Similar Posts

45 Comments

 1. “daha davosa gelmem, bunu da boyle bilesiniz.” allahtan ingilizceye ceviriyorlar bunlari, yoksa lise gencligi kavgasi replikleriyle posta kondugunu bilseler agir dalga malzemesi oluruz, simdi saglam posta koymus lan diye dusunurler belki.

 2. bir de bu toplantilarda tayyip yabanci dil falan bilmeden nasil davraniyor acaba diye merak ederdim hep, onu gormus olduk, gormez olaydik. bir insan derdini bu kadar kotu anlatabilir, hakli oldugu konuda bu kadar geveleyebilir yahu. hazir tony blair bos bos islerle ugrasiyorken getirsek bizim basbakanlara ozel retorik dersi mi verse, saati 20 pound.

 3. internethaber: “Davos’da Kasımpaşalı raconu”

 4. Değil gevelemek yöresel kalıplar kullanmak, almancı rapçi gibi söylemiş olsaydı bile yeterdi. Vay be helal olsun demek de varmış kaderde.

 5. dea yorumum gume gitti lan 🙂 Neyse ana fikir belliydi yine yazarim

  Olay iyice magazine donmus sanirim memlekette karsilama torenleriyle falan, o yuzden su kismi atliyor olabilir yurdum haber ajanslari

  “The Turkish PM stressed later that he had left the debate not because of his disagreements with Mr Peres but because he had been given much less time to speak than the Israeli leader.”

  Sayin basbakanimiz “Israil katil devlet, onlarla karsilikli oturmam” falan diyerek daha ilk dakikada postayi koyup kalksa tamam da sozunu kesen adama sinirlenip kalkip gidiyor, sonra da bi daha da gelmem iste diyor. Daha sonra da olayin Peres’le ilgisi yok, konusmam icin az zaman verdiler gittim diye kendi agziyla soyluyor. Benim atladigim, anlamadigim, algilayamadigim bir nokta mi var? Bundan kahramanlik destani cikarabiliyorsak helal olsun, sonra bu millet neden bu adama oy veriyor diye dusunuruz bol bol.

 6. Tamam doğrudur ben de bu konu da bir kez daha helal olsun diyorum. Bir devlet başkanı ile nasıl konuşulmaası gerektiğini öğrenmesi lazım orda el kol yapan lavuğun. Şahsını veya partililerini temsilde değil neticede. Şimona gelince İsrail Devletin’ nin temsilcisi Tayyip’ e gelince akepeli diye düşünmemeli. Ama öyle ama böyle benim devletimin Başbakanı’ na gereken saygı gösterilmeli. Daha net nasıl anlatılabilir ki? Hem size hem onlara! Yarın çıkar muyhtemelen İsmet Paşa dersleri. İçinde Tayyip geçmeyecek onlarda nasılsa anafikri yakalarsınız diyorum. Şşş…

 7. Yarın kimse Kılıçdaroğlu’ndan bahsetmeyecek, benim üzüldüğüm nokta o 🙂

 8. Bu tarz hareketler benim hoşuma gider , insanıda gururlandırıyor.Tayyip ortadoğunun liderliğine gözünü dikmiş gibi gözüküyor.Seçimler içinse inanılmaz bir yatırım oldu.En az yüzde 5 etkiler onun oylarını.Akp lilerin yaptıgı yolsuzluklar vs hepsi bir süre unutulacak.

 9. van minüt olmaz van minüt olmaz van minüt repliğide unutulmazlar arasına girdi 😀

 10. Şimdi yurtdışında falan nasıl oluyor bu işler bilmem de, Türkiye’de başbakanın öyle omuzuna falan vurup sus falan diyecek adamdan kan alırlar. Onun alışkanlığıda olabilir. Ondan daha ziyade konuşmaları falan da gayet kasımpaşalıca olmuş. Atar gider cinsten.
  Ben şunu biliyorum ne konuşursa konuşsun, nasıl hareket ederse etsin, fikri sabitler tarafından ya beceriksiz, pısırık ya da seçim yatırımı yapmış olacaktı. 🙂

 11. ben şöyle düşünüyorum, adam seçim yatırım filan düşünmedi. filistin halkını filan da düşünmedi. aynen werdure’nin yazdığı gibi, müdahale edilmesine, sözünün kesilmesine kızdı, ipleri kopardı… neden? çünkü türkiyede allah bu adam, danışmanları, ihale bekleyenleri, hepsi ağzının içine bakıyor. belki 3 dakika sonra kendisi de pişman oldu, bilemeyiz… seçim yatırımı kısmı, tartışmadan 15 dakika sonra danışmanları tarafından organize edildi, hopp metroları uzatın, hopp havaalanına kitle toplayın… ama olay anında hiçbirisini düşünmedi… nasıl sözümü kesersiniz lan hissiyatı bu, ötesi değil.

 12. hem perez hem de moderatör ensesinden tutulup silkelenmeyi hak etmiştir kaba tabirle. ama başbakanın yaptıkları benim bu kaba tabirimden bile kabacaydı. haklı olunan bir dava da malesef haksız duruma düştük. ama yerel seçimlerde %3 + yaptı. bir de piyasaların açılışına bakarız. orada da bazıları + yapacaktır.

  tarzı vs. çok tartışılır ama kurduğu cümleler bazen çok anlamsız olabiliyor başbakanın.

  “Tevrat der ki 6. maddesinde “öldürmeyeceksin”, burada öldürme var.”

  so what ?

 13. Hakikaten orada FIFA talimatnamesi okur gibi oldu yahu.
  “Bu oldurme degil, oldurmenin babasi Sansal”
  Bir baris odulu sahibi de bu kadar itici olur bir taraftan. Adimdan bunaldim.

 14. Herif sanki tayyipin 20 yıllık arkadaşı.Eller omuzda lafını kesmeler mikrofonu kapatmalar ne ayak olduğunu anlamadık moderatörün.Dakika paylaşım olayı ise ayrı bir soru işareti oldu.Peres kulak sorunundan dolayı bağırdığını söylüyor ama bence hiçde öyle değildi 25 dakika boyunca Erdoğana doğru konuşarak ve yüzünde ki ifadeyi baz alarak söylemek gerekirse bağırmıştır hatta haykırmıştır. RTE’de kısmende olsa doğru bir şekilde tepkisini koymuştur. Adam öldürmeyi iyi bilirsiniz sözü ise bence büyük bir talihsizliktir.Bunu bir politikacının, bir başbakanın dile getirmesi tarafsız ülke yada garantör ülke sınıflandırmasından Türkiye’yi çıkarmış ve bir tarafa dahil etmiştir. Kaldı ki RTE’nin hamas açılımında çok bilgi sahibi olduğunu söyleyemeyiz.Şartlanmış bir konuşma idi.

 15. ya amına koyim o kadar yazı yazdım, gitmedi silindi uyuz oldum. **sansür** peres, göt moderatör! tayyip de iyi başlamıştı ama çok saçma yere götürdü. madem böyle düşünüyorsun, dondur ilişkileri. tsk da alışverişi bıraksın israil’le o zaman. peres de birader sen amerika’ya tezkere vermeye niyetlenirken hangi dini kitaptan referans alıyordun deseydi mesela, cevap verebilir miydi tayyip? havaalanı muhabbetleri durumdan vazife çıkma amaçlı, çok yadsımıyorum. yerel seçim amaçlı olduğunu da düşünmüyorum bu giderin, o kadar da değil yani 🙂 van minüt!

 16. “Erdoğan toplantıyı terk ederken Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile kucaklaştı. Bu sırada BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun’un Amr Musa’ya oturmasını işaret etmesi dikkat çekti.”

  Bence bu da tartışılması gereken bir mizansendi. Atlamayalım. Amr Musa ayağa kalkıyor, başbakanı koşar adım çıkarken yakalayıp elini sıkıyor. Başbakan gittikten sonra BM genel sekreteri “otur hele yiğenim” işareti yapıyor. Amr Musa da oturuyor.

 17. werdure’nin son gözlemi oldukça önemli. bence BM genel sekreteri bir kukladır. ama kukla bile eline ipleri alabiliyor. Amr Musa ‘ya çömel dedi O’da çömeldi. hey gidinin 5 milyar yaşındaki yerküresi. kimlerin elinde oyuncak oldun.

 18. Bu havalimanın da biriken insanların havalimanının dış tarafında sigortalı olarak bekleyen kişiler olduğuna inanmaya başladım. Futbol takımlarının getirdiği oyunculardada , önemli bir olay olduğunda da bu adamlar saniyede orada bitiyorlar. Gayet şaşılacak bir durum.

 19. Davos’ta kalan saflar ekonomik krizi ve cozumlerini konusmaya baslamislar, Obama konusuyor simdi, ama kriz bizi teget gectigi icin bize koymaz. Biz postamizi koyduk geldik, ulkemizi lider konumuna yerlestirdik, simdi onlar dusunsun. Yeni Dunya liderimize selamlar, bugun moderatore posta koyan yarin Dunya’nin alayina gider. Ban Ki-moon akilli olsun, sabah kahvaltimizi Seul’de yapmayalim.

 20. olay bağımsız olarak ele alınınca dünyanın önünde şekil koyabilme açısından belki takdir edilebilir ama konu müslüman kardeşlerimiz ölüyor dan başka bişey olduğunda da aynı sert çıkışları yapsaydı kişisel olarak takdirimi kazanırdı başbakan.
  moderatörün de ta a.k ayrıca.

 21. Moderatore ayar verilmesi kesinlikle gerekliydi. Ama bu daha iyi bir uslupla yapilabilir miydi? Haydi diyelim, Kasimpasalilik damarin tuttu, giderini yapacaksin, moderatore olan hirsinla Tevrat’in ne alakasi var, nereden cikti moderatorla plajdaki cocuklari oldurmenin baglantisi. Tipik bir RTE hareketi, moderatore bile sinirlenmis olsa (ki bence de oyle oldu), Peres’e de sacma sapan toparlamasi zor bin tane laf edip oyle cikti.
  Israil lobisi, bunun acisini cikaracaktir RTE’den. Gecenlerde kimden oldugunu hatirlamadigim bir yazi geldi aklima, RTE gittikce ABD cenahindan uzaklasiyor diyordu. RTE uzaklastikca da ABD ABDullah Gul’e yakinlasiyor, gelecek gunler restlesmelere ve belki de koprulerin atilmasina gebe olabilir mi acaba? (Ama bu durum da, tam bir yumurta tavuk muhabbeti sanirim. ABD mi RTE ile kopruleri atip Gul’e yaklasiyor; yoksa RTE ABD’den uzaklastigi icin mi ABD Gul’e yakinlasiyor?)

 22. dellez, tevrat’la ilgili ve plajdaki çocuklarla ilgili bölümü izleyince aklıma bir şey geldi. ortaokuldayken münazara için hazırlanırken, bir gece öncesinde konumuz neyse onunla ilgili gerekli bilgileri toparlardık. bir de elimize güzel bilgi, güzel cümle geçince de “tamam bunu derse ben de bunu yapıştırırım” derdik. sonra mevzunun sonu gelmiş, ben daha bombalarımı sıralamamışsam, çok alakasız yerlerde boşa gitmesin diye sallardım, biraz onu andırdı bana.

  tabii bu olayı da geç öğrendim ve internetten izleyebildiğim kadarını izledim. mevzu hakkında söylenebilenecek binlerce şey var. tepkinin şekli, cinsi, başka nedenleri gibi konulardan bahsetsek de dünyanın sessiz kaldığı yerde, ne derseniz deyin, bu çıkışı tamamen de kötülemek pek insafa gelmiyor açıkçası. şu var ki, ayar vermeye kalkmadan önce söyledikleri -tevrat alıntısı gibi-, ya da “siz öldürmeyi bilirsiniz” sözleri tasvip edilemez elbette ve çıkışın getirdiği nokta da tarafsız ülke olmaktan da çıkaracaktır. ama çoğu avrupa ülkesinin ve abd’nin “tarafsız”lık ayağına hiç karışmaması da söz konusu.

  benim asıl dikkatimi çeken bir nokta var. her şeyi unutalım, tayyip oy için bunları yaptı, muhafazakar tavrı buraya sürükledi, bunları bir yana bırakalım. tam da aynı şekilde zuhur etmese de bir tc hükümetinin abd’yi ve bazı avrupa ülkelerini karşısına alabileceği bir olay, hatırladığım kadarıyla (mevzunun şekli değil büyüklüğünü baz alıyorum) 74 öncesinde gerçekleşti. ecevit hükümeti ambargo tehdidine ve ekonominin yerlerde olmasına karşı kıbrıs çıkarmasına karar vermesi, ekonomik ilişkilerin önemsenmeden tavır takınması ve ardından gelen ekonominin tepetaklak olması, ecevit’in aklında öncesinde vardı. şimdi ise aynı durum elbet sözkonusu değil. fakat kriz zamanına denk gelmesi, türkiye’nin krizi diğer ülkelere göre az hissetmesi, beni düşündürüyor. açıkçası ufak da olsa ülke içi bir kriz bizi bekleyebilir.

  şunu da belirtmekte yarar var. ab ve abd ilişkilerine önem veren bir adam bu çıkışının sonuçlarını elbet düşünüyordur. ben tayyip’in bu kadar aptalca hareket edebileceğine ihtimal vermiyorum. yani, “ulan dur seçimler geliyor, iki şekil yapayım” diye salt bir çıkışını düşünmüyorum. elbet oyları da etkileyecektir, bunu da es geçmiyorum. ya da tayyip çıkışının kötü sonuçlarına gittiğini görüp ilişkileri düzeltmek için uğraşacaktır.

  ha bana gelirsek, tayyip’i günahım kadar sevmem, ikiyüzlü arap ülkelerinden nefret ederim ve ab birliğinin yedi ceddine sayarım.

 23. Ya bi daha bizi Davos’ a çağırmazlarsa. Aman Tanrııııııııııııııııım!

 24. 1974 de uygulanan ambargonun sebebi sırf Kıbrıs değildir. 1 Temmuz 1974 de Haşhaş üretimi serbest bırakılınca, birkaç gün sonra Amerikan senatosundan Türkiye ye ambargo kararı çıkmıştı. Yani Atina daki cunta Makaryosu devirmeden 15 günden önce. Kıbrıs tuz biber olmuştur. Ama Kıbrıs olmasaydı da ambargo gelecekti.

 25. evet werdure, doğru söylüyorsun, kıbrıs olayından önce haşhaş yasağının kaldırılmasıyla ambargo kararı abd gündemindeydi. ama bu haşhaş mevzusu zaten abd’nin uyuşturucu bahanesi sadece, asıl mevzu boyunduruğu altından çıkmak.
  kıbrıs’a düzenlenen birinci harekattan sonra abd ve ingiltere’nin araya girmesiyle cenevre’deki görüşmelerden çıkan sonuç asker çekme olsaydı, tabir-i caizse tekrar boyunduruk altına girilseydi, haşhaş olayı affedilebilir bir duruma gelecekti.
  gerçekten bu haşhaş yasağının kaldırılmasının eğer abd’nin uyuşturucu sorununu çözmek için inandığı bir sebep olarak görüyorsanız, kıbrıs’tan askerin geri çekilmesinin bir şeyi değiştirmeyeceğini düşünebilirsiniz. ama ben böyle düşünmüyorum açıkçası. kıbrıs olayı sadece tuz biber olmakla kalmamış, başkaldırının ikinci adımı olmuştur.

 26. Adam kıpkırmızı oldu yahu neyin seçimi, gayet kasımpaşalı olduğundan yapılan bi çıkıştı:) bunun geri dönüşü kesin olcak onu da bekleyip görelip, ABD ortadoğu temsilcisi Türkiye ziyaretini erteledi, yahudi lobisi sitemlerini iletti… eğleceli bi gündem bizi bekliyor

 27. Bu arada DSP, bir önergeyle Davos’taki gerginliği Meclis’e taşıdı. DSP, Başbakan’a, “Sayın Başbakan, sizin elinizdeki dosyanın üzerinde AKP amblemi vardı ve tüm televizyonlara, yazılı basına bu resim yansıdı. Siz Davos’a AKP’nin temsilcisi olarak mı gittiniz? Yoksa, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakan’ı olarak mı?” diye sordu.

  bide böyle bişey var hakkaten, filistin için kızılay adına başbakanlık hesabı açıp köşede akp amblemi olması gibi..

 28. Tayyip bu tartışmayı oy için yapmadı ama havalimanına gelen binlerce insanı görünce siktir lan ne güzel bişi yaptım deyip seçime dahil etti bu tartışmayı dünde kaymaklı ekmek kadayıfı gibi ballandıra ballandıra anlattı 🙂 Bir taşla iki kuş hesabı.

 29. şu şimon’u görünce, suratına kezzap atasım geliyor ya.

 30. planlı olarak yapmamıştır.ama hazır yapılmışı varkene de kullanmamak olmaz diyerek metro seferleri felan artırıldı tabi.
  moderatör’ün tribi amerikaların biraz samimiyet bulunca “hey düdd”tarzı yaklaşımından kaynaklandı ki,o sırada sinirleri gerilmiş başbakanın kimyasını tamamıyla bozdu.
  davos’ta economic forumdasın,ülke başkanın çizdiği yola bak,şamarlayacak nerdeyse,veya yaşı büyük olmasa neler diyecekti acep?.

 31. “Ayrıntıları daha ayrıntılı bir zamanda yazacağım inşallah.” Yazcam demekle olmuyo başkaan, yazsana ayrıntıları 🙂

 32. Ayrıntıyı daha ayrıntılı bir zamanda yazmak, hımmm, çok salak bir cümle olmuş lan…

  Yazmıyorum bişey, herkes işine baksın…

 33. fwd:fwd: bence bu konu hakkinda yilmaz ozdil’in 1 subat tarihli yazisini mutlaka okumalisiniz!!!!!!!

  ahaha lan saka degil cidden, simdi aranizda gulenler var biliyorum ama gulun tabii, ben kendime guluyorum mesela bir saattir. artik yilmaz ozdilciyim, bu da boyle biline.

 34. Biraz önce Peres’in avukatlarından birisi aradı. Ulvi’nin Peres için eleştiri boyutunu aşan, hakarete varan ifadeler kullandığını, kaldırılmaması halinde Ulvi’yle birlikte benim de başımın yanacağını, hatta sitenin Mossad tarafından didik didik inceleme altında olduğunu belirtti. İlgili yorum sansürlenmiştir. Bundan sonraki yorumlarda hakaret konusunda Türk Ceza Kanunu’nun çizdiği sınırlardan uzaklaşmamanızı rica ederim.

  Avukat’ın kimliği linç psikolojisine kurban etmemek için açıklanmayacaktır. 🙂

 35. Oynatalim Ugurcum yaparsak cok sey var daha o iki dakikalik konusmada. “Bak senin sesin cok yuksek cikiyor”, “Siz adam oldurmeyi iyi bilirsiniz”i falan elestirmeyelim hadi, politikaci degiliz sonucta, oyle bir ortamda boyle bir uslup falan diye atip tutmayalim. Fakat “Hamas fuze atiyor diyorsunuz, kimse olmuyor, nasil fuze bu” argumani var o arada gecen. “Israil’in okul bombalamasini, 1000’den fazla sivili katletmesini sebep ne olursa olsun savunamazsiniz, sivilleri korumak icin sivil katletme gafletine dusuyorsunuz” seklinde cok basit cumlelerle bile savunulacak bir dava okey masalarindan cikan “yahu ne bombasi atilmasi, sallamayin, o kadar bomba atilsa adam olur” argumaniyla savunuluyor. Bir sonraki adimda Irak isgali icin Amerika’ya posta koymak var, yalniz isgalin nedenlerinin yalan cikmasi, binlerce insanin olmesi falan degil “haci 11 Eylul’den sonra savas actiniz, ama Dunya alem biliyor 11 Eylul’u cia duzenledi olm, siz duzenlediniz, yemeyin bizi” argumani var.

 36. AKP’yi hiç sevmiyorum, hatta nefret ediyorum ama hakkını teslim etmek gerek; kendilerini bilmem ama çocukları pırlanta gibi. Girişimcilik üstüne girişimcilik… Gemicik, yumurta, mücevherat, mısır ticareti filan… Gerçekten zeka dolu bu cocuklar… Son dalga olarak, Unakıtan’ın oğlu “OneMinute” markasının tescilini yaptırmış 🙂

Comments are closed.