Similar Posts

16 Comments

 1. Dea on numara yazı olmuş ama sonlara doğru kestirip atmışın valla. Bu arada buralara yazıları sen yazıcağına şu kardeşlerinin üyelik işlerini hallette mutfağa girsin. Bizimde yazılarımız var sonuçta 🙂

 2. bi ara şube ahalisi olarak bizde merak sarmış,cumartesi sabahın körü hatta gece yarısından biraz sonra,kuleli civarında oltaları sallamıştık.hiç anlamam nerde çıkar?hangi malzeme kullanılır?saat kaçta gidilir?.bilen birileri hep olmuştur olmasına ama sonuç hep mi hüsran olur kardeşim.hep o kovanın dolacağı umuduyla bir kaç kez iştirak ettim ama yok dolmadı arkadaş.eğer sabah sabah deniz kenarında elinizde olta ile dikilmekten saatlerce hoşlanmıyorsanız,sabırsızsanız benim gibi bi noktadan sonra geviyor.

 3. @alfredo başkan: sen zaten üyesin siteye, yazı yaz linki ile gönderebiliyorsun bilgileri, haberin olsun 🙂

  sonlara doğru yoruldum ya, ne de olsa werdure birazdan gelip “olm nah kolum kadar balık tuttum” şekli yapmaya gelecektir 🙂

 4. anlaşıldı reis yavaş yavaş 🙂
  Werdure’nin en büyük özelliğide olay ve konu anlatımı, kendini öyle bir kaptırarak anlatırki benden diğer insanlara balina yakalamışlar helal olsun dedirtecek açıklamalar yaptırtır. Bu Werdure ne demektir arkadaş ya 🙂

 5. Şimdi yazı kısa olmuş, detaylar atlanmış, ben onları tamamlayayım 🙂
  Özellikle ikitelli ve avcılar tayfasının gidelim yolumuz uzun yalvarmalarını bir kenara bırakıyorum. Tutmuş olduğum istavritten ki ben bundan sonra kendisine hamit diyeceğim (Avladığınız hayvanla aranızda duygusal bir bağ olmalı bence işin sırrı bu) hiç bahsedilmemiş. Kendisi benim tutmuş olduğum ilk yenilebilir balık olup (İlk avımdaki kaya balığını saymıyorum zaten azad etmiştik) Profesyonel balıkçılığa ilk adımımdır. Hamiti tarif etmek gerekirse, gayet etli butlu uzun boylu 4 kişilik aileyi 1 hafta sonu pikniğinde besleyecek büyüklükte bir balıktır. Ben ondan sonra gayet spor amaçlı takıldım. Ne de olsa açgözlü olmamak lazım. Hamit “Ulan ben neyinize yetmiyorum” diye sitem edip, kırılabilir. Erkut’un avlanmasına yardım ettim. Nasıl diyecek olursanız. Oltamı bir kırbaç gibi kullanarak sürünün Erkut un av yaptığı yere doğru sürükledim. Dur ulan koştur koştur yorulduk bir biraz yemek yiyelim keyfimize bakalım diyen balıklar Erkut un oltasına yakalandı. Ard arda yakalanan 3 balığın esrarı budur ya ya.
  Balık-Kurbağa karışımı yaratığa gelecek olursak zaten ayakları çıkmak üzereydi. Evrimini tamamlamasına 3-5 hafta varken bize denk geldi, biz biraz süreci hızlandırdık sadece. Ulan madem kıyıdayım atlayayım diyerek kovadan atladı gitti. Ne diyebilirsin ki sonuçta gelene git gidene kal demek adetimiz değil neticede.
  Tarabya sahili hakkında hala derin kuşkularım var. Nihayetinde kova taşınmayacak kadar ağır oldu buraya gelen 10 kişi doyar bu avla dediğimiz bir zaferle hiç ayrılamadık oradan. Benim hamit 3-5 kişiye anca yeter.
  Ben bir eksik listesi çıkarıyorum. Şöyle ki

  – Tırıvırı : Ne olduğunu bilmiyorum ama yasakmış. Muhtemelen bir koyuşta 500 balık tutabildiğin bir alet. Yasaklar cezbedior neticede.
  – Tekne : Şöyle sonarlı,monarlı götten pırpır motorlu bir şey araştırmalarım sürüyor.
  – Jet ski : Düşünün bir akdenize gittik tekne ile ne yapacağız? balık bira bir yerden sonra kasacak biz de jet skilerle ver elini Kıbrıs
  – Scuba diving takımı : Muhteşem bir şey tavsiye ederim.
  – Zıpkın : Daldık aşağıya ne yapacağız mal mal foto mu çektireceğiz tabiki hayır inmişken ahtapottu kalamardı midyeydi büyük iri balıkları falan alıp çıkıyoruz yukarı.
  – Şapka : Benim işime yaramaz çünkü kesin misineleri falan şapkaya geçircem derken kafama saplarım. Ama isteyen arkadaşlar var hevesleri kırılmasın.
  – Mangal takımı : Bu balıkları tutuyoruz tutuyoruz yemedik hiç hepsi ilker’in dolapta duruyor bir gün hem av hem yemek konsepti yapmak lazım.
  – Termos : Çay için malum havalar soğuk.

  Not : Bizim çapariler gündüz çaparisiymiş. Gece çaparisi varmışmış. Onu isteyecekmişizmiş.

  Not2 : tosun kişisinde foto vardı lakin kendisi atbs ile beraber memleket havası solumaya gitti.

 6. Bu mesnetsiz yorumda katıldığım tek nokta:

  – Termos : Çay için malum havalar soğuk.

 7. Dea oltayı oraya buraya takar kırarsın, çapariyi koparırsın, hiç balıkta yakalayamazsın, üstüne bir de yorumlarıma katılmazsın. Anlamadım ki ben seni. 🙂 Balık hayvanı ciddi bir hayvandır şakaya gelmez. Bakınız: Steve Irwin
  Kaçıp giden mutang balığa izninizle aşifte şeklinde isim veriyorum.

 8. Değerli balık sevdalıları;

  O akşam yaşanan ve halen karanlıkta kaldığına inandığım çeşitli noktalara açıklık getirmeyi bir borç bilirim…

  Öncelikle Werdure insanının sarayburnuuu, sarayburnuuu diyerek bizi sarayburnuna sürüklemesi günün birinci bombasıydı.
  Günün ikinci bombası da werdure insanından geldi ve deanın da güzelce izah ettiği gibi, bir kuru fasulye sevdası ile bizleri İstanbul’un olmadık sokak ve caddelerine sokmak suratiyle 1 saati aşkın bir süre biz aç insanları gezdirdi. Arkamızdan seyreden İlker insanının abooooooo ifadesiyle elini kolunu arabanın dışına savurması halen gözlerimin onunde.
  Günün süpriz bombası yine yeni yeniden werdure insanından geldi ve kendisi balık tuttu. Tuttuğu balığın balina kıvamında olduğunu zanneden werdureye, anne kuzu ve kurt üçlemesi ile cevap veriyorum.
  Güne saat 3te başlamış, 3buçukta sarayburnundan hasılat elde edemeyeceğimizi anlamış, 5 sularında yemek yemiş ve 7 sularında balık tutma mekanımıza varmışken, başakşehir kuzenlerinin borsa insanı ile yaptıkları işbirliği neticesinde, tam da balık tutma havamız başlamışken ayrılmamız son bomba olarak tarihin hazin ve hüzün dolu sayfalarına iz düşmüştür.

  Bu organizasyonların daha sık olması dileği ile…

 9. haha reis böyle altalta sıralayınca daha net ortaya çıkmış. Olm verdur ne adamsın ya 🙂

 10. Geçen sefer katılamamıştım aranıza ama en kısa zamanda sahilimize tekrar bekliyoruz sizleri. Sahilde mangalın keyfi ayrı olur tabi ama götümüz donmasın derseniz bir pazar günü erkenden balığa çıkılıp, akşam üstü evimize gelir kızartırız balıklarımızı mangalda. Yanına da rakımızı, mezemizi koyup TSM çaldık mı tadından yinmez. Gerçi balık tutamayacağımız için mezeyle doyururuz karnımızı ama en azından gece keyifli bitmiş olur 🙂

 11. Erkut reis lokum gibi, kilo kilo palamut dedi, aklımı aldı. Tek kusur sabahın 5’inde gidelim demesiydi gerçi :/

 12. O zaman balıkları tutun gelin, ben akşama mangalı yakarım 😉

 13. güzel organizasyon olmuş 🙂

  Her zaman bir ustadın arkasına koyularak balık tutma işlemine yol almak daha iyidir. O herşeyi yapacağı için sana sadece mangal işlemi kalır. Ustalar asıl tat balığı tutmakta deselerde mideye indirmek en lezzetlidir.

  Bir dahaki sefere rastgelmesi dileğiyle..

 14. Google‘dan “istavrit nasıl tutulur?” araması ile siteye ve hatta bu yazıya gelen insanlar var. Balıkçılık sektörüne, camiasına ne biçim zarar verdiğimizin farkında mısınız?

Comments are closed.