Similar Posts

41 Comments

 1. Bu arada eklemeyi unuttum, projenin sonlanmasıyle birlikte minibüsler kaldırılacakmış E5’ten, bak bu güzel haber aslında. Avcılar’a kadar uzamasına bile bu kadar sevinmemiştim. Ama bakalım minibüs hatlarını ellerinde tutan kimseler ne diyecekler bu duruma… Merakla bekliyorum…

 2. Ben yine de IETT çalışanları hakkındaki fikirlerimi buraya yazmayayım. Çok süper fantezilerim var ama, o kadarını söylerim…

 3. lan bi yerden başladım okumaya da sonrası baydı, şimdi ben çekmeceden topkapıya en kısa nası giderim sen onu de baa.

 4. nasil bir alet ola ki bu? sanirsam izmirde elektrikle giden otobuslerden vardi onlar gibi mi? burda da var ama yavas gidiyor meretler. gerci yukaridaki resimde elektrik teli falan goremedim. nedir bu aletin olayi, adi neden otobus degil de metrobus?

  dipnot: yavur memleketinde yolu ikiye bolmuyorlar, bi tane seridi otobuslere ayiriyorlar, gunun en islek saati bile otobuse binersen akiyor o serit. Normal arac girerse ne mi oluyor? Afedersin agzina ediyorlar, o kadar parayi odememek icin 5 saat bile beklersin trafikte serefsizim.

 5. Yok Ağam, ne elektrikli ne de raylı; bildiğin otobüs. Tek farkı işte senin ecnebi memleketten aksettirdiğin olay bizim burda mümkün olmadığı için, otobüs şeridini ayırdık çelik bariyerlerle…

 6. Avcılara kadar geldi metrobüs, sevinçliyiz mutluyuz, heleloyloy

 7. Geçen bu aracı Avcılar dan Topkapı ya kadar kullanma fırsatım oldu. Araca binerken ve indikten sonra merdivenlerde oluşan görüntüler youtube a konsa dea nın porno görüntülerinden daha fazla ilgi çeker. O derece yani…

 8. Aracı iki kez kullandım. Bir tanesi istanbul trafiğinin en alengirli olduğu sabah saatleri, diğeri de daha rahat olan saat 10-11 trafiğinde…

  Öncelikle yukarıda yeralan yazıda çok eleştirmiştim Metrobüs olayını. Eleştirdiğim sistemden ziyade zihniyet aslında. Bugün farkettim ki bu mtrobus sistemi gayet işlevsel ve elzem İstanbul için.

  Zihniyet dedim ya, hala belirtileri devam ediyor aslında. Önce eksikliklerden bahsedeyim:

  Öncelikle hala durak olayı bitirilemedi, turnikeler takılmadı, insanlar 3 kapıdan giriş yapabilme şansı varken hala tek kapıdan giriş yapıyor ve bu da yığılmalara yol açıyor.

  İkinci olarak özellikle Cevizlibağ üst geçidinde sıkça yaşanan rezalet bir durum var. İngiliz’in drive time dediği trafiğin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde, henüz daha yüksek kapasiteli gerçek metrobüs araçları gelmediği için peşpeşe 3 hatta 4 araç kaldırıyor belediye.

  Gayet sevimli bir yolculuğun ardından Cevizlibağ’a vardınız, arkanızda da 3-4 tane araç, peşpeşesiniz. Bir anda 1000’i aşkın insan üst geçitten geçmek için merdivenlere hücum ediyor. Ee ama o sırada binlerce kişi de metrobüse binmek için hücum edince E5 trafiğinden kurtuluyorsunuz ama üst geçit trafiği başlıyor.

  Hatta Nihat Sırdar’ın söylediğine göre zabıta memuru beklemekteymiş geçitte ve bir trafik polisi edasıyla, sen dur, sen geç komutları ile üst geçit trafiğini kontrol etmekteymiş.

  Duraklar yapılamadı dedik, üst geçitler rezalet. Ayrıca bilmiyorum çok mu halktan kopuk bir eleştiri olucak ama o üst geçitler nedir abicim ya? Yani kentsel tasarım diye bir bölüm var, her yılda mezunlar veriyor. Faysalansanıza be adam! Hadi faydalanmayın, eyvallah ama yani bu kadar kötü bir üst geçit tasarlanabilir mi ya? Resmen ben zoraki duruyorum burda havası veriyor. Neyse estetik kaygılardan değil de, hayati kaygılardan dem vuralım.

  Bu araçların dönmeleri için yapılan rampalar da dar sanki biraz. Zira bir otobüs rampadayken, diğeri giremiyor bekliyor aşağıda. Geçenlerde Cevizlibağ’da rampada iki araç sıkışmış, kilitlenmiş kalmışlar, ona önlem sanıyorum ki.

  Avcılar’daki rampada da ciddi iki sorun meydana gelmiş, asfaltı kırıyorlardı. Operasyon yapılacak oraya, halbuki daha 15 gün oldu mu ki yapılalı?

  Eleştiri bir yere kadar tabi, sistemi sevdim ben. Tersten gitme hadisesi son bulursa, üstgeçit ve durak sorunu çözülürse gayet sağlıklı bir ulaşım aracı olacak bu afacanlar.

  Zira Cevizlibağ’dan Avcılar’a ziyaretim tam 23 dakika sürdü ki, bünye bile rahatsız oldu bu seri ulaşımdan, kabul etmedi bi süre…

  Yoğunluğun en civcivli olduğu saatlerde indi-bindi filan derken süre max. 30 dakikaya uzar sanırım. Ama muazzam rakam bu da. Ki daha önce en rahat trafikte 45 dakika süren bir yoldan bahsediyoruz. Zaman zaman saatlerce kilitlendiğimiz bir güzergah. 30 dakikayı öpüp de başımıza koyalım, siktiret durağı turnikeyi tersten gitmeyi filan… Estetik kaygılarda bi yere kadar, yüklenin metrobüse, kurtuluş orada çünkü 🙂 (Oha abarttım)

 9. Bugün metrobus kazası oldu. Zaten ne zaman olacak diye merak ediyordum. Ama kendisi gayet faydalı. Bundan sonrasının çıkmayacağını iddaa ettiler. Bizim yorumumuz yarım kalmaz. Sanırım Database doldu. Buraya kadar

 10. Fasulyeden Haber Ajansı:

  İstanbul’da Avcılar-Topkapı arasında çalışan metrobüs hattına ilave olarak 6 hat daha geliyor. 2008’de Topkapı-Mecidiyeköy, Mecidiyeköy-Kozyatağı, Edirnekapı-Vezneciler, Kabataş-Beşiktaş, Beşiktaş-Levent ve Aksaray-Bağcılar hatları yapılacak.

 11. Metrobüs hattını sabaha kadar devam ettiriyorlarmış. Gece 1:30’tan sonra saat 5:00’e kadar yarım saatte bir metrobüs koymuşlar. Gayet güzel oldu valla 🙂 Artık saat 12:30 oldu ben yavaştan kalkayım, benim otobüsüm biter derdi de kapanmış oldu 🙂
  Ama bir sorun var, Şöförler güvenliği sağlanabilecek mi? Benim kafamda ciddi bir soru işareti.

 12. Güzel habermiş hakikaten. Bir de üst geçit çilesini çözseler…

  Bu orijinal metrobüsler nerede peki? Hani bir ton para verip almışlardı?

 13. Baktılar normal otobüs iş görüyor durmak yok yola devam demiş olabilirler. 🙂
  An itibari ile tek korkum özel otobüs sokmaları o hatta. Düşünsenize minibüs hesabı takılıyor amcam, tın tın gidiyor o değil sollama falan da olmaz orada. Yoksa olur mu 😀

 14. Cevizlibağ için kocaman 2 üst geçit koymuşlar. Şu an için bir problem iniş çıkışlarda sorun yok. ama kocaman yapınca bu sefer sağından solundan geçeyim derken geçememe problemi oluşuyor. İki kişi geçemeyecek bir mesafe mevcut.

 15. Pembe Kazaklı Şahıs der ki;

  Muhalefet etme sanatı..

  Vatan gibi sevdiğim, ciddiye aldığım gazetede yazmasa aldırmam.. Adını yazmayışım, o ismin bu köşede geçmesine izin vermeme kararımdan.. Aslında iyi bir yazar. Kalemi, zekâsı, yüreği yerinde.. Ama hele ondan hiç beklemediğim şekilde belden aşağı vurmaya kalkınca, saygı, terbiye sınırlarını aşınca adını anmamaya karar verdim. Umurunda olduğunu da sanmıyorum. Şimdi Vatan’da en muhalif yazıları yazıyor.. Ama başlıktaki üç kelimeden haberi yok. Muhalefet etmek bir sanattır. Muhalefet eylemedir. Sen kişilere ve kurumlara takar onların her yaptıklarına saldırırsan inandırıcılığını kaybedersin. Etkin azalır.. Giderek okurun da..
  Efendim Kadir Topbaş AKP’li, bu da muhalif ya.. Her şeyine takmak zorunda.. Bu defa da Metrobüse saldırmış.. El insaf!.. El insaf.. Bu sistemin İstanbul’un kenar mahallelerinde yaşayan ve işlerine toplu taşımacılıkla gitmek zorunda olan az gelirli insanlara her gün evlerinde ve aileleriyle geçirecek kaç saat kazandırdığından haberdar değil. Umurunda da değil.. Özel otosuyla otobandaki hızı azalmış ya.. Ona kızıyor, ama ona kızdığını açıkça söylese ayıp olacak, metrobüse saldırıyor.
  Efendim metrobüs aslında otobüsmüş.. Yok yahu.. Dün ayni yolda otobüsler vardı. Sor bakalım Avcılar’da oturan ve Taksim’de çalışan odacı Mehmet Efendi’yle, Ayşe Hanım’a.. O zaman kaçta çıkıyorlardı evden sabah, kaçta dönüyorlardı evlerine akşam?.. Bugün nasıl durum?. Görecek ki fark en az üç saattir.. En az üç!..

  Metrobüs elektrikli olurmuş. Bu benzinliymiş.. Sahtekârlığa bakınmış.. Bakalım.. Adı Büs, yani Otobüs olan şey niye ille de elektrikli olsun ki?. Dünyada elektrikli otobüs kaldı mı?. Troleybüsler söküleli kaç yıl oldu. Metrobüs yolu, aslında dünün Mecidiyeköy’deki tercihli yolmuş.. Yuh artık!.. Kentin içindeki, 40 kavşak, bir o kadar kırmızı ışıkla kesilmiş sadece Taksim-Mecidiyeköy arasına konan, Metro başlayınca da zerre kıymeti kalmayan o dandik tercihli yolla, yüz binlerce insana rahat nefes aldıran, zaman kazandıran Metrobüs yolu nasıl ayni şey olur?. Saymayı mı bilmiyorsun, dayak mı yemedin?. Kral Çıplakmış. Bizim metrobüs bildiğiniz tercihli yolmuş.. Öyleyse senin bir şey bildiğin yok..
  Muhalefet etmek dahil..

 16. Oy anam! Bu yazının yorumları taşınamamış 🙂

  * * *

  En kısa zamanda eski yorumları koyup, bu aralar sık kullandığım metrobüs ile ilgili bir görüş güncellemesi yapayım.

 17. Bugun bindim lan metrobuse, fena degil. Ya da ben kisa mesafede bindigim icin oyle gelmis olabilir bana. Emin degilim.

  Yeni filmimin de adi belli, “Avcilar Genclik Metrobusle Sami Yen Deplasmanina Giderken”…

 18. Valla ne yalan söyliyeyim bu metrobüsün bana herhangi bir yararı yok. Ama yinede bu olay bu istanbula yapılan en iyi yatırımlardan biri. Her ne kadar yolsuzluğun bini bir para da olsa . İnsanlar zaman ayırabiliyorlar kendilerine. Metrodan genelde Bahçelievlerde inip köprüden karşıya geçiyorum trafiğin o bölümlerde ne kadar azaldığı dikkatimi çekti. Bence bu metrobüsler trafiğide rahatlattı. Kaldı ki bir dakika içinde 4-5 otobüs yanaşıyor duraklara. İnanılmaz bir insan yığını kendini Küçükçekmece , Kanarya ve avcılara gidiyor. Ve muhteşem olarak değerlendirdiğim minibüslerin e-5′den çıkarılması. Gerçektende eski kalabalık yok. Bana kalırsa bir yandan yolları geliştirirken bir yandan da halkı biliçlendirme kampanyları ve aktarma ücretlerinin azalması ile bu metrobüs doruğa ulaşacak ve bundan istanbul insanı yararlanacaktır.

 19. ben aracı görmedim,binmedim,etmedim ama kendisinin sözünü çok duydum..şöyleki arkadaşımın babasının avcılarda münibüs hatta var(dı) taki bu metrobüs gelene kadar.Ve koca şehirdeki tek geçim kaynaklarıydı ellerindeki hat ve münibüsten gelen para.Metrobüs geldi yatırmlar dökülen paralr vs vs..oldu yada olmadı herkes memnun ya da değil bunu bilemem ama bildiğim birşey varki oda metrobüsün geçtiği yerler üzerindeki münibüs hatları geçimini bundan sağlayan yüzlerce insan..ser sefil oldu.geçim sıkıntısına düştüler.haa bu minübüsçülerden bazılarına kadıköyde hat verildi ama malesef kör bi yerleşim yerine. iş yapmıyor yani..uzun lafın kısası bir iş yapılırken herşey herkes düşünülmeli..

 20. ters ikamet olayı sakıncalı,bir kere bindim kafa kafaya giriyoduk karşıdan gelen büs ile,burdan birde sayın şöfor abilerimizden önümüz açık deyip allah ne verdiye körüklemeleride olmadık kazalara yol açabilir.

  aksaklıklar az hasarlı atlatılarak giderilir inşallah,alınan sonuç muazzam etkiledi lakin trafiği,uzun zaman sonra bulunan ve icraata bi şekilde dönüşen çözüm,trafik sorunu için.

 21. Metrobüs İstanbul ulaşımının can damarı oldu bir anda. Proje gayet yerinde ve nokta atışı olsa da yukarıdaki yazıda eleştirdiğimiz noktalar hala geçerli aslında. Hala ve ısrarla madem E5’i bölmeyi göze aldınız, raylı sistem neden yapmadınız diyorum. Ve metrobüs dediğimiz araçlar nerede, bu otobüsler neden hala ters istikamet gidiyor, merak ediyorum.

  Gerçi yazıda normal otobüsle taşıma yapılmasının daha mantıklı olduğunu belirtmiştim. Topbaş okumuş olabilir 🙂

  Avcılar-Zincirlikuyu hattının açılması çok daha işlevsel kıldı aleti. Tramvaya ve hafif metroya temas zaten vardı. Mecidiyeköy gibi bir noktaya ve haliyle metroya temas etmesi de önemli bir artı oldu.

  Ama bu durumda da şöyle bir sıkıntı var. Şimdi Avcılar’dan yola çıktınız, Şükrübey, Karayolları, Çekmece, Florya, Sefaköy, Cennet filan derken tüm ara duraklardan M.köy yönüne yığınla insan alıyorsunuz, ama o duraklara 3-5 kişi vermiyorsunuz. Bu durumda otobüslerin özellikle M.köy’e yaklaşırken aşırı derecede dolmasına ve sıkışık olmasına neden olmakta. Çok sık otobüs geçmesi bu sorunu hafifletse de çözemiyor. Ne zaman binsem bu durumla karşılaştım: Her durakta 20 kişi biniyor, 3-4 kişi iniyor.

  Bunun çözümünün de farkındalar aslında ama imkanlar ve zoraki bir proje olmasından ötürü tam çözemiyorlar. Avcılar-Zincirlikuyu hattına Cevizlibağdan ara otobüsler veriyrolar sanırım ama bu ara otobüs sokma işinin daha sık yapılabilmesi şart. Çekmeceden, Merter’den, Topkapı’dan vs. gibi… Boş otobüslerin o hatlardan seyre başlaması bu yoğunluk işini çözebilir.

  Arabaların kendilerinden hızlı giden metrobüslere bakışları da ayrı bir kısa film konusu. Belki çiko bu konuya eğilebilir.

 22. Ulan bugün işe giderken serviste uyandım bu metrobüslerin neden ters istikametten gittiğine. Valla çok güldüm kendime 🙂 dank etti bi anda.

  ulan düz gitse nasıl incek, bincek millet. duraklar ortada. ne güldüm ya, hala da gülüyorum 🙂

 23. Ulan bugün işe giderken serviste uyandım bu metrobüslerin neden ters istikametten gittiğine. Valla çok güldüm kendime 🙂 dank etti bi anda.

  ulan düz gitse nasıl incek, bincek millet. duraklar ortada. ne güldüm ya, hala da gülüyorum 🙂

  * ulan bilgisayarımı kullanıon, bari log in olma. hadi log in oluon ozaman log out ol. hayır en azından log out olsan hani…

 24. Bu kadar para harcanan, bu kadar cesaret gerektiren bir girişimin gecekondu mantığıyla, yaptım, oldu mantığıyla yürümeyeceğini söyledik, söylüyoruz. Tamam Söğütlüçeşme’ye de ulaştı, büyük hizmet, alkış, şak, şak… Ama ya RTE açılıştan ayrıldıktan sonraki işleyiş?

  Buyrun: http://tinyurl.com/ackgkk

 25. mecidiyeköyde dün en bir anda insan kalabalığı oluştu.buna sebeb geciken seferler oldu.söğütlüçeşme’den gelen arabalar aktarma yapmasa bu kadar olmaz idi.bu zincirleme hareket diğer duraklarda giriş çıkışları engelledi tabiiki.bu olanların kestirmek zor değil,çözümde bulunur rahatlıkla ama sen seçime yetiştircem diye uğraşırsan olacağı bu.

  aktarma ise tam bi saçmalık.zincirlikuyu’ya kadıköy’den gelenler ile avrupa yakasından metrobüsü kullanacak insanlar için 3 adet(yalnız üçtane)kullanıma açık akbil gişesi olunca yoğunlaşma önce orada başladı.görevli dayıda -herkesin vicdanına bırakıyorum,isteyen geçsin-diyerek salınca olayı,bi dünya insanda doğal olarak direkt otobüslere saldırdı.ulan belediye açamamış akbil gişesini sen insaları üst üste bindirirken vicdan sorgulaması yapma,sonra millete vaaz ver.

 26. izdihamdı be dün 6buçuk suları..gerçi güzel olan beleş olmasıydı o yüzden kaptan kucağında gitsem ses çıkarmazdım..söğütlüçeşme’de indikten sonra stada gelene kadarki parkur tam sisli, puslu maç havasıydı yalnız çok beğendim. hiçbirşeyeeee diye iniceksin metrobüsten.

 27. nankör olma. yarım saatte kozyatağı acıbademe geldik diye de ekle 🙂 Hayır sanki para verdin, bir de eleştir 🙂

 28. he ya, metrobüs ulaşımı beleş 🙂 büyük başkan kadir topbaş ulan hahaha

 29. Eve dönerken akbilde para kalmadığı ve o saatte yükleyeceğim yer kalmadığından metrobüs’e binince şoförler para kazansın diye akbille 1.30 TL parası gidip bizden aldıkları 1.5 TL’le ile kara geçtikleri sistemi kullanmak için metrobüs şoförüne 20 TL uzatıp akbille basaraktan İETT ücretini karşılamış oldum resmen. Fakar bundan sonra para üstü beklerken aldığım cevaba ne desem diye 3-5 saniye düşünmek zorunda kaldım. Ben gece saat 12-1 gibi eve dmnerken yanımda bozuk para bulunduracakmışım. 20 TL verince şerefsin muamelesi görmem lazımmış şoför bey bunu hissettirdi. Dediği laf gecenin bu saatinde dışarıdasın ve bi de utanmadan 20 TL veriyorsun. Gelde küfür etme gelde arabayı sürerken adama vurma 2 tane.. Sana mı soracağım ulan kaçta eve döneceğimi, cebimde bozuk para taşıyacağımı veya taşıyamayacağımı sen kimsin ? Kimlerle arkadaşlık edeceğimi de söylesene şoför bey.

 30. o 1.30-1.50 muhabbeti ayda kaç para kazandırıyor bu şöförlere, aklım, havsalam almıyor. tüm yolculuk boyu onu düşünmekten alamıyorum kendimi…

 31. sen gene iyisin sircet, taksim hareket amirligindeki amcalar gece 11de otobus soran kizlara bu saatte ne isin var disarida, anan baban yok mu senin diye cevap veriyorlar…

 32. Şurada sormuştum ben bu soruları. Acar gazetecilik bu demek ki 🙂

  Gerçi söylediklerine göre, yalandan muhalefet ediyoruz biz. Topbaş Başkan çiçek gibi yaptı şehrimizi… Hastasıyız…

 33. İETT Genel Müdürü almış gazetecileri, bu yeni gelen milyon euroluk otobüslerin basında yazdığı gibi mantara bağlamadığını göstermek için bir Söğütlüçeşme, Edirnekapı yapmış. Tam bakın ne güzel çalışıyor diyecekken, bir bakmışlar ki, diğer tarafta bir tanesi gene bozulmuş, 15-20 metrobüs kuyruk olmuş orda. Adam da gene yanlış düğmeye bastı şöför, yoksa bozulma filan yok demiş. Hahahah, ben buna gülüyorum ya 🙂

Comments are closed.