Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yapılacaklar listesi

Çok duyduğumuz bir laf var hani, “Bu memlekete demokrasi fazla gelir arkadaş! ” şeklinde. Bazen öyle anlar geliyor ki, şu lafın doğru olduğuna inanasım geliyor. Bazı şeyleri zorla yasaklamak gerekiyor bu memlekette, itirazlara aldırmadan, örneğin ben kendime şöyle bir liste yaptım. Ben bu ülkeye padişah falan olsam, ilk işim aşağıdakileri gerçekleştirmek olurdu:

1) İlk adımda İstanbul’da, arkasından tüm yurt çapında minibüsleri yasaklamak. Ne lan bu, trafiğin anasını belliyorlar, 1 km içinde 10 farklı trafik kuralı ihlali yapıyorlar. Dur diyen yok ki anasını satayım… Bütün minibüslere devlet tarafından el konulmalı, şöförleri de zorla 4 senelik ehliyet kurslarına gönderilmeli. (Çok mu Erkut abi tadında oldu lan?)
2) Arkasından toplu taşımaya bir çare bulunmalı. Nasıl olacağı konusunda bir fikrim yok açıkçası. Memleketin dört bir yanında raylı sistem yaygınlaşmalı, misal birinci maddeden gelen işsiz minibüs şöförleri bu raylı sistemlerin yapılmasında zorunlu olarak çalıştırılabilir. Evet, güzel fikir aslında. Düşündükçe daha çok aklıma yatıyor. Bütün otobüslere de klima konulması da önemli bir konu.
3) Yurtçapındaki bütün ÖSS hazırlık dersaneleri kapatılmalı. Memleketin en önemli sorunlarından birisi bu bence. Bu kadar kolay ve boktan bir zengin olma yolu dünyada yoktur sanırsam. Minibüs şöförleri örneğinden yola çıkarak, bu dersanelerdeki hocaların da zorla doğuya öğretmen olarak sürülmelerinde bir beis görmüyorum açıkçası…
4) Elimiz değmişken, ÖSS sınavı da iptal edilmeli. Ufacık çocukların hayatını zikiyorlar lan resmen, olacak iş değil. Erkan Mumcu gibi popülist bir tavırla değil, gerçekten çare olacak bir sistem kurulmalı bunun yerine.
5) Yok lan, bu da kesmedi beni. Üniversite olayını toptan iptal ediyorum. Tamamen gereksiz. Memleketteki en iyi üniversiteler bile tamamen olması gerekenden uzaklar. Artık Türkiye’deki üniversite kavramı, piyasaya çalışacak eleman yetiştirmek üzerine kurulmuş. Kapat kardeşim bunları. İkiye ayıracaksın öğrencileri, bilimadamlığı diye bir meslek olacak. Tamamen araştırma amaçlı üniversiteler olacak. Buradan mezun olanlar, üniversitelerden başka bir yerde çalışamayacak. Vereceksin bok gibi fonu bunlara, sabah akşam araştırma yapacaklar. Şu andaki sistemde üniversite okuyanlar için de açacaksın 2 senelik meslek yüksek okulları, takılacaklar orada. Sonra piyasaya girip çalışacaklar. (Aboo, amma doluymuşum lan bu konuda…)
6) Memleketin en önemli sorunlarından birisine daha barnah basmaktan bahtiyarım sevgili hemşehrilerim (Seçim konuşması yapan siyasetçi tadında…) Bundan sonra tükkanlara, markalara, alışveriş merkezlerine, gazetelere, dergilere, tv kanallarına vs. aklınıza ne geliyorsa YABANCI İSİM vermek yasak artık. Şu anda isimleri yabancı olan tüm tükkanların vslerin yakılmasına karar verdim. Sahipleri de verdikleri yabancı ismin diline göre sınırdışı edilecek. İngilizce isim mi verdin, siktir git Büyük Britanya’da yaşa amuğa goyum. Tükkanının adı Coiffeur ya da Patisserie mi, buyur kardeşim, sınırdışı edilme ve yurttaşlıktan çıkarılma hakkında mahkeme kararları, artık Fransa’ya mı gidersin, Cezayir’de kendine pastane mi açarsın, ne bok yersen ye…
7) Devlet memuru olarak 1 milyon tatbilir* işe alınmalı. Bu arkadaşlar, fahri trafik memurları gibi lokanta lokanta dolaşarak çaktırmadan denetleme yapmalıdır. Bu denetlemeleri geçemeyen bütün lokantalar kapatılacak çünkü. Yeter lan, dışarıda yemek yediğimde kötü yemekle karşılaşmak istemiyorum… (* tatbilir)

8) Apartmanlar haricindeki bütün binalar (işhanıdır, bankadır vsdir, konutlar dışındaki tüm binalar lan işte), yaz kış binalarının önünde açık tente tutmak zorundalar. Tabii dileyen tente yerine ahşap ya da betonarme de yapabilir, tercihe kalmış. Bu tenteler, 90 cm+ kat başına 10 cm olacak şekilde düzenlenecek. Bu şekilde kaldırımlar sürekli üstü kapalı olacak, vatandaşlar yazın güneşten, kışın da yağışlardan korunmuş olacaklar..

9) Bahar aylarında başlamak üzere, sıcaklığın 24 dereceyi geçtiği günlerde, insanlar sadece peynir ve domatesle beslenecekler. Yaz aylarında domates yerine karpuz ya da kavun da tercih edilebilir. Bunun dışında sadece makarnaya izin verilebilir. Sıcakta yemek yemek işkence lan. Çekilecek çile değil. Hadi haftasonları sebze yemeğine de izin verelim. Ama etli olmayacak, çünkü bahsedilen günlerde et yemek komple yasak. Ha durun lan, zeytinyağlıları unuttuk. Zeytinyağlı yemekler de komple serbest, özellikle baharda zeytinyağlı enginar, yazın da zeytinyağlı barbunya. Nefis oluyor. Yaprakların ise zeytinyağlı yapılıp mundar edilmeleri kesinlikle yasak, yapraklar sadece kışın etli olarak tüketilebilir.

10) Yav asıl o değil de, karar alıp “yaz”ı komple yasaklamak lazım lan. Çok büyük işkence ya. Evet, karar verdim, memlekette bundan sonra yaz yasak. Sadece turistik bölgelerde yaz mevsimine izin var. Bunun dışındaki memleketlerde 3 ay kış serbest, 4 ay ilkbahar, 5 ay da sonbahar yaşanabilir. Sokacam yazına da, güneşine de, terine de. “Yaşasın terlemeden yapılan sevişmeler”…

11) İki köprü arasına üçüncü köprüyü çekmek lazım. Ama bu iki köprüyü birbirine bağlayacak şekilde olmalı. Yani boğazda boylamasına. Baktın birinci köprü tıkalı, o trafiği beklemek yerine, köprünün yarısına gelince 3. köprüden diğerine akacaksın. İyi fikir aslında düşününce…

12) Bankaları da kapatıyorum. Ekonomi de yasak lan bundan sonra. Döviz falan da yok. Her gün bir dolu adam tvlerde, gazetelerde “cari açık”, “reel kazanç”, “kredibilite” diye kafa zkiyorlar. Hiçbir şey anlamıyoruım. Hem boş yere kafa ütüleniyor, hem de millet mutsuz oluyor. Yasak bundan sonra. Kredi almak falan yok, iş mi kuracaksın, arkadaşından borç al, sonra ödersin. Bu kadar basit. Uzun vadede parayı da ortadan kaldırıp, takasa geri dönmek lazım aslında da, neyse onu daha detaylı düşünmek lazım.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Daha bir sürü şey var da, aklıma geldikçe yazarım ben bu konuda…
Hadin selametle…

20 Comments

 • guest
  Posted 09/08/2008 at 14:20

  Hepsini öldüreceksin..

 • werdure
  Posted 09/08/2008 at 14:20

  Olm dellez sıcaklar fena vurmuş seni onu anladım bu yazıdan. Ben klima yaptım oh süper. gel sana bi yedigün ısmarlayayım kendine gelirsin açılrsın ferahlarsın.

 • sechoe
  Posted 09/08/2008 at 14:21

  Yemekdeki kısıtlamalar dışında yerinde uygulamalar olur, destekleriz 🙂

 • hande
  Posted 09/08/2008 at 14:21

  bugün yaz’ı yasaklayan,yarın kış’ı yasaklar.

 • igor
  Posted 09/08/2008 at 14:21

  3. köprü fikrine bayıldım =) Bide yemek yemeye bi çare bulmak lazım kesin. Yemek yenmiıor sıcakta, zayıflıcam yahu bi deri bi kemik kalıcam…

 • KaraMusa
  Posted 09/08/2008 at 14:22

  “Memleketin en önemli sorunlarından birisine daha barnah basmaktan bahtiyarım sevgili hemşehrilerim (Seçim konuşması yapan siyasetçi tadında…) Bundan sonra tükkanlara, markalara, alışveriş merkezlerine, gazetelere, dergilere, tv kanallarına vs. aklınıza ne geliyorsa YABANCI İSİM vermek yasak artık. Şu anda isimleri yabancı olan tüm tükkanların vslerin yakılmasına karar verdim. Sahipleri de verdikleri yabancı ismin diline göre sınırdışı edilecek. İngilizce isim mi verdin, siktir git Büyük Britanya’da yaşa amuğa goyum. Tükkanının adı Coiffeur ya da Patisserie mi, buyur kardeşim, sınırdışı edilme ve yurttaşlıktan çıkarılma hakkında mahkeme kararları, artık Fransa’ya mı gidersin, Cezayir’de kendine pastane mi açarsın, ne bok yersen ye…”

  Mükemmelsin yaaa…:)))

 • dellez
  Posted 09/08/2008 at 14:22

  werdure sorma aga ya, bu yaz sıcakları delirtecek beni… klima mı demiştin? adres neydi kanka =)

 • ATBS
  Posted 09/08/2008 at 14:23

  Sayın Fasulyeden Yasaklama Sorumlu Lolosu Dellez;

  Halk otobüslerinde 3 haneli rakamlarla ifade edilecek sayıda yolcu taşınmasının önüne geçilmesini,aynı ulaşım araçlarında “arhaadaşlar ortalar boş..luften.. ilerleleyim,goridorlarda yer var… bahın ikili sıra olursah heç problem galmayacak,bayaaaan ilerliyüüürüz,gaptan aç ortayı,ortadan bineynler akbiller elden ele …” nidaları ile sıcak havada ek bünye nakli yaptıranların mümkünse klaksonla yolcu toplamaya çalışan minübüs şoförleri ile pembelişinceye kadar aynı kapta kavrulmalarını arz ve talep ederim.
  Saygılarımla
  146m geldi mi sualcisi

 • goner
  Posted 09/08/2008 at 14:23

  2. madde için: “toplu taşıma” adı altında yapılan her faaliyet kargaşa yaratmaya mahkumdur abi

  4. madde için: “osym gotumu ye” diye bi şarkı çıkmış.hislerimize tercüman olmuş

  6.madde için:katılmakla kalmıyor,alkışlıyorum.hatta ellerim patlarcasına,düşünün artık..

  9.madde için: sadece peynir ve domates ile beslenme fikri kafamı karıştırdı. ne iş? anlaşmalı olduğunuz bir hal var galiba 🙂

  selametle…

 • canoglan
  Posted 09/08/2008 at 14:23

  Peynir ve domates ikilisi yerine kesinlikle peynir ve salatalık ikilisi diyorum. Yanına da siyah zeytin. Domatesin suyu peyniri cıvıtıyor. Budur.

 • dea
  Posted 09/08/2008 at 14:24

  Avcılar’ı yasaklardım arkadaş… Bitsin bu işkence. Oturmasın kimse Avcılar’da ve öldürmesin saatlerini yollarda…

 • dante
  Posted 09/08/2008 at 14:25

  bende izmirin guzel kizlarini yasaklardim valla..ne bu hep bizmi yararlancaz canim?birazda cirkin kizlarla sevismek isteriz biz izmirli erkekler..guzel kizlar gitsin!!!SIKILDIK ARTIK!!!

 • goner
  Posted 09/08/2008 at 14:25

  Zico kim lan? Kariyerli bir hoca arıyoruz,o yüzdendir bu gecikmenin sebebi deyip durdular.Zico için miydi tüm bu heyecan?
  (kusma aparatı yok diye buraya kusasım geldi-kusura bakmayın)

  -kusma aparatı geri dönsün isterükk..

 • juj
  Posted 09/08/2008 at 14:26

  sizin bu yorumlarınıza taaaaaa izmirden katılıyorum…

 • davulfırın
  Posted 09/08/2008 at 14:26

  yol kenarındaki çalıları bi de kuytu köşeleri merdiven altlarını yasaklardım ben baliciler hep orda takılıyo yaz sıcağında heryer baliciboku kokuyo,bi de meybuz u yasaklardım içine kim bilir kimler attırıyodur çoluk çocuğa yediriyolar he lan bide de patronluğu yasaklardım

 • dea
  Posted 09/08/2008 at 14:26

  Terlemeyi yasaklamak lazım. Çok pis bir insan oldum ben, kokuyorum sanki 🙂

 • werdure
  Posted 09/08/2008 at 14:27

  11. numaralı yasak hakkında; Köprüyü geçtikten sonra genelde rahatlar trafik. Sıkışmanın asıl sebebi 5 şerit (emniyet şeridini kullanan hayvanlarıda say 6 şerit) yolun bir anda 2-3 şeride düşmesidir. Ya tüm yolları 3 şerit yap ya 5.

 • Likya
  Posted 09/08/2008 at 14:27

  çok pis bir insan olup, yaz gunu buram buram ter kokanları bir de ustune bunun geregini yapmayıp, marifetmiş gibi ele gune duyurmayı yasaklamak lazım. 🙂 Haksız mıyım dea bey ? 🙂

 • dea
  Posted 09/08/2008 at 14:27

  Deniz, kum, güneş, herşeyden öte Likya senden yana; elbette haklısın 🙂

 • ortega
  Posted 09/08/2008 at 14:28

  Ulan zamanında amma saçmalamışım Zico meselesiyle ilgili..

  Ayıp ettik Zico..kusura bakma..

  obrigado bay dı vey

Leave a Comment