Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ordular ilk hedefiniz: Google’dır; İleri!

Dün zilyon tane haber sitesine yansıyan bir haber vardı. Habere göre Atatürkçü Düşünce Derneği, Atatürk’e ve Kemalizm’e hakaret eden bir sitenin Google Sites hizmetinden faydalanması sebebiyeti ile Google‘a erişimin engellenmesi için mahkemeye başvurmuştu. ADD’nin resmi web sayfasında konuyla ilgili bir açıklama olmadığı için, bu haberlerin mutlak doğruyu yansıtıp yansıtmadığından emin değilim. O yüzden yazıyı “Eğer doğruysa…” ekseninden götüreceğim. Elbette aksi yönde bir haber ya da açıklama gelmesi durumunda bunu belirtmemiz hiç te umrumuzda olmayan basın meslek ilkelerinden birisi. Misal ADD aslında Google’un değil de, sadece o sitenin kapatılması için talepte bulunmuş olabilir, o durumda yazının bir bölümü hükmünü yitirir tabii.

Öncelikle, Türkiye’de kafalardaki internet algısı ile ilgili çok ciddi bir sorun olduğunu kabul etmemiz gerekmekte. Tabiiki bu ülkelerin yasaları ve uyulması gereken kuralları var. Ancak yeni yüzyılın merkezine oturmuş ya da çok yakın zamanda oturacak olan internet ile ilgili olarak kanunların gözden geçirilmesi ve çağın gereklerine göre yeniden düzenlenmesi şart. Eğer bu düzenlemeyi yapmaz iseniz, serverları ABD’de yer alan bir sitenin Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suç teşkil eden bir faaliyet içine girmesi durumunda, siteyi yasaklayalım tepkisi ile kafasını kuma gömen bir devekuşundan farkınız kalmaz.

İkinci olarak, servis sağlayıcı ile servisten faydalanan ayrımını çok iyi yapmak gerekiyor. Türk interneti daha önce bu sebebten blogspot.com‘un sansürüne tanıklık etmişti. Justin.tv üzerinden yasal olmayan bir şekilde Lig TV yayını yapanlar, bu yayınlarını yaymak amacıyla Blogspot.com’u kullanarak blog açınca, ceza o bloga değil de, tüm bloglara kesilmiş, Türkiye’deki tüm bloglar yerle yeksan hale gelmişti. Bu hadisede de benzeri var elbette. Tayyip’in dediği gibi, “Burda öldürme var” Hatta gazetelere yansıyan ADD açıklamalarında sitenin en altında Google tarafından desteklendiğine dair bir ibarenin varlığından bahsediliyor ki, bu bahsedilen Google Sites hizmetinden faydalanan sitelerin footer alanına otomatik olarak eklenen “Powered by Google Sites” ibaresi değilse, ben de hiçbir şey bilmiyorum. “Burda iddaa var.”

Servis sağlayıcı ile servisten faydalanan ayrımını ayırt edemezseniz, yarın makasla kaynanasını öldüren bir taze gelin haberinden sonra ülkede infial çıkar, yurt sathında makas kullanımı yasaklanır. Terziler ne der bu duruma, bilemiyorum. “Burada sektöre bir saldırı var”

Üçüncü ve belki de en acısı da, Atatürkçü Düşünce Derneği gibi, etimolojik olarak incelendiğinde Atatürk’ün işaret ettiği hedeflere en çok sahip çıkması gereken bir derneğin bu amaçtan oldukça uzakta görünen bir eyleme imza atması. Muhasır medeniyetler seviyesini işaret eden bir liderin mirasına sahip çıkmak, yaymak gibi bir amaç edinen oluşumun İran’a, Kuzey Kore’ye, Tunus’a, Mısır’a öykünmesi akıl alacak iş değil.

Elbette internette Mustafa Kemal karşıtı birçok site açılmıştır, açılacaktır da, bununla mücadele etme yöntemi “aman siteyi kapatalım da kimse göremesin” demek değildir. Böyle yapmak kolaya kaçmak hatta mücadeleden kaçmak demektir. ADD’ye düşen görev gerek etkinlikleri, gerek halkla ilişkiler çabaları, gerekse sanal ya da basılı yayın organları ile bu mücadeleyi sürdürmek olmalıdır.

Örneğin derneğin resmi web sayfasını inceliyorum son birkaç dakikadır. Çok zengin ve detaylı olduğunu söyleyemesem de, kayde değer bir içerik var. Peki ama bu içerik neden çeşitli dillere çevrilmez? En basitinden İngilizcesi neden yoktur? Atatürk milli kahramanımız, ancak yaşadığı çağda emperyalizmle mücadele eden tüm toplumları derinden etkileyen bir lider. O yüzden Güney Amerika’da heykeli var. Peki ama neden İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca gibi temel diller ve bu dillerin çok daha ötesinde, Rumca, Azerice, Çince, Japonca, Arapça, Portekizce, İtalyanca gibi dillere çevrilmez bu bilgiler. Fantastik olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hayır hiç te değil. Bugün Che hakkında, Castro hakkında, ne bileyim Napolyon hakkında 55bin farklı dilde bilgiye ulaşabiliyorsunuz, Mustafa Kemal için bunu söyleyebilir misiniz? Hayır. Peki bunu yapmak Türkiyce Cumhuriyeti’nin ilgili birimlerinin görevi değil midir? O birimler bunu yapmıyorlarsa eğer, görev Atatürkçü Düşünce Derneği’ne düşmez mi? “Burada görevi ihmal var.”

ADD’den herhangi bir açıklama okumadığımı, ulusal gazetelerin web sayfalarına yansıyan haberlerden hareketle bu görüşlerimi dile getirdiğimi ifade edeyim. Nasıl ki Harun Yahya isminden menkul bir garip adamın Evrim çalışması yapan bilim adamlarının sitelerini kapatmak gibi bir çabası var ve biz de bu çabayı eleştiriyorsak, aynı şekilde Atatürk’ün manevi şahsiyetini koruyacağız diye bu şekilde bir garabete imza atan Atatürkçü Düşünce Derneği’ni eleştirmeliyiz. “Burada adil eleştiri mekanizması var.”

İnternet’e ve internette özgürlüğe sahip çıkmayan her insan 3. dünya ülkesi olma hedefine sahip çıkmış demektir. Ve bu hedefle Atatürk’ün uzaktan yakından ilgisi yoktur.

8 Comments

 • Aga
  Posted 13/04/2009 at 21:44

  Sayin dea bey bu bir elestiriden cok tespit olacak. Bence “Türkiye’de kafalardaki internet algısı ile ilgili çok ciddi bir sorun olduğunu kabul etmemiz gerekmekte” girisiyle soruna hatali bir yaklasim sergileyerek yaklasiyorsun.

  Sorun internetin nasil algilandigi degil, en azindan su durumda degil. Zaten bence olaya asil nedeni iskalayarak yaklasiyorsun dememin sebebini “Atatürkçü Düşünce Derneği’ni (de) eleştirmeliyiz” daha iyi acikliyor. ADD’yi sanirim gecen sene burada topa tutmustum, sonra uzerine ne tartistik hatirlamiyorum fakat son senelerde bu dernegin neye hizmet ettigi, neden hizmet ettigi ortada. Bu dernegi de degil elestirebilmeliyiz degil bu dernegi hep elestirmeliyiz. Bu haber dogruysa da degilse de bu dilekcenin bu zihniyet tarafindan verilmis olabilecegini biliyoruz, yok kesin onlar degildir diyemiyoruz. Bu meselede sorun bizzat ADD, onu yoneten, olusturan, yonlendiren insanlar. ADD belli bir amac ugruna Ataturk’un ismini manipule eden bir dernek oldu cikti. Harun Yahya’nin ne oldugunu, arkasindaki gucleri falan biliyoruz, onun icin bir takim hakim, savciyla isi pisirip site kapattirmak cok ahlakli ve normal bir is. Onun zihniyetini cok guzel yansitan bir eylem. Fakat burada bunu ADD yapiyor ve boyle de bir hata yapmislar diye yaklasiyoruz. Oyle degil iste… Harun Yahya’dan bu sansuru ne kadar bekliyorsam ADD’den de o kadar bekliyorum. Son senelerde yaptiklariyla kendilerini kanitladilar simdi faaliyete gectiler, bunda sasacak bir sey yok, aaa bak elestiririm ben bunuluk bir durum da yok. Durum gayet onlarlik zaten, onlar ’80 darbesinin Ataturk’unu cok seviyor.

 • sert
  Posted 14/04/2009 at 00:46

  Atatürk’e bugün yapılacak en büyük iyilik Atatürk’ün ADD cilerin elinden alınmasıdır.

 • Post Author
  dea
  Posted 14/04/2009 at 08:08

  Ağam: Sen tam ADD’lik diyorsun, ben de ADD’ye, kelime anlamıyla ama, Atatürkçü Düşünce’ye hiç yakışmıyor diyorum. Arada çok fark yok aslında. Dolayısıyla neyi eleştirdiğini anlamadım pek.

  Nasıl ki Harun Yahya isminden menkul bir garip adamın Evrim çalışması yapan bilim adamlarının sitelerini kapatmak gibi bir çabası var ve biz de bu çabayı eleştiriyorsak, aynı şekilde Atatürk’ün manevi şahsiyetini koruyacağız diye bu şekilde bir garabete imza atan Atatürkçü Düşünce Derneği’ni eleştirmeliyiz.

  Sorun şu kısımsa, evet kulağa rahatsız edici gelebilir, ama onu ADD ile aynı paralelde olduğumu sananlar vardır diyerekten ekledim. Hani iddia edildiği gibi körü körüne muhalefet, körü körüne sahiplenme yok. Ki ben ADD’yi oldum olası sevmem…

 • Post Author
  dea
  Posted 14/04/2009 at 12:15

  Misal ADD aslında Google’un değil de, sadece o sitenin kapatılması için talepte bulunmuş olabilir, o durumda yazının bir bölümü hükmünü yitirir tabii.

  demiştik, ki dediğimiz çıktı. ADD bir basın açıklaması yaptı. Başvurularının Google’un ya da Google Sites’in kapatılması yönünde olmadığını; sadece o hizmeti alan sitenin kapatılması ve açan kişinin tespiti konusunda Google ile görüşülmesi gerektiği konusunda olduğu ifade ettiler.

 • ozan
  Posted 14/04/2009 at 12:36

  Atatürkçü düşünce nedir arkadaş biri bana açıklasın?

 • werdure
  Posted 14/04/2009 at 12:48
 • Post Author
  dea
  Posted 14/04/2009 at 13:58

  Atatürkçü düşünce nedir arkadaş biri bana açıklasın?

  Benim cümlem için söylediysen abi, kastettiğim adı Atatürkçü Düşünce olan bir dernekti kasttetiğim. Söylem bana ait değil yani 🙂

 • ozan
  Posted 14/04/2009 at 14:12

  Yok Reşat tabi ki sana değil benim sorum.

Leave a Comment