Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Turkuazzzzz! Beyaaaaazzzz!

Mehmet Demirkol’un milli formamız üzerine eleştirisi ve önerisi ile başlamıştı tartışma. Nike firmasının 763 ülke milli takımı için özgünlükten uzak, tasarımı aynı, sadece renkleri farklı formalar hazırlamasından rahatsız olmuş, sadece Türk milli takımını yansıtacak, sahaya birkaç saniyeliğine bakanların “Bak, şunlar Türkler” diyebileceği bir formamız olması gerektiğini söylemişti. Bunu sağlamak için de ismini bizim verdiğimiz Turkuaz rengini önermişti. Çünkü yurtdışında Turkuaz denince akla Türkiye geliyordu, çünkü futbol sahalarında Turkuaz forma sık görülmüyordu, çünkü farklıydı ve bizimdi.

Daha sonrasında “Kırmızı bayrak rengidir, milli forma kırmızı olmalıdır” şeklinde sert ve milliyetçi soslu bir eleştiri almıştı. Bunun yanı sıra benim de içinde bulunduğum iflah olmaz romantikler milli takımımızın ilk forması olan göğüs bantlı, ortasında ay-yıldız olan efsane formamıza geri dönülmesini arzu etmekteydiler. Çünkü farklıydı ve bizimdi. Hatta bu amaç için bir web sitesi bile hazırlandı.

Özellikle spor radyolarında, (Lig Radyo’dan başka yok gerçi) futbol forumlarında, çeşitli bloglarda ciddi anlamda tartışılan “milli forma” meselesi nihayet dün sona erdi. Futbol Federasyonu ve Nike firması milli takımımızın Euro 2008 öncesinde, sırasında ve sonrasında giyeceği yeni formaları tanıttı. Bu böyle olmuş, şu şöyle olmalıymış tartışmasından önce göze çarpan bir husus var. Anlaşılan kamuoyunda yapılan tartışmalar dikkatle takip edilmiş ve ne şiş yansın ne kebab düsturu ile her iki kesimin de beklentileri karşılanmaya çalışılmış.

Milli takımımız bu süreçte iç saha maçlarında beyaz göğüs bantlı, kırmızı forma ile sahaya çıkacak. Gelenekselciler ve romantikler için güzel bir karar. Deplasman maçlarımızda ise turkuaz tozluk ve şortlu, beyaz formamızla mücadele edeceğiz. Bu da yenilikçiler ve “futbol dediğin pazarlamadır” tarikatı mensupları için yerinde bir karar olmuş.

Kişisel yoruma gelince göğüs bantlı formanın orta yerinde numara yerine ay-yıldız olması daha yerinde olurmuş. Ama bu formanın ortasına numara koymak gibi bir zorunluluk var mı, emin değilim. Turkuaz formaya gelince; formanın egemen renginin beyaz olması yerinde olmuş, cırtlak turkuaz araya serpiştirilmiş ve iç açıcı bir görüntü olmuş. Allah muhafaza tamamen turkuaz yapabilirlerdi Fenerbahçe gibi.

Yazıyı iş yerinden yazdığım için gerekli görsel dökümanları hazırlayamadım, lakin öğleden sonraya kadar bu sorunu çözeceğim sanırım. Sizden de yorumlar alalım.

5 Comments

 • werdure
  Posted 18/08/2008 at 17:00

  Turkuaz forma fena değil ama diğeri tam istediğimiz tarz olmuş. Birebir aynısı olmasını beklemiyordum şahsen.
  Fasulyeden talihlisi (!) olarak bileğimin hakkı ile kazandığım ter döktüğüm, el emeği göz nuru, Portekiz maçına gidiş hakkımı kullanmamayı düşünüyorum. Çadır sorun değil, İsviçre vizesi prosedürü İngiltere ile aynı. Bu yürek aynı acıları,siniri stresi bir daha kaldırmaz. Gerçi bir tebligat yapacaklardı o bir gelsin de bir daha düşüneceğiz elbet.

 • barış
  Posted 18/08/2008 at 17:00

  Turkuaz forma yapılmış diye duyduğumda bu kadar sadece ve göze hoş gelen bir tasarım olacağını düşünmemiştim, gayet hoş bir forma olmuş deplasman maçları için.

  Diğeri ise gerçekten çok güzel olmuş, hea ortasında numara yerine ay-yıldız olsa daha hoş olurmuş, o ayrı.

 • mesa
  Posted 18/08/2008 at 17:01

  hakkatten ya sonunda kurtulduk salak nike tasarımlarından. bu bile ciddi bir aşamadır.

 • untitled
  Posted 18/08/2008 at 17:02

  M. Demirkol yazmış:

  Bandın ortasında Ay Yıldız olmalı, numara değil. Nike’ın kreasyonu bizi hiç ilgilendirmez. Bu klasik forma değil, bizimle dalga geçmeyin!
  Ha olmuyorsa bozarsın anlaşmayı, gider yaptırırsın Bursa’da, memlekette tekstil mi yok yani!
  Tazminat mı? Oyunculara verdiğiniz prime bitmez mi bu iş? Daha yüksekse de fark etmez. Siz para harcamak istemiyorsanız, biz öderiz. Alışığız zaten.
  Bu ülke göğüs bantlı kendisine özgü formayı giymelidir. Ve o bandın üzerinde Ay-Yıldız olmalıdır. Bu bir.
  Öte yandan. Forma senin simgendir. Turkuaz benim adımdır, adım da simgemdir. Formada kullanılması hoştur. Daha iyi bir tasarım olur mu, olur! Bikinicilerin dantelli yorumları boştur. Bu renk benim adımdır, gururum da olur. Benim adımda dantel olsa, formamda da dantel olsun. Ne olur yani? Bunlar nasıl saçma örneklerdir? Biraz izan!

 • misafir
  Posted 18/08/2008 at 17:03

  2.resimdeki iki turkuazlının oynayamayacak olması da hoş bir tesadüf. İkisinin adıda Gökhan. Biri “9” , biri “18”. What is matrix lan..

Leave a Comment