Similar Posts

5 Comments

  1. Bizim secim sandigi Rumelifeneri’ndeydi. Orasi da Buyuksehir’e bagli degilmis(demislerdi), gidip oy kullanmamistim o yuzden gecen yerel secimde, o kadar yol muhtar secmek icin gidilir mi? Bana ne koyun muhtarindan? Gerci Buyuksehir’e bagli olmadigina hala emin degilim fakat bizim yurt mudurlugu soylemisti, onlara guvenmistik(onlara guvenilir mi lan?). Simdi yine kacirdik, herhangibir yerel secimde oy kullanamamanin uzuntusunu yasiyorum.

  2. beyoğlu konusunda; akp beyoğlu belediye başkan adayı ahmet misbah demircan, akşam 18:00 civarı ntv’deki seçim programına telefonla katılarak, tvlerdeki bilgilerin gerçeği yansıtmadığını, elindeki ysk onaylı birleştirme tutanaklarına dayanarak seçimi %12 önde bitirdiğini, zaten sayımı da baştan itibaren 10-15 puan önde götürdüğünü, bunun sandıkların ilk açıldığında cihan haber ajansının geçtiği bilginin sanki seçimi hep chp önde götürüyormuş gibi yansıtılmasından kaynaklandığını söyledi. chp’nin burada itirazı da oldu, sanırım resmi sonuçları beklemek en hayırlısı.

  3. bir de anadolu ajansının istanbul için, chp önde haberi var, hani server çökmeden önce… kim ne derse desin, sene olmuş 2009, koskoca türkiyenin yaptığı seçime bak anasını satiim, öncesiyle sonrasıyla tam bir rezalet değil de nedir?

  4. BUsh’ un seçildiği gün geliyor aklıma. Florida da bi şeyler olmuştu sanırım. Neydi o hadise?

  5. Amerika’da bir eyalati kazaninca % 51-49 olsa bile eyalete ait butun vekilleri (electrol vote diye geciyor da bizim sisteme uygun tanimi vekil olur sanirim) sen aliyorsun. Florida’nin kontanjani 25. Amerika’daki baska bir gariplik de daha oylarin % 10’u aciklanmadan kazanani acikliyor kanallar genelde, yaptiklari samplingler falan super tutarli oluyormus, ki Obama seciminde oldu. Secim gecesi Gore’un secildigini duyuruyor bircok kanal, ortamda evet yeni baskanimiz Gore muhabbetleri donerken Bush’un kayincosunun kanali ortaya cikip “yok lan Bush kazandi” diye duyuruyor. Sonra oylar tekrar sayiliyor Bush 271-266 Bush kazaniyor. Bu 25’lik kontenjan belirliyor yani secimi. Oy sayimi sonucu 400 oy farki belirliyor, bu fark 6 milyon oy icerisinden. Sonrada tartisma yaratan sey Florida’da garip seylerin donmus olmasi. Florida’da degisik bir oy pusulasi kullaniliyor ve 3. aday tahmin edilenden 5 kat fazla oy aliyor. Bunu insanlarin bu oy pusulasi yuzunden yanlis adaya oy vermesine baglayanlar var. Bir de burada normalin uzerinde gecersiz oy var. Ozellikle siyahlarin yogun oldugu Jacksonville’de 27.000 gecersiz oy var. Boyle garip seyler donunce Bush hile yapmakla suclanmisti. Hepsini okumak isteyenler icin

    http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_presidential_election_in_Florida,_2000

Comments are closed.