Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

EZLN yeni stratejisini açıkladı

EZLN, 29 Haziran 2005 tarihinden itibaren iç görüşmelerinin sonuçlarını Lacandon Ormanından Altıncı Deklarasyon adı altında bir dizi metin olarak yayımlamaya başladı. 19 Haziran’da ilan edilen Kırmızı Alarmın görüşmelerin güvenlik içinde yapılmasını sağlamak için ilan edildiğini açıkça belirttiler. Yeni politik girişim, Meksika’daki veya diğer yerlerde Zapatista yerlileriyle aynı amaçları paylaşan ve neoliberal küreselleşmenin etkilerine karşı mücadele eden toplumsal hareketlere yakınlaşmayı içeriyor. Deklarasyonda “Belki bizimle aynı istekleri duyan diğer toplumsal kesimlerle birleşirsek ihtiyacımız olan ve hak etiğimiz şeyleri yapabilmek mümkün olur” deniliyor

EZLN, Meksika’da veya yurtdışında neoliberal küreselleşmeye karşı mücadele veren insanlara ve örgütlere imkanları dahilinde destek malzemeleri göndereceğini vaat etti. Destek kahve ve el sanatları ürünlerinden oluşuyor, böylece tüm dünyadaki direnişçiler mücadelelerini bir şekilde finanse edebilecek. Meksika’da EZLN Genel Komutası neoliberalizme direniş ve barınma, toprak, iş, yiyecek, sağlık, öğretim, bilgilendirme, kültür, bağımsızlık, demokrasi, adalet, özgürlük ve barışı garanti altına alan yeni yapılanmalar için mücadele eden dost ve müttefikler bulmak amacıyla belirsiz bir süreyi araştırmaya ayıracak. Ayrıca yıl sonunda kıtalararası bir toplantı gerçekleştirmek yönündeki meramlarını da açıkladılar.

Kırmızı Alarmdan önce Yucatan’da, Ulusal Yerli Kongresinde (National Indigenous Congress – CNI) bir araya gelen diğer yerli toplulukları, CNI’nin parçası olan tüm etnik grupların EZLN tarafından 2003’de açıklanan La Realidad – Tijuana Planına katılımını sağlayarak yerli mücadeleleri arasındaki koordinasyonu güçlendirmeyi amaçlayan Zirahuen Deklarasyonunu yayımlamışlardı. La Realidad – Tijuana Planının anlaşma maddelerinden birinde Meksika topraklarının tümünde öz-iktidar ve öz-yönetim biçimlerinin teşvik edilmesi kabul ediliyor.

Kaynak: istanbul.indymedia

Leave a Comment