Similar Posts

10 Comments

 1. ekşideb çalıntı ;

  o gün onu yapan gazete bugün ne yaparsa yapsın ama değiştiğini söylemesin. değiştim diyenlere insan değişmez diyenler, bir gazetenin değiştiğini iddia ederken tekrar düşünsünler.

 2. Çok şükür Cumhuriyet herşeyin en iyisini bilir demediğimiz gibi, Nazım’ı vatandaşlıktan uzaklaştıran o resmi ideolojiyi eleştiriyoruz. O resmi ideolojiye Cumhuriyet de dahildir elbette.

  Lakin bu değişme, değiştirilme mevzusu pek bir manidar olmuş 🙂

 3. radikalin türevleri o gün ne yazıyordu onu da koyabilir misiniz?
  Veyahut muhafazakar basın ne demiş onu da koyarsanız makbule geçer. Merak ettiğimden soruyorum.

 4. Şahsen ben istemiyorum artık bu kadar zaman sonra Nazım’a vatandaşlık verilmesini. Hele de bu hükümet tarafından…

 5. Muhafazakar basinin da muhafazakarlarin da ne halt oldugu belli de Nazim 1932’de ve 1938’de yargilanip mahkum ediliyor. Ne muhafazakari, ne muhalefeti? O siralar muhafazakar olmak zor tabii, sikintili isler. Muhafazakar olmak dedik de komunist olmak da kolay degilmis. Yepyeni bir bilgi; Nazim Hikmet komunistti, bununla gurur duyuyordu. Sabahattin Ali de 1932’de mahkum edildi. Allah kahretsin ki 1930’larda her sey icin suclayacak AKP yokmus. Cumhuriyet gazetesinin ne dusundugu pek umrumda degil, isterse bugun acik secik kufur etsin Nazim’a, 5-6 yildir ne hale geldigi belli zaten gazetenin. Acikcasi Cumhuriyet 60 sene once ne yapiyormus o da umrumda degil. Yalniz gazetenin o zamanki konumunu goze alinca Nazim’i mahkum edenin, onu yurdundan kovanin kimler oldugu pek guzel ortaya cikiyor. Buralari Nazim’a hakaretler yagdiran 1930 baskili muhafazakar gazete mansetleriyle de doldururuz ama 1932’de basbakan da belli cumhurbaskani da, hukumet de. Bati cephesinde degisen bir sey yok. O zamanlar Nazim sakincaliydi ve hapislerde curuyordu, bu devirde de 301’den yargilanan yazarlar, bir zamanlar haftalik DGM ziyareti yapan Yasar Kemal var. Her devirde var sakincali adamlar, rahat durmuyorlar naparsin. Aslinda iyi adamlar da milli mesele ve politikayi birbirinden ayiramiyorlar oyle bir dertleri var. Cumhuriyet okusalar ogrenirlerdi halbuki.

 6. Ben soruma hala cevap alamadım. Mesela Nazım’ı vatandaşlıktan çıkartanlar kimlerdi o tarihte radikal’in türevleri ne diyordu?

  Saptırmaya gerek yok. Bu tarih anlayışıyla Abdülhamit neden insan haklarına saygılı bir padişah değildi diye de sorabilirsiniz. Veya FAtih neden kardeş katlini yasal kıldı insan sevgisi yokmuydu kardeşim minvalinden sorularla çıkabiliriz.

  Şevket Süreyya ya da vedat Nedim Tör’lere de girebilirsin mesela. Neyse daha fazla uzatmayalım

 7. Padisahlarla Cumhuriyet donemi yonetimini karsilastiracaksak cok sevdim ben bu tarih anlayisini. Ben de bunu kullanayim artik. Benim sikintim da belli aslinda, milli meseleyi politikadan ayiramiyorum iste, gayretliyim ama. Soz konusu vatansa gerisi teferruattir, Nazim bile…

 8. @ozan

  o zamanlar muhafazakar basının olabileceğini sanmıyorum. O yüzden vakit’ in işini cumhuriyet yapmış.

  radikal türevi bir gazete var mıdır? onu da sanmıyorum.

  Bu siyasi bir linç’ den başka bişey değil. Bir çok ortamda 70′ den sonra naszımdan özür dilediklerini söylüyorlar.

  Bu gene de cumhuriyet açısından iyi birşey bence. Geçmişiyle yüzleşmek büyük bir meseledir. Bugün bunu yapamayacaklar da var. Ve de 70′ lerde cumhuriyet’ in sola nasıl yaklaştığını da gösterir.

  Ama linç oluyor bir kere. Bugün muhafazakar basın da bu linçi gerçekleştirse, radikal türevi gazeteler, hürriyet türevleri vs farketmez.. Bizlere gazeteleri savunmak düşmez bırakalım onlar kendilerini savunsun.

Comments are closed.