Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TMSF, Çalık ve Liboş Memo

TMSF ne iş yapar bilir misiniz? İçtihatı, tüzüğü, gayesi bin bir türlü teknik detayla anlatılabilir ama özetle para babalarından birisi devlete borçlanır ya da devleti hortumlamaktan yargılanır mesela, TMSF hemen devreye girer ve devlet adına o kişinin şirketlerine el koyar. Amaç devletin alacağını tahsil etmektir. En nihayetinde şirket başka bir para babasına satılır. Devlet tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan milyar dolarları kasasına geri koyar. Ve hikaye biter.

Sabah ve ATV süreci de buna benzer bir süreçti. TMSF iki medya organına el koydu ve bir süre kendisi yönetti. Daha sonra Başbakan’ın damadının genel müdürü olduğu Çalık Grubu ihalenin bitmesine sayılı dakikalar kala 1.1 milyar dolar teklifle ihaleyi kazandı. Zaten başka da rakip söz konusu değildi. Şimdi Çalık grubunun gerekli 1.1 milyar doları ödemesini bekliyoruz. Her ne kadar ihale şartnamesinde gerekli onayların alınmasından sonra paranın peşin olarak ödenmesi şartı varsa da aylar geçmesine rağmen hala bir kuruş para göremedik. Yani henüz süreç tamamlanmadı. Gazete ve televizyon kanalı halen devletin malı.

Ama hani %47 sormaz belki bu soruyu ama %53 içinde yer alan bendeniz sormakla yükümlüyüm. TMSF ihaleyi tamamlamışken, gerekli onaylar alınmışken, devletin kasasına girecek para 1.1 milyar dolar olarak belirlenmişken, kimin adına ve neden Mehmet Barlas ve Engin Ardıç Sabah gazetesi’ne transfer edilmiştir? Mehmet Barlas’a 900 bin YTL, Engin Ardıç’a 500 bin YTL verildiği doğru mudur? Tutar ne olursa olsun bu paralar Çalık Grubu’nun ödemeyi taahhüt ettiği 1.1 milyar dolara eklenecek midir? Eğer eklenmeyecekse temel amacımız devlete borcu olan bir şirketi satarak para almak değil midir? Peki Mehmet Barlas ve Engin Ardıç neden devlet tarafından satılan ve az bir zaman sonra yeni sahibine kavuşacak olan medya grubunda yüksek bir transfer ücretiyle işe başlamışlardır? Bu yazarların meyvesini yiyecek olan Çalık Grubu iken TMSF ne bok yemeye bu anlaşmayı yapmıştır? Kimse bu iki yazara ödenecek paraların hakkını sormayacak mıdır? Tüyü bitmemiş yetimlere ne olmuştur? Yolsuzluğu bitirdik, saltanatlarına son verdik diyen Tayip Erdoğan bu paraların neden ödendiğini açıklayabilecek midir?

Cevap alamayacağımızı bildiğimiz için “Çankaya baş komiseri, erkek papatya, fırdöndü Mehmet”e seslenelim: Bu parayı yerken sayın Barlas, aman ha unutmayın neden size bu kadar para verildiğini, Sabah Gazetesi’ndeki köşenizde olsun, ATV’deki haber bülteninizde olsun, bir an aklınızdan çıkarmayın o parada yetim hakkı olduğunu. Sakın! Nazlı Hanım’a da selamlarımızı iletin. Her devrin yalakası siz ikinize de en çok iktidarın Sabah Gazetesi yakışırdı herhal.

Yazıyı da bir Uğur Mumcu tanımlaması ile sonlandıralım. Üstad bugün TMSF’den 900 bin YTL indiragandi yapan Barlas’ı 17 sene önce bakın nasıl tanımlamış:

“27 mayıs’tan önce sosyalizme inanır, sos Memo olur. 12 mart öncesinde devrimcilik yapar, dev Memo olur. 12 eylül’de tam bir Kenanist olarak cunta karşısında esas duruşa geçip hoş Memo olur. 80 sonrasının kapitalizmiyle kap Memo, Özal döneminde arabesk liberalizmin alaturka avukatlığını yaparak liboş Memo olur.

Haydi boş Memo… Hoş Memo… Koş Memo… Kap memo… Liboş memo…”

13 Comments

 • mesa
  Posted 18/08/2008 at 16:39

  Peki Ergun Babahan’a ne demeli? Hıncal ayarın allahını verdi geçen köşesinde, ama bu adamların yüzü eşek derisinden bana mısın demiyorlar.

 • dea
  Posted 18/08/2008 at 16:39

  Gazeteport’un dün yayınladığı haber:

  http://getir.net/ya5

 • cezza
  Posted 18/08/2008 at 16:40

  ”“Çankaya baş komiseri, erkek papatya, fırdöndü Mehmet”e seslenelim: Bu parayı yerken sayın Barlas, aman ha unutmayın neden size bu kadar para verildiğini, Sabah Gazetesi’ndeki köşenizde olsun, ATV’deki haber bülteninizde olsun, bir an aklınızdan çıkarmayın o parada yetim hakkı olduğunu. Sakın! Nazlı Hanım’a da selamlarımızı iletin. Her devrin yalakası siz ikinize de en çok iktidarın Sabah Gazetesi yakışırdı herhal.”

  Haber: Mehmet Barlas atv’den üç yıllığına aldığı 900 bin YTL’yi olduğu gibi iade etti ve Hiçbir para ne benim yaşamımı ne de meslek hayatımı etkileyemez. Ben bu göreve gelmeden önce bizim mesleğin en yüksek baremlerinde zaten gelirim vardı. Bu para bana bir rütbe ya da yeni bir hayat getirmedi. Zaten bu parayla ilgili sorunlar Çalık Grubu ile ATV-Sabah yönetimi arasındaki meselelerdir. Ben aradan çıkıyorum. Ne verirlerse versinler iyi bir gazetecinin ne hayatını ne düşüncelerini ne de okurlarına ve izleyicilerine karşı sorumluluklarını etkileyebilirler. Mesleğine bağlı bütün meslektaşlarımın aynı düşünceye sahip olduğuna inanıyorum dedi.

  Barlas’ın kişiliğine düşüncelerine laf atanlara güzel bir kapak olmuş.

 • dea
  Posted 18/08/2008 at 16:41

  Hahaha kapağa bak 🙂

  Alırken meslek hayatı filan sikinde değildi heralde Barlas amcanızın CeZZa? İş soru önergesine gidince, devletin kasasından aldığı paralar ortaya çıkınca geri vermiş, pek bir onurlu olmuş, pek bir duygusal, gözlerimden yaş damladı…

  Asıl kapak Barlas’a bence. Asıl kapak Türkiye’de hala iktidar soygunlarını kovalayan medyanın var olmasıdır.

  Ben kendi adıma çok mutlu oldum 900 bin YTL devletin kasasına geri kondu diye, varsın tüm kapaklar bu kadar güzel olsun, M. Barlas göt olsun…

  Dipnot: Para geri verildi mi, onun kontrolünü yapma şansımız yok tabi. O kadar da onursuz değildir diyerek verdiğini ümit ederek yazdım.

 • dea
  Posted 18/08/2008 at 16:42

  Yolsuzluk düşmanı, rantın önündeki en büyük engel, sırf laf olur diue oğluna gemi bile aldırmayan, gemicik aldıran Başbakan hesabını soracak mı peki bu paranın? Kim ne hakla verdi bu parayı diye? Yoksa paranın şova dönüştürülerek geri verilmesi devletin parasını iktidar yanlılarına bol keseden dağıtanların, çarçur edenlerin cezalandırılmasını engelleyecek mi? Ne dersin CeZZa?

  Neyse boşver, başbakanın kadın kollarında yaptığı bir konuşmayı buraya kopyalarken görüşürüz sonra, iyi bak kendine…

 • cezza
  Posted 18/08/2008 at 16:43

  adamın aldığı parada hiçbir sorun yok. O yaptığı işin hakkını alıyor. Sorun ihale sonucunda o parayı kimin ödeyeceğinin hesaplanmaması. Ama adam sırf bu tartışmalar kurumlara zarar vermesin diye hibe etti. Ve bunu yaparken herkes ona saygısızca saldırırken. Barlas’a laf edip bu hareketinden sonra asıl kapak bizden diyebiliyorsanız sizleri tebrik ediyorum. sizde kendinize iyi bakın kardeşlerim..

 • dea
  Posted 18/08/2008 at 16:43

  Sorun ihale sonucunda o parayı kimin ödeyeceğinin hesaplanmaması.

  * * *

  Benim sorum gayet açık Cezza, TMSF bir ay sonra elinden çıkaracağı şirket için neden 900 + 500 bin YTL masraf ediyor? Bu peşkeş değil midir? Halka bunun hesabını versinler.

  Yoksa para geri verilmiş de, çok büyükmüşsün Mehmet Barlas da, hamaset yapmayın, tabi verecek a.k. Devletin parası o…

  Hortumu kestik diyen Tayyip bu hortum değil midir bir açıklasın da bilelim… Sizin gibiler de “ufak bir hesap hatası canım, büyütmeyin” diye gezer işte böyle.. Hey allahım…

 • cezza
  Posted 18/08/2008 at 16:44

  İhale yapıldı yani 1 ay sonra yapılacak diye bir olay yok. Çalık grubu 21 nisan’a kadar 1.1 milyar doların tamamını ödemek zorunda.Şimdilik teminat 100 milyon dolar ödediler. Ve 1.1 milyar doları o tarihe kadar ödemezlerse Ödedikleri paranın bir kısmı yanacak. Mehmet barlas’ta bu para kullanarak ve Çalık grubuna danışılarak göreve geldi. Zaten 21 nisan sonrası Çalık grubu ona bu parayı, belkide daha fazlasını, ödeyecek. Devletin kasasından çıkan para yok Çalık grubunun içerideki parası kullanıldı.

  Siz rahat olun artık bu ülkede hak hukuk şeffaflık var. Geçmişte Yapılanlarında hesabı soruluyor. Hortumu kesilenler rantı engellenenler bas bas bağırıyor. Onlarında sesi kesilecektir yakında. Halkın parasını bir gecede, bankalarınıda yavaş yavaş boşaltabilenlere yer yok artık. Geçmişle bugün arasındaki farkı Saygıdeğer babanız daha iyi bilir.

 • dea
  Posted 18/08/2008 at 16:45

  Madem bu kadar şeffaftı herşey, soru önergesinde neden cevaplanmadı Cezza? Neden Barlas, senin dediğin gibi, gayet normal olan bu parayı alıp da sonra geri veriyor? Şimdi beleşe mi çalışıyor bu adam? Engin Ardıç da 500 cukkalamıştı, o geri verdi mi parayı?

  Kusura bakma, saygıdeğer babam Ergenekoncu diye içeri alındı, ona soramadığım için sana soruyorum.

 • werdure
  Posted 18/08/2008 at 16:45

  Cezza abartıyorsun. Yolsuzlukları akp önledi, önlüyor dersen yuh derim sadece. Bütün iktidarlar kendi destekçilerinin nemalarını dağıtır. akp de pek ala dağıtıyor. Başka türlü dersen Allah çarpar. Valla çarpar.

 • dea
  Posted 18/08/2008 at 16:46

  Ben anlamıyorum arkadaş, yemin ederim anlamıyorum. Şu aşağıdaki cümleleri altalta okuyun, içine sindiren midesizdir.

  Çalık Holding diye bir şirket var, olabilir.
  Başbakan’ın damadı şirketin genel müdürü, ee bu da olabilir.
  Bu şirket TMSF’den ülkenin en büyük medya kuruluşlarından birisini alıyor, ee hadi olabilir diyelim.

  Şirket ihale bedelini ödemek için kamu bankalarından kredi almaya çalışıyor, bu olabilir mi peki?

  Şimdi soruyorum, hangi kamu bankası Çalık Grubu’nun kredi talebini geri çevirebilir? İsterse zarar edeceği bir talep olsun, yürek ister o kredi talebini reddetmek. Koskoca başbakanın damadının genel müdür olduğu, kankasının sahibi olduğu, AKP’nin kasalarından birisi olduğu bilinen bir şirkete hayır diyebilecek bir bürokrat, teknokrat var mı bu ülkede?

  Şimdi kimse gelip bana AKP yolsuzluğu bitirdi, hortumu kesti, hebele, hübele demesin. Çok ciddi küfür ederim. Cahil insanları salak yerine koyun, oylarını alın, eyvallah… Ama gelip bana AKP değil AK Partiyiz dersen tek duyacağın “hasiktirin ordan” olur…

 • dea
  Posted 18/08/2008 at 16:46

  Hırsızlık, rant, hortum tüm hızıyla devam etmekte:

  http://getir.net/2rw

 • dea
  Posted 18/08/2008 at 16:47

  Sabah-ATV resmen Çalık ve Katarlı Arap ortağının oldu. Cumhurbaşkanı, başbakan ve onlarca bakan geçtiğimiz günlerde Katar’a sefer düzenlediler resmen ve Çalık grubu Katar’ın kamu kurumlarından birisi ile birlikte aldı Sabah’ı. Kredi’yi de başka bir kamu kurumu Halk Bankası verdi.

  Neyse ben susayım, ne de olsa AKP hortumu kesmişti, bana söz söylemek düşmez.

Leave a Comment