4529

Biraz aritmetik hesabi ile baslayalim. 1 Mayis 2014 tarihinde, yani bugunden tam 964 gun once, kendisinden bir onceki yazidan ise tam 668 gun sonra 3565 adli bir geri donus yazisi yazmistim buraya. O yazida ozetle ilgisizlikten oturu kapali kalan FasulyedenKom’un tekrar geri dondugunu, buyuk ihtimalle ayni ilgisizlikten dolayi yine olu kalacagini ancak zaten temel amacimin gectigimiz yillar icerisinde siteye tek bir yazi dahi yazarak bile olsa emek vermis insanlarin diledigi her an, diledigi her yerden kendi yazilarina ulasmasi oldugunu ifade etmistim.

Tabi kisisel tarihimin cok iddiali olunan konularda aldigim yenilgilerle dolup tasmasina atifla da bir geri vites kapisi koymayi ihmal etmedim. Geri donup okudugumda sunu da yazdigimi farkettim: Hatta bu vesileyle, “yazmak” eylemini çok büyük oranda gaspetmiş olan, geride bıraktığımız 3-5 yılın “140 karakter”ine karşı da -zafer olmaz da- belki 3-5 tokat sallamış oluruz.
Zafer olmadi tabi, hatta tokat demek de zorlama olur ama guzel 3-5 yazi sikistirmistik gene de. Ta ki bir sonraki sessizlige kadar.

Son yazimiz 16 Subat 2015 tarihli. Sonrasinda kimse yazmasa da, herkesin yazisi buradaydi, yayinda kaldi. Sanirim 1 yil kadar. Daha Fazlasını Oku

3565

2004 yılından beri, öyle ya da böyle, bir şekilde ayakta tuttuğumuz göz bebeğimiz FasulyedenKom’un -kaç kez kapandı, kaç kez açıldı unuttum- yeniden açılışına hepiniz hoşgeldiniz.

2011 Eylül’de ilgisizlik mevhumu nedeniyle ara verip, 2012 Haziran’da bir cansuyu olur umuduyla Tahmin Yarışması’na girişerek yaptığımız deneme de Avrupa Şampiyonası’nın bitmesi ile bünyede hüzün ve hayal kırıklığı bırakarak son bulmuştu.

Bu süreçte sitenin fişini tamamen çekmek, nasıl desem, bir eşeklikler fasikülü formatında yayınlanan kişisel tarihimde kendisine hakettiği yeri buldu.

Şimdi geldiğimiz bu noktada, muhtemeldir ki yine kimsenin -ya da iyimser olalım- çok az kişinin ilgi göstereceği yeni dönemde temel düsturumuz, buraya emek harcayıp yazı yazan, sayısı nerden baksan 20’den fazla kişinin dilediği her an yazısına ulaşabilmesini sağlamak olacaktır. Daha Fazlasını Oku

<art href= Tasarım Yarışması

“Sanat toplum için midir, sanat için midir onu bilmez. Bence benim içindir, sence de senin için olmalıdır.” cümlesiyle tam da 1 yıl kadar önce yayın hayatına başlayan <art href= hem 1. yaşını kutlamak, hem de “fikirleri gerçeğe dönüştürmek” adına bir tasarım yarışması için kolları sıvamış. Yarışmanın konusu Medyada Yasaklar ve Sansür olarak belirlenmiş. Daha Fazlasını Oku

Velhasıl-ı Kelam

2 aydır siteye tek satır bir şey yazmamış olmama rağmen, bugün sabah saatlerinde sitenin sağını solunu kurcalamak suretiyle bozduktan sonra, sorunu çözdüğüm ana kadar geçen 10-12 saatlik sürede deli gibi yazasımın gelmesine ne demeli? Allah sizi inandırsın, gözlerimden oluk oluk yaşlar dökülürken, “açaydım gollarımı, ‘bozulma fasulyeden’ diyeydim” diye diye helak oldum a dostlar!

Ehh, al işte yaptık siteyi. Eski haline döndü en azından. Şimdi de uykum geldi. Yarın yazarım artık. Kısmet değilmiş.

Sonunda yaptık, Fenerblog.com’u açtık!

İlk bahsedeceğimiz yere en son karalıyoruz. FasulyedenKom tanrıları bizi affetmeyecek bu yüzden. Gerçi asıl ironik olan sitede son zamanlarda hasıl olan ataletin en büyük sebeplerinden birisi ile ilgili siteye yazı yazmak, ama onu da geç yazmak. Şeym on yu!

Fenerbahçe üzerine söyleyecek sözü olan blogları bir araya getirme amacını taşıyan Fenerblog.com yayına girdi. Gerçi nerden baksan 3 gün önce yayına girdi. (Yayına girdiğinin 3. saniyesinden ta bugüne kadar siteye bu yazının yazılmasını bekliyor.)

Amacımız Türk spor blogları camiasında birbirinden habersiz şekilde bireysel saflar tutan Fenerbahçeli blogcuları tek bir cephede toplayabilmek, safları sıklaştırmak, sonra da öteki mahalleler ile mevzu çıkarmak 🙂 Daha Fazlasını Oku

4 Şubat Grevi

Tekel işçilerine destek amacıyla başlatılan 4 Şubat Genel Grevi’ne destek vermek amacıyla siteye erişimi bir gün durdurduk. Hiçbir amaca hizmet etmediğini, kendi çapımızda çalıp oynadığımızı düşünüyor olabilirsiniz, evet; biz de öyle düşünüyoruz… Ancak ataletin ilk ve değişmez vatandaşlık şartı olduğu ülkemizde ekmeği için direnenlerin yanında olduğumuzu gösterelim, tarafımızı belli edelim derdindeyiz.

Yoksa neden küçük bir karınca su taşısın Hüseyin’e?! Ne kadar manasız değil mi?

Chuck Anlatıyor: “Fasülyeden’de sevilmedim”

FasulyedenKom’un genç yazarı Chuck, site yönetimine verdi veriştirdi!

Sık sık yeterli ilgiyi göremediğinden dem vuran yetenekli yazar; site yönetiminin gerici ve bağnaz bir yayıncılık anlayışını benimsemiş olduğu açıklamasını yaptı.

“DEA’NİN ARTIK MODASI GEÇTİ!”

Camia içinde soğuk duş etkisi yaratan açıklamalarına bir yenisinde Dea’yi hedef aldı.

FasulyedenKom’un imtiyaz sahibi, coderı, başyazarı ve daha birçok şeyi olduğu bilinen Dea mahlaslı kullanıcının artık modası geçtiğini, yerini genç ve yetenekli yazarlara bırakması gerektiğini, hiç olmadı, Altar gibi ileri görüşlü ve yenilikçi insanlara bırakması gerektiğini belirtti.

Dea ile başarıya ulaşabileceğimizi düşünmüyorum” diyen genç yazar, “Bence artık kendisi de bazı şeylerin farkına varmalı. Mesela buraya kaç tane yazı yazdım ben, ismim hala künyede yok. Bence artık ismimin hala künyede olmadığını fark etmeli, en kötü.” şeklinde konuştu.

“FASÜLYEDEN BENİ KABULLENEMEDİ!”

İsim vermeden camianın diğer ağır toplarına da sitem eden usta kalem başarısının kıskanıldığını, önünü kesmek için çeşitli ali cengizlerin döndüğünü sözlerine ekledi. “Hayır sonuçta en iyi yazan benim bu ortamda. Sonuçta bu biliniyor. Üzerime oynansa Fasulyeden’i Avrupa’nın devleri arasına sokabileceğim otoriteler tarafından konuşuluyor. Fakat sizin de gördüğünüz gibi camia içinde sözü geçen insanlar bu gelişmelere kulaklarını tıkayarak kendi krallıklarını devam ettirme çabası içindeler. Aralarına kendilerinden yaşça küçük bir yazarın girmesini istemiyorlar, tahtlarını tehlikede görüyorlar. Sadece Altar var durumların farkında olan. Kendisi önünü görebilen, saygı duyduğum bir insan, bir ağabeyim. Camia içinde yaşanan Altar-Dea çekişmesinde de, camianın ağır toplarının Altar’ın yanında gözüküp Dea lobisi yaptıklarını ben bizzat biliyorum.”

“KONUŞURSAM YER YERİNDEN OYNAR!”

Zamanında Altar karşıtı lobilerin içine çekilmeye çalışıldığını vurgulayan FasulyedenKom’un genç prensi, bu illegal oluşumların hiçbir zaman içinde bulunmayacağını, kalemiyle bir yerlere gelmeye çabalayacağını bir kez de muhabirimiz aracılığı ile camiada sözü geçen isimlere duyurdu.

“Geldiler… Kapılarıma dayandılar… Altar’ın yanındaymış imajı yarat, bize rapor ver, siteyi senin üstüne yapalım dediler. Ben bu insanlara kapılarımı kapattım. Sadece yazılarıma konsantre olmam gerektiğini söyleyerek bu davetlerini reddettim. Bunların kim olduğunu ben söylersem yer yerinden oynar! Fakat aralarında şimdilerde sık sık Ankara’ya gidip gelen eskilerin en azılı tribüncülerinden birinin ve camia içinde çok tanınan bir yüzün de olduğunu söyleyebilirim.” açıklamasını yapan usta kalem, sözlerine “Yukarda süper kıymalı tereyağlı kır pidesi yapıyo adam, gidip ikişer tane domaltak mı dayı?” diyerek son verdi.

Gittik kır pidesi yedik. Güzel ve ucuzdu.

Fasulyeden Haber Ajansı (FHA)

Kadıköy/İstanbul

dea-chuckFasulyedenKom’da sergilenen ayrımcılığın resmi kanıtı yukarıda. Sağ köşede renk cümbüşünün arasında gri tonlu chuck görülüyor.