Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Küçük rollerin büyük oyuncusu: İlker Aksum

Herkes tanıyordur tabii de, bir toparlama ve memnuniyetimi kayda geçirme arzusuyla girişiyorum yazıya. Bir çokları gibi, İlker Aksum’u ilk olarak Afakan olarak tanıdım. İlki, Star’da yayınlanan çok daha kötü olanı, ve daha sonra Kanal D’de nispeten katlanılır olanı olmak üzere Çarli isimli gereksiz dizinin iki versiyonu vardı. Hatta ikincisinde, anne rolünde şimdilerde Elveda Rumeli ile oyunculuğunun zirvelerinde olan Şebnem Sönmez oynamaktaydı. Baba da Ruhsar dizisindeki Mazhar’ın kankası olan tahammül edilmesi zor adam. Yeliz Yeşilmen de abaza çekme kontenjanından diziye dahil edilmişti. Neyse, Afakan ve kankası Tarkan, asıl hikayenin geçtiği evin karşısında oturan yan karakterlerdi, ancak benim için diziyi izleme sebebiydi. Tabii ki çok kötü bir diziydi ama, özellikle Afakan-Tarkan’ın muhabbetleri ile ölü zaman geçirgeci olma özelliğini taşırdı. Bunun öncesinde Olacak o Kadar’da da rol almış görünüyor ama ben hatırlayamadım kendisini orada. Sanırım 80’lerin sonunda oynamış, yetişemedik.

İlker Aksum

Çarli hadisesinden sonra, kısa ömürlü birkaç dizide yan rollerde gördük 1971 doğumlu oyuncuyu. Beşik Kertmesi ile Olgun Şimşek, Meltem Cumbul ve Erdal Özyağcılar’a; Biz Size Aşık Olduk ile Beyazıt Öztürk, Meltem Cumbul ve Ahmet Gülhan’a; Aşk Olsun ile Emel Müftüoğlu ve Talat Bulut’a; Yabancı Damat ile Erdal Özyağcılar, Sumru Yavrucuk ve Binnur Kaya’ya eşlik etmişti. Bu projeler içerisinde en öne çıktığı dizi ise kuşkusuz Yabancı Damat olmuştu. Bu dizideki “yerli damat” Ruşen karakteri ile ne denli büyük oyuncu olabileceğinin sinyallerini vermişti. Araya 2006 yapımı Küçük Kıyamet ve 2008 yapımı Güz Sancısı gibi iki de sinema filmi sığdırdı kendisi, ancak gidip de izlemedim. Aferin bana.

İlker Aksum

İlker Aksum, “12 yıldır bu işin içindeyim. İnsanlar beni sürekli görüyor ama her yeni işte yeniden keşfediliyorum. Yüzüm hiç eskimiyor!” diye cevap vermiş yer aldığı diziler ve gördüğü ilgi ile alakalı sorulan bir soruya.

Şimdiler de ise ATV ekranlarında yayınlanan, Uğur Yücel, Şebnem Bozoklu, Ozan Güven ve Funda Eryiğit ile birlikte başrollerini paylaştığı Canım Ailem dizisi ile döktürüyor. Diziyi izlemeyenler ve Ağa için özet geçmek gerekirse, 3 adet veledimizin annesi ve babası vefat edince, velayeti dayıları Samim’e, yani Uğur Yücel’e bırakılıyor. Uğur Yücel ise sorumluluktan kaçan, bohem yapısıyla çocukları mutlu edebilmek için çırpınıyor. Samim’in bir zamanlar evlilik planları yaptığı ancak “Özgürlük beni çağırıyordu” diye ifade ettiği bir tornistanla, ortada bıraktığı Meliha, yani Şebnem Bozoklu, ve 2 kız kardeşi ise evlerinin tam karşısında oturuyor. Meliha’nın kardeşlerinden birisi nispeten daha önemsiz ama diğeri Halim yani İlker Aksum’la evlilik planları yaparken devreye yağuşuklumuz Aliço, yani Ozan Güven giriyor. Falan, filan. İlker Aksum da, Halim karakteriye gayet düz, zaman zaman öküz ama aşık bir karakteri canlandırıyor. Ve hatta kendisine biçilen yan roller elbisesini üzerinde başarıyla taşımakla kalmıyor, zaman zaman gösterdiği muhteşem performans ile Uğur Yücel ve Şebnem Bozoklu’nun bile önüne geçebiliyor. Daha detaya girmeden, diziyi gayet düzensiz ama ilgiyle takip ettiğimi belirteyim. Televizyon ekranlarında ucundan kenarından bir Süper Baba, bir İkinci Bahar tadı yakalamak isteyenlere de tavsiye edeyim.

İlker Aksum

Yazıyı yazma sebebim ise; lise-2’den beri bir şekilde, genelde yan rollerde izlediğim İlker Aksum’un Türk sinema ve dizileri içinde çok daha iyi yerlere geleceğini; hele yaşlanınca bir Erdal Özyağcılar kalibresinde büyük bir oyuncu olabileceğini düşünüyorum. Her hafta Salı günleri, Canım Ailem’e takılın, bu sıcak diziden keyif alırken İlker Aksum’un büyük oyunculuğuna tanık olun. Budur tavsiyem. Şimdi dağılın.

8 Comments

 • werdure
  Posted 04/03/2009 at 22:11

  Yabancı Damat da oynayan bütün karakterler seçmece idi. ama Binnur Kaya ve İlker Aksum gayet başarılıydı.
  Biz size aşık olduk dizisini neden bilmiyorum ama çok kısa tutdular. Şimdi ki saçma sapan dizilerin içinde eski bölümleri yayınlansın oturur izlerim.

 • Altar
  Posted 05/03/2009 at 00:02

  Binnur KAYA Çarli’de de vardı. Temizlikçi Hijyen afakana hastaydı. Biz de evin kızına.

 • omento
  Posted 05/03/2009 at 10:15

  ismi aklımıza gelmeyince afakan diye sesleniyoruz kendisine ev ahalisi olarak,yalnız değilmişiz afakan atlanılmamış,takipçileri varmış.yabancı damat’ta zıplama yapan ilker aksum,canım ailem ile ne kadar kaliteli bir oyuncu olduğunu gösterdi tüm seyredenlere.

 • alfredo
  Posted 05/03/2009 at 10:26

  İlker Aksum için çarliyi izleyenlerden biriydim. Orada pis adam rolü gerçektende muhteşemdi. Yabancı Damattada ustalığa ulaştığının göstergesidir.
  Canım ailem dizisini evli bir adam olmanın verdiği rahatlıkla her hafta izliyorum. Vadiden sonra sürekli izlediğim tek dizidir kendisi. Dizinin doğallığı insanı cezbediyor. Umarım ileride senaryosuzluktan büyük fantezilere kaçmazlar ve ikinci bahar gibi tadı damağımızda kalan bir dizi olarak hafızamızda kalırlar.

 • canoglan
  Posted 05/03/2009 at 12:12

  çarli’yi tabii ki izlerdik 🙂 papağanı severdik orda ki mhuahua. ayrıca afakan’ın geleceği dönüş’teki marty’yi seslendirmişliği vardır, gerçi bunu ben kendim keşfettiğim için teyit edemiyorum. biz size aşık olduk çok güzel diziydi, 13 bölüm mü ne sürdü zaten ki o da devamlı ara veriliyordu reyting alamadığı için, hatta final bölümü 4 saat mı ne sürmüştü 2 dakika dizi 15 dakika reklam şekliyle abartmıyorum. böyle de gereksiz dizi detaycısıyım tıpkı baskül ailesi’nin kanald versiyonunun sadece 3 bölüm sürdüğünü bilmem gibi.

 • Canarino
  Posted 06/03/2009 at 11:10

  Ciddi bir platonik Cengelkoy asigi ve Super Baba gunlerinde (zaten hemen hemen hic olmayan) sosyal yasantisini gunduz saatlerinden sonlandiran, Istanbul’la telgraf iletisimini kesen Manastirli Baris Bey olarak ne zamandir duzenli dizi izlemedim. Kaygisizlari bir yana koyarsak tabii 🙂

 • dellez
  Posted 18/02/2011 at 11:55

  Geçen sene bahar zamanları, askerdeyken her gün mesai çıkışı odaya döndüğümde akşam yemeğine kadar Yabancı Damat’la zaman geçiriyordum. 2 3 sezonunu falan izlemişimdir herhalde.
  Şimdi gene başladı Star’da. Haftaiçi 12.15’te başlıyor, benim gibi işsiz güçsüz varsa aranızda, tavsiye ederim. Bu dizinin dvd’sini varsa bulup almak lazım…

 • maraz ali
  Posted 28/05/2011 at 23:51

  star tvde yayınlanan çarli dizisi, 98 dünya kupası oynanırken yayınlanıyordu. ve müthiş bir kefiyle izlenen bir sitkomdu. ilker aksumda afakan rolü ile harikalar yaratıyordu.

Leave a Comment