Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bu Zamanda İyi Para

Bilen bilir; kendi halimde, zararsız, kişisel haklara saygılı ve insan hakları evrensel beyannamesinin herhangi bir maddesini yirmi kusur yıllık insanlık kariyerim boyunca çiğnememeye özen göstermiş pirezentabıl bir insanım. Henüz on beş (15) dakika önce kapıma gelen ne idüğü belirsiz adamın, ‘kapıcı parası’ kisvesi altında istediği on beş (15) Türk lirasını kibarlıkla kendisine takdim ettim. ‘Bizim kapıcımız mı var birader? 4 ayda bir merdivenleri temizlediğini sanan bir adam var sadece.’ demedim. Evet, öyleydi fakat demedim. Çünkü toplumsal bilincim ve birlikte yaşayabilme yeteneğim hatırı sayılır bir olgunluğa erişmiş durumda.

Daha bir kez çimenlere basmışlığım, şoförlerle konuşmuşluğum, ateşle yaklaşmışlığım yok. Toplumsal kurallara son derece bağlı olduğum gibi, yazılı olmayan kurallara da büyük saygım var. Etik, ahlak, oturma kalkmayı bilme, nerede nasıl hareket edileceğini bilme, örf ve anane gibi kategorilerde henüz göze batan bir yanlışım olduğu söylenemez.

Eyvallah, teşekkür ederim.

Peki bütün bu özelliklerimi göz ardı ederek Garanti Bankası durup dururken hesabımdan neden 40 TL çekti? Paramı Garanti altına alma yönteminizi fazla spektakuler buldum açıkçası.
Küfür serbest mi burada Dea Aga?

13 Comments

 • rain96
  Posted 13/08/2009 at 14:24

  ev nerde , tam tarif alsam

 • dea
  Posted 13/08/2009 at 14:30

  Küfür serbest mi burada Dea Aga?

  Koy götüne, rahvan gitsin kardeşim 🙂

  İş Bankası da gayet çakalca bir hamleyle 36 lira mı ne almıştı benden. 4-5 senedir kullanmadığım bir hesaba para transferi yapılmıştı. Para gelir gelmez kendi hesabıma, yani sıklıkla kullandığım hesabıma EFT talimatı verdim. Nedir, 10-15 dakika içinde geçecek hesaba. Bakma gereği bile duymadım. ATM’ye gittim, parayı da acil çekmem lazım, çok kritik. Ahan da bakiye geçmemiş daha. Hemen İş Bankası şubesine gittim, dediler ki EFT talimatınız iptal edilmiş, ondan geçmemiş para hesapta hala. Neden iptal edilmiş? Bilmiyorum… Bankamatiğim olmadı için vezneden çekeyim dedim. İşte atıyorum 200 lira alıcam dedim. Onlar da o kadar bakiye yok ki dediler. Ya ya, benim alın terimi 10 dakikalık bakiyeyi fırsat bilip iç ettiler… Laik, ateist, agnostik, aczmendi müsvettesi İş Bankası…

 • altar
  Posted 13/08/2009 at 16:08

  En olmadık zamanlarda kesiyor bir de karakterine soktuklarım. Ulan belki ilaç param. Bi sor bi demi?

  Bu arada hoş geldin iki gözüm 🙂

 • mcD
  Posted 13/08/2009 at 16:23

  hsbc geçen durup dururken yeni kart göndermiş, iyi dedim bende diğerini kapattırayım bari daha süresi dolmadı. Gittim insanlık edip aradım dedim böyle böyle iptal edin ,he birde borcum neyse söyleyin vereyim!. 15 lira kart ücreti keseceklermiş, abla dedim iptal ettiricem ne ücreti bu. Neyse ozaman biz dilekçenizi yollayalım kesmesinler paranızı!
  Çok ilginç gerçekten , kesmeyin diyince kesmiyolar parayı.

 • omento
  Posted 13/08/2009 at 20:25

  bir pangacı olarak birşeyler söyleme mecburiyetinde bulundum.
  öncelikle hesablardan alınan yıllık işlem masrafını siz sayın müşteriler,hesabı açtırırken imzalamış olduğunuz sözleşme karşılığında kabul etmiş oluyorsunuz.(haaa sizlere bu kadar ne kadar açıklayıcı şekilde aksettiriliyor bilemicem)
  hesabı kullan,kullanma,bankanın önünden dahi geç,geçme,farketmez.her yıl her bankanın kendi mevzuatı çevresinde belirlediği dönemlerde ücretler-bankadan bankaya değişir-hesaplara borç kaydedilmekte.o yıl içerisinde hesaba para yatarsa,hooop alır.
  irdelemez,sormaz,düşünmez,sunulan hizmetin bedeli budur der alır.ha sizler derseniz ben zaten kullanmıyorum,banka o zman kapat der,sen dersin kardeşim zaten benim paramı işletiyosun,ne kadar paranı işlettiğine göre değişir.vardır milyoncukların almaz.
  veyahut talimat ver almiim der,öğrenciysen almayabilir.vs..vs..vs..
  ama bu fiyatlar faişdir,fazladır,derseniz ona söyleyecek lafım olmaz,güzide ülkemde milleti düşünüpte fiyatlama yapan kim var ki?
  maç biletimiz olmuş 55 lira…

 • aga
  Posted 13/08/2009 at 20:43

  daha once yazmistim hsbc ile olan muhabbetimi ama nerede simdi bulamadim. herifler ben yurtdisindayken istanbuldaki eski adresime kredi karti gonderip aliciya (okulun postacisina) vermisler, o karttan benim haberim yokken ona yillik islem kart kesmisler, benim seklini bile bilmedigim kart icin benden 40 TL talep ediyorlardi. Bunu da “arkadasim borcun var odesene” seklinde bir mail aldigimda ogrendim. Sonra aradim hallettiler ama, sildiler o borcu da, haklarini yememek lazim. Yalniz hallettirme asamasi da ayri bir komikti.

  – Neden iptal ettiriyorsunuz?
  – Artik Turkiye’de yasamiyorum beyefendi.
  – Yurtdisinda her 200 dolarlik alisverise bidi bidi bidi bidi bidi bidi
  – Arkadasim tatile gitmedim 2 haftaligina tasindim lan.
  – Olsun o sekilde de kullanilir?
  – Lan manyak misiniz, Turkiye’de banka hesabim ve duzenli gelirim yok, nasil oderim ben onun ekstresini?
  – Hmm o zaman iptal edelim sanki.
  – Bravo, mukemmel tespit.

 • okul açık
  Posted 13/08/2009 at 21:05

  dört dörtlük, tam evlenilecek çocuk ahahaa

 • dea
  Posted 14/08/2009 at 07:53

  Kriz var bahanesiyle binlerce çalışanını kapının önüne koyup, sonra krize rağmen çok başarılı bir sezon geçirdik, %25 büyük, karlılığımızı %18 arttırdık diye gerim gerinen, gelir kalemlerinden -neredeyse- en büyüğü kredi kart ücreti ver hesap bakım ücreti olan tüm bankalara bir project mayhem şart!

 • alfredo
  Posted 14/08/2009 at 10:06

  Garanti Kredi kartı tarafıma gönderilirken herhangi bir imza atmadım. Onun arkasından gelen Hsbc ve Word kart içinde bırakın imzayı daha bankasından içeri girmişliğim yoktur.

 • psyche
  Posted 14/08/2009 at 15:40

  ya bu biraz telefon açıp ne kadar cinganlaşabileceğinizle doğru orantılı. tongue-fue’da kara kuşak sahibi biri olarak 😛 kişisel tecrübelerim şu yönde;

  -hsbc’dekilerin çok üstüne giderseniz kestikleri ücretin aynını advantage puan olarak aktarırlar(ki bu bi zamanlar
  rakkam x 4= uçak bileti formülündeydi) o zaman iyiydi, lakin kaldırmışlar diye duydum.

  -garanti’dekiler işte gene kestikleri meblağ karşılığı bonusu her ay belli bir harcama yapmak koşuluyla yatırırlar (atıyorum her ay 300tl harcamaya 30 tl bonus, eğer zaten her ay o harcamayı yabıyosanız yanınıza kar kalır diyebiliriz.normalde bunu sözünüze bonus diye daha yüksek meblağlara yabıyolar.)

  -denizbank’takiler en gerizekalı kısımdır, ne kadar lafta söyleseniz, aşağılasanız, beni senden daha üst düzey birine bağla deseniz de kösele gibidirler, suratına bok atsanız yapışmazlar, gene de o parayı alırlar, bide utanmadan hesap işletim ücreti alırlar ekstradan her ay 4 ytl.

  bunların hepsinin müşteri memnuniyeti hattı mı ne tam adını doğrultamadım şimdi, öyle bişeyi vardır, arayın çemkirin, sizin gibi banka olmaz olsun deyin, büyük bankalara ‘bu mu sizin büyüklüğünüz’, küçüklere ‘siz bu kafayla sittin sene büyük olamazsınız’ deyin. paranızı alamasınız da deşarj olun.daha da hızını alamayanlar için şikatimvar.com mu ne öyle bi site var, oraya da yazdıklarınız bunların müşteri memnuniyet temsilcilerinin meyil baksına düşüyomuş diyolla.
  gerçi bunları bu paraları alması yasal ama gene de olsun 🙂

  ps.bu da yazdığım en uzun not olsun.

 • Canarino
  Posted 14/08/2009 at 16:10

  O şikayetimvar.com mudur nedir, bazı cep telefonu aboneleri tarifeden muzdarip olunca mesaj atıyorlar. Altta da ilgili firmaların kurumsal soğukluktaki mesajları oluyor, cevaben; “Müşteri bilgilendirildi” gibilerinden. Ekseriyetle “Soktuk bir kere, boşuna çıkartmaya uğraşmayınız” temalı gibi geliyor bana o cevaplar 🙂

 • dellez
  Posted 14/08/2009 at 16:45

  Ya kredi kartini kapatmak icin arayan herkese “abi gotunu yiyim kapatma, bak su kadar bonus verelim” falan cekiyorlar.
  Lan aslinda bu is istismara cok mu musait ne?

 • Canarino
  Posted 14/08/2009 at 18:21

  Doğa, yapma bunu. Biliyorsun potansiyeli 🙂

Leave a Comment