Similar Posts

13 Comments

 1. canok eline sağlık havayı soludum resmen. şimdi eleştirdiğin kısımlara ek olarak ben de tv’de görünce şaşırdığım birşeyi eklemek istiyorum. adana’da kendimi bildim bileli belediye başkanlığı yapan, adını birçok yolsuzlukla andığımız aytaç durak onursal başkan olarak livorno kaptanına yöresel hediyeler veriyor daha sonra da şimşeklerin çağırması üzerine tribünlere gidip el sallıyor. bu da bana çok abes geldi. tabi camianın içinde olmadığımdan, tribündeki dengeleri de dış gözlemden öte bilemediğimden bu durumu ortaya koymaktan başka yorum yapmak istemiyorum.
  bir de bu sol akımı yaşatan insan sayısının yüzdesi hakkındaki yorumuna da katılıyorum. dillerde hep sol tandanslı şarkılar olsa da büyük çoğunluk farkında olmadan bu rüzgara kapılmış demirspor sevdalısı gençler gibime geliyor benim de. ama şaşılacak ve imrenilecek düzeyde -ki asıl yaratıcı beste-pankart ve livorno maçı gibi etkinliklerin altında yatan kesim bu- bu ruhu gerçekten taşıyan, okuyan yazan çizen üreten demirspor sevdalıları tüm bu güzelliklere sebep oluyor.
  tüm bunların yanında sadece tribün kültürü açısından geçen sene gittiğimiz pendik maçındaki ortam bile yeteri kadar doyurmuştu bizleri. korkuya değil sevgi-saygıya dayanan reislik değil abilik anlayışı, rakibe değil takıma yönlenmiş sevgi dolu ve bir kısmı gerçekten özgün tezahüratlar.

  sonuç olarak herşeye rağmen (oh ulan ne yorum yazdım az uğraşam bi yazı da ben yazarmışım :), ülkemizde bu denli sol rüzgarlar estirebilen bir tribün hissettirdikleri için e tabi bir de memleketim olduğu için gururluyum ben. yüreklerine sağlık. umarım daha başarılı konumlara geldiklerinde popüleritenin ve endüstriyelleşmenin kurbanı olmadan (st.pauli’nin dahi götünü kaptırdığı söyleniyor) bizlere gurur vermeye devam ederler mavilerin en asisi olarak.

 2. oyle ugrassam yazarmisim yok sekoya, ugras yaz. atki getirmedin bari yazi yaz…

 3. ben getirdim ama kendime, kuzen saolsun : ) zaten 500 tane basmışlar, bir çırpıda bitmiş işportada bile yoktu.

 4. Sadece bilgi vermek istedim.
  1-Köşe dışarı tezahuratı pankartı açanlara saldıran 3-5 kişi için söylendi.Yoksa açanlar için değil.
  2-Tamam belki çoğunluk olayın tam olarak farkında değildi ama hangi şehirde orak – çekiçli flamalar gün boyu bu kadar rahat dolaşabilir.Ve bu kadar hoşgörü ile karşılanır.
  3-Tamamen İtalyanca olan pankartlar hariç diğerleri çok uzun süredir zaten stadımızda asılı bu maça has pankarlar değil.
  Ömer

 5. ”Yaşananların Lazio ve Trabzon’un ortaklaşa hazırladığı bir provokasyon olabilir mi diye de düşünmeden edemiyor insan gayet ironikçe.”

  Siz Trabzonspor’u ne zannediyorsunuz.Lazio ve Trabzonspor’u aynı kefeye koyacak kadar cahil misiniz? Yoksa kendi kendinize ironi yapmanın bokunu çıkarma peşinde misiniz?

  Son satıra kadar güzel bir yazı okudum.Bu kadar sığ, önyargı ve nefret ile yazılmış bir cümleden sonra aynı düşünceler de olsak bile yazdığınız bütün o satırların samimiyetini kaybettiğine inanıyorum.

 6. @ ömer

  köşe dışarı tezahüratı onlara saldıranlara söylendi demek bence biraz basit kaçmış, sen o anlamda bağırmış olabilirsin ama hiç de öyle anlaşılmadı. polis dışarı ya da güvenlik dışarı denseydi o zaman tadından yenmezdi.

  ilk defa adanademir maçına gittiğimden, bir hevesle bütün pankartları not ettim ve yazımda kullandım. bakın adamlar bu maç için neler yapmış demek değildi amacım, kusura bakma.

  bi de evet, hiçbir şehirde yok bu kadar müsamaha doğru orda küçük bir tebriği es geçtim. gel gör ki, içi doldurulamadıktan sonra da çok yapay kaldığını söylemek de hakkımız olsun o kadar.

  @ murat

  livorno-ads-sol ironisini yaparken, lazio-trabzon-sağ ironisini neden yapamıyoruz? trabzon’un yapısını gayet iyi biliyoruz sonuçta. ads komünist mi dedik ki yazıda, trabzon faşisttir anlamı çıkardın?

  trabzon’la ilgili düşüncelerimi de önyargıyla değil de bizzat görerek oluşturmayı tercih ediyorum bu arada, dipnot.

 7. Şölen havasında geçen ve tribünlerin İtalyanca ve Türkçe pankartlarla süslenip görsel bir şova dönen maçta en önemlisi, bir insanlık ayıbı olan ırkçılığa karşı 5 Ocak Stadı’ndan birlik mesajı verilirken taraftarlarımızın bu güzelliğe kaçak giriş yaparak gölge düşürmeleri bizi üzmüştür. Taraftarlarımızın bir kombine biletiyle 3-4 kişinin girdiğini belirledik. Kaçak taraftarlarla dolan tribün kulübümüzü zarara uğratmıştır. O muhteşem gecenin ardından Livorno maçının hasılat raporunu incelediğimizde vardığımız sonuç içler acısıydı. Ciddi şekilde kaçak giriş yapıldığını bu oranın yüzde 40’ları bulduğunu gördük. Turnikeden ve itfaiye kapısından 800-1000 civarında kaçak giriş tespit edilmiştir. Ve en önemlisi ve en üzücüsü olanı, kötü niyetli kombine kart sahipleri stada giriş yaptıktan sonra kendilerini dışarıda bekleyen işbirlikçilerine kombinelerini atarak bir kombineyle 3-4 kez giriş yapılmasını sağlamışlar.

  Allah belanı versin e mi Ulvi 🙂
  Koca şehri de kendine alet mi ettin lan?

 8. Yorum konseri öncesi dışarıda bira içen gençlere “beyler aile var burada içki içmeyin” diyen ‘solcularımız’ var bizim a dostlar. O yüzden Güler Zere’ye destek verenlere karşı “kahrolsun pkk” denmesi hiç de şaşırtıcı değil.

  En nihayetinde orada tribünü dolduran 10 bin kişinin de sosyalist, demirspor’un da komple sol görüşlü bir kulüp olmadığını/olamayacağını az çok tahmin edebiliyoruz. Ama yine de bu tarz pankartların açıldığı, bu tarz marşların rahatlıkla ve ülkenin geri kalanının birçok bölümünde olmadığı kadar dominant bir şekilde söylendiği bir ortamı hazırlayabilenlere bir selam göndermek, bir helal olsun demek gerekir.

  Vamos Bien’e de selam gönderelim. Geçen akşam Harbiye’yi sarı-lacivert sticker’larla donattıkları için =))

 9. canoglan lutfen espri calmayalim bu arada rahat olun ulvi’nin biletini ben aldirdim, ha sahsen bende para vermedim ama ulvican’in bi sucu yoktur sucuğu çoktur, Saygilar..

  insan gibi yemedin be kuzen..

 10. mhuahua darısı bükreşe kuzen, domuz sucuğu yicez.

 11. Bir de cosku ve askla kahrolsun pkk tezahurati yapmiyorlar mi? Ulan olayi nereden bagladin da 2 dakikada costun andaval? Gerci andaval olmasi da onun sucu degil ki, memleket komple akil hastasi, sokakta kahrolsun pkk diye rastgele birinin uzerine kosup tokat atsan 3 saniyede canini alirlar adamin, polis de bombali eylem hazirligindaydi son anda engelledik der olay kapanir. Bagirirken yasadigi cosku ve heyecana bak a.k. 2 saniye once hazine buldu sanki.

Comments are closed.