkesi kendine hayran bırakan bir oyunları mı var bu adamların da bunları kahraman yapıyoruz. Her sene olduğu gibi, bu sene de kendi takımlarımıza diğer takımları kullanarak bok atıyoruz o kadar. “Bak oğlum, komşunun salak oğlu şu sınavdan kaç almış” demekten farkı yok.

  Kötünün iyisinin şampiyon olmasından sıkıldım evet. Ama kusura bakmayın, her takım kötüyken ve kötünün iyisi şampiyon oluyorsa o Fenerbahçe olmalıdır.

  Bursa’dan da bi bok olmaz, bnkz: Sivasspor…

 • hafız
  Posted 26/03/2010 at 16:54

  Fenerbahçe şampiyon olmasın demek zor, insan kendi kendine bile söylerken kötü hissediyor, ama fikre katılıyorum kesinlikle. Bursa ya da bir başka küçük ölçekli kulübün olası şampiyonluğunun Türk futbolunda ciddi manada bir devrim yaratacağına katılanlardanım. Yalnız şöyle bir endişem var, maşallah bu tarz durumları en güzel idare eden başkan bizimkisi. Ortega geçen gerçekleşmesi çok muhtemel bir senaryo yazmıştı blog’unda mı twitter’ında mı hatırlamıyorum. Önce “bırakıyorum” mesajları, ardından 2-3 isimli transfer, ve her şey eskisi gibi devam eder. Ortega yine usturuplu yazmış, çok fena komplo teorileri var kafamda da, deli damgası yemekten korktuğumdan dillendirmiyorum pek.

 • x-Ray Burak
  Posted 18/04/2010 at 14:01

  bursa spor olsn bencede

 • erk
  Posted 19/04/2010 at 11:23

  Şu Bursaspor Şampiyon Olsun diye yazan arkadaşların yorum ve düşüncelerini bir daha almak isterim????

 • Post Author
  dea
  Posted 22/04/2010 at 07:10

  Fırsat mı kolluyordun abi, o kadar mı bilendin bana 🙂

  * * *

  Şaka bir yana, şimdi bu yazıdan sonra sık sık laf sokuldu tabii de, bu yazı demek değildir ki Fenerbahçe şampiyon olursa sevinmeyeceğim. Bana “ee Fener şampiyon olucak, üzülüyorsundur şimdi sen” diyenlere bu cevabı vereyim.

  Ama Bursaspor konusunda samimiyim. Başarısız hamlelerin başarılı başkanı Aziz Yıldırım’a karşı varsın bir sene Bursa şampiyon olsun. Hiç mi hiç üzülmem, açık ve net…

 • erk
  Posted 22/04/2010 at 15:03

  Olm Fener Şamp. olsun, arayıp laf sokacağım ilk kişi sen olacaksın…

  Açık ve net…

 • Post Author
  dea
  Posted 22/04/2010 at 15:21

  Ben de Aziz’in olası ilk saçmalığında seni ararım ama 🙂

 • erk
  Posted 26/04/2010 at 09:24

  Bak hala uzatıyor…

 • Post Author
  dea
  Posted 26/04/2010 at 12:37

  Erk reis, peşindeyiz, sen iste çoluğumuzu çocuğumuzu keseriz 🙂
  Tamam ya, Bursa şampiyon olmasın, Fener olsun 🙂

 • bedapp
  Posted 17/05/2010 at 19:18

  Baska bir sey isteseymissin denir ya, aynen o suratla bakiyorum su an ekrana… Senin canin sagolsun..

Leave a Comment