Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pes yahu…

Star Haber’de Melih Gökçek-Kemal Kılıçdaroğlu tartışmasını izliyorum. Çıldırmak üzereyim. Derdimi anlatacağım tek mecra burası. Melih Gökçek diyor ki, “Kılıçdaroğlu’nun söylediği rakam 1995 senesidir. İlk sayacı aldığımız fiyattır. O zaman teknoloji henüz çok gelişmediği için o fiyata alınmıştır. Zamanla teknoloji gelişmiş, bugün 18 euro’ya düşmüştür” diyor. Bugün 18’e alıyoruz diyor. Pek güzel diyor, ikna olduk. Ancak sonra diyor ki “Murat Karayalçın bu sayacı şu 50 euroya almıştır. Yolsuzluk yapan odur, CHP’dir, CHP yamyamdır.” O da güzel de, koca salonda ne Kılıçdaroğlu, ne de Dündar çıkıp demiyor ki “ulan madem teknoloji gelişmedi diye 224 euroya aldınız bu sayacı da, senden önceki belediye başkanı nasıl 50 euroya almış? Teknoloji çok gelişmişken bir anda sen belediye başkanı seçildin de teknoloji mi geriledi? Senden önceki belediye başkanı 50’ye alırken, sen 2 sene sonra 224 euroya alıp, nasıl ee ama teknoloji gelişmemişti o zaman çok pahalıydı dersin?” diyemiyor. Ben televizyon başında kafayı yemek üzereyim, bir tanesi şu Melih Gökçek’e haddini bildiremiyor. Delireceğim.

16 Comments

 • dea
  Posted 17/12/2008 at 20:16

  Off, kendi ağzıyla “o zaman teknoloji gelişmemişti, ilk sayaçları o fiyattan aldık” dediği sayaçlar için şimdi de “nerde faturalar, göster, ispat et, iftira ediyorsun” diyor… Olm gerçekten inanılmaz bir adam bu Gökçek…

 • ozan
  Posted 17/12/2008 at 21:35

  Melih Gökçek’i izlerken gelmiş geçmiş (rantçı) bütün politikacıların karakter haritasını görebilmekteyiz. Bütün program boyunca bir dediği bir dediğini tutmadı. sürekli kendisiyle çelişti.

  Kılıçdaroğlu hatta bazen de uğur dündar inceden inceye ti’ye aldılar. Makara yaptılar tam tabiriyle soytarıya dönüştürdüler.

  Ben Kılıçdaroğlunu ilk kez seyrettim harbiden anlatıldığı kadar bitirici bir adam. Ama Baykal onun da idam fermanını imzalar yakında. AKP’ nin 3 ismini de ezdi geçti resmen. Bakalım sırada kim var.

 • dea
  Posted 17/12/2008 at 21:41

  Kılıçdaroğlu garip bir adam. Belli ki elinde müthiş belgeler var, hani incelense yolsuzluk kanıtı ancak bunu dile getirme yöntemi müfettiş durağanlığında. Kitlelerin önündeki bir politikacı gibi değil, amiri önündeki memur gibi anlatıyor. Haliyle, nasıl desem, rakibini yoruyor yoruyor ama bir türlü son darbeyi indiremiyor.

  Yine de CHP’nin laiklik ekseninin yanı sıra yolsuzluk konusunda da kelam ettiğini görmek yüreklere su serpmiyor değil. Gerçi bu memuriyet yaklaşımı nedeniyle bu muhalefetten de ekmek çıkmaz. Hele bu topraklarda…

 • ozan
  Posted 17/12/2008 at 22:32

  Kılıçdaroğlu AKP tipi yolsuzluğun önündeki en büyük engel.

  Yıllardır siyasetin dürüst insanları içinde barındırmadığından söz eder dururuz. Bu gece bir daha gördük “şeref” kavramını elinden düşürmeyen i. melih gökçek’i. Ve onun karşısında yapabileceğinin en mükemmelini yaptı Kılıçdaroğlu.

  Elinizi vicdanınıza koyun söyleyin hanginiz elinizde en sağlam kanıtlar olsa dahi, İ. melih gökçek’ten daha fazla konuşabilirsiniz?

  O yüzden sakin olacaksın sabırlı olacaksın avını yavaş yavaş kendi ağına doğru çekeceksin.Çok dikkatli bir şekilde. Oyunu İ. Melih Gökçek’in temposunda oynamaya hiçkimsenin gücü yetmez. Adam utanmadan sonra doğmuş bir kere yüzü hiç kızarmıyor. Tempoyu hiç düşürmüyor. Hep bir kısır döngüye sokuyor.

  Kılıçdaroğlu kendi konusundan hiç dışarı sapmadı .Hep cümlesini bitirdiği yerden devam etti.Asla İ. Melih Gökçek’in cümlesinin bittiği yerden konuşmasına devam etmedi. Böylece adamı soytarıya çevirdi.

  O yüzden memuriyet benzetmesine pek katılmıyorum reşatçım:)

 • dea
  Posted 18/12/2008 at 00:27

  Yok abi, ben kendi adıma Kılıçdaroğlu gibi bir adamın varlığından son derece memnunum. Lakin, bu sakin, polemiklere bulaşmadan meramını anlatma derdindeki adamın Türk siyaseti dediğimiz pisliğin içinde cılız bir ses olarak kalmasından korkmaktayım. Bir de, işte, yazıda dediğim gibi, Gökçek’in mesnetsiz Karayalçın manüpilasyonuna karşın, nasıl şak diye geçirmedi lafı, ona çok üzüldüm.

 • Burçay
  Posted 18/12/2008 at 10:48

  Yayın başlamadan Melih Gökçek’i az çok tanıdığım için böyle bir program geçeceğini tahmin ediyordum ama Melih Gökçek benim tahminimden çirkef çıktı :D.İlk başlarda sinirlenerek izlediğim program bir müddet sonra komedi filmine döndü benim için.Melih Gökçek’in yaptıklarını kahkahalarla izledim.Bu adam senelerdir Ankara Bşb nin başkanlığını yapıyor.Denilebilecek tek kelşme var ; yazık.

 • Baris
  Posted 18/12/2008 at 20:32

  Şimdi de Teketek programına çkmış Gökçek, bu sefer Altaylı’yla baş başa olduğundan rahat at koşturur diye tahmin ediyor ve zaplıyorum. 🙂

 • dea
  Posted 19/12/2008 at 09:55

  Şaban Dişli’yi, Dengir Mir Mehmet Fırat’ı koltuğundan eden Kılıçdaroğlu belki canlı yayındaki performansı ile değil ama Melih Gökçek’in RTE ile ilgili bir şirkete araştırma yaptırtdığını ortaya çıkarmasıyla, bence bir kelle daha aldı… Bakalım, görücez…

 • werdure
  Posted 19/12/2008 at 14:47

  Kurs muhabbetinden dolayı izleyemedik. Konuşulanları okudum bir bok anlamadım. Çorba olmuş muhabbet. Genel kanım Melih Gökçek konuşturmamış tartışmaya değil çığırtkanlığa gelmiş. Kılıçdaroğlu belge ise gösterememiş. Belki de gerek bile duymadı.

  Kılıçdaroğlu 3 tartışmada da sürekli sorgulayan konumda. Mesela ben SSK ile ilgili söylenen iddialar karşısında defansa geçmesini isterim.

  Bence en önemli konu Tv lerin dizi ve yeni formatlarda program kıtlığı çektiği bugünlerde bu şekilde bir kültür oluşursa hepsi ayağını denk alacaktır, yapacağı şeyi iki defa düşünecektir. Hepsi birbirinin açığını arayacağı için. Çocukken oynanan dansa davet hesabı geç karşıma densin. Milletin gözü önünde kapışılsın. Belki bu apolitiklikten biraz olsun sıyrılırız.

  Kısa bir anektod ; Televoleli yıllarda hangi seçimdi hatırlamıyorum ama bir seçim öncesi bütün liderleri bir tv kanalına çağırdılar. Erbakan a sordular gidecek misiniz diye. Cevap ;

  -Birinci lig takımı, şampiyon takım üçüncü lig takımlarıyla oynar mı?

 • werdure
  Posted 19/12/2008 at 16:55

  Yalnız balonlar şahane olmuş 🙂

  http://www.sabah.com.tr/haber,BDA8D6688A0244A1873EFAD9F5E05407.html

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, SESAR adlı firmaya herhangi bir para ödemediğini, herhangi bir anket de yaptırmadığını iddia ederek, “Bu tamamen o dönemde Ergenekon mensubu olduğu ortaya çıkan Türkiye’yi karıştırmak maksadıyla iş yapan bir kişinin tezgâhıdır. Sadece ve sadece tezgahtır. Ben böyle bir para ödemedim. Ben böyle bir araştırma yaptırmadım” dedi.

  Gökçek, Ergenekon ile ilişkilendirilen SESAR’a “Erdoğan nasıl yıpratılır” araştırması yaptırdığı ve bunun karşılığında 354 bin YTL ödediği şeklindeki iddialara ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

  İddiaların tamamen asılsız olduğunu söyleyen Gökçek, SESAR Başkanı İsmail Yıldız ile Demokrat Parti’nin kuruluş çalışmaları sırasında tanıştığını savundu. Gökçek, şöyle konuştu:

  “SESAM denilen firma, benim Demokrat Parti Kuruluş hareketi sırasında yanıma gelen, ‘işte ben anketçiyim size yardımcı olmak istiyorum filan’ diyen birisi. Kendi kendine gitmiş birtakım anketler yapmış. Bu anketler bana intikal etmiş filan değil. Seçim geçti bir de baktım ki önümde bir fatura. Ne kadar sonra geldi tam da hatırlamıyorum. 300 küsür milyar liralık bir fatura. Açtım telefonu son derece ağır hakaretlerde bulundum. ‘ Ne danışmanlığı yaptın? Benle kaç sefer oturdun konuştun ?’ diye sordum’. Belli ki işte Ergenekoncu olduğu da daha sonra ortaya çıktı, tezgâhçının birisi. İşte günün birisinde kullanılsın diye bunu yapmış.”

  SESAR tarafından gönderilen fatura konusunda avukatına talimat verdiğini ve avukatının gerekli işlemleri yaptığını anlatan Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Ondan sonra da ses çıkmadı. Para filan ödenmiş değil. Kesinlikle böyle bir ödeme yoktur, varsa böyle bir ödeme bulsun makbuzunu çıkarsın. Böyle bir para ödenmemiştir. Faturayı dikkatle incelerseniz saçma sapan yazılar var. Böyle fatura mı olur ? Böyle aptalca fatura mı olur ? Melih Gökçek bir iş yaptıracak olsa böyle fatura ile iş yaptırması mümkün mü ? Bu tamamen o dönemde Ergenekon mensubu olduğu ortaya çıkan bir kişinin Türkiye’yi karıştırmak maksadıyla birçok iş yapan bir kişinin o dönemdeki başka bir tezgahı. Sadece ve sadece tezgahtır. Ben böyle bir para ödemedim. Ben böyle bir araştırma yaptırmadım. Tamamen sahtekarlıktır.”

 • CeZZa
  Posted 19/12/2008 at 17:25

  Daha program yapılmadan Melih Gökçek’in böyle bir tutum sergileyeceğini geçmiş programlarını izleyenler biliyolardı. Bu adamla tartışma programı falan yapılamaz. Eğer elinde bir kanıt varsa çıkıp kamuoyuna açıklayacaksın. Yoksa o pişkin sırıtışı izlemek zorunda bırakıyosun 70 milyona. Hatta tüm tv kanallarını zaptedip evimizden çıkmaz olmaya başladı.

  Aslında çok stratejik bir hata yapılıyor. Melih gökçekin tabanından dolayı sahip olduğu oylara karşı, onun şuanki tek rakibi Karayalçın’ın üzerinde birleşilmesi gerekilirken önce Melih Gökçek’in üzerine gidiliyor. Melih gökçek ise Karayalçın üzerine iddialar atıyor ve Gökçek dosyasına odaklanan Kılıçdaroğlu buna cevap vermiyor. Ne olursa olsun Karayalçın’ı öne çıkartamamak Melih gökçek’i alternatifsiz bırakacaktır. Yakında sıra Melih geçtiğinde Karayalçın’ın üzerine çok gidilecek O gün İş işten geçmiş olabilir

  Son umut olarak Melih Gökçek’in Akp tarafından aday gösterilmemesi olarak görülüyor ve son ergenekon belgesi bunun için ortaya çıkartılıyor ise tek söyleyebileceğim bunun imkansız olduğu. Gökçek Yerel yönetimlerde güçlü kalabilmek için yönetime alınmamıştı. Yarın bu adam nasıl bu oyla seçilebilir dememek için bugün dikkatli davranmak lazım. Emin olun Başbakanın kafası bu siyaset işlerine çok çok iyi çalışıyor.

 • dea
  Posted 19/12/2008 at 19:21

  geçtiğimiz yıllarda melih gökçek ile sivil toplum örgütleri arasında yine ankaradaki bir alt geçit veya kavşak uygulaması nedeniyle ihtilaf çıkmış ve melih gökçek “bu konuyu halka soralım” diyerek anket yaptırmıştı. kızılayda büyük araçlarda ve çadırlar kurularak oluşturulan anket alanında bulunan bir muhabirin, oy kullanan bir kadınla yaptığı röportajı izlediğimde aslında melih gökçekin nasıl olup da seçilebildiğine tam bir örnek teşkil ettiğini farkettim. röportaj ana hatlarıyla şöyleydi:

  muhabir: ankete katılmak için mi geldiniz?
  kadın: hee, bizim mahalleden bir otobüs geldik. sağolsun melih gökçek getirtti bizi. döner ayran da yedirdi bizlere sağolsun.
  m: ne için geldiğinizi biliyor musunuz?
  k: hee anket varmış. ona geldik.
  m: ankette neyi oylayacaksınız? oyunuzu hangi yönde kullanacaksınız.
  k: melih gökçeeee vireciieemm..

  yapılan röportaj da gösteriyor ki, kendisine ailesine mahallesine sürekli bedava hizmet götürülen, bedava gıda yemek dağıtılan, para dağıtılan, her tür yardım yapılan bu yoksul insanlardan melih gökçekin tek bir beklentisi var. o da hazır kıta oy verme işi. ankarada melih gökçek bu şekilde özellikle yoksul ve kenar mahellelerde en az 400.000 aileye bakıyor. bu ailelerin kalabalık aileler de olduğu varsayıldığında niye bu kadar yüksek oranda seçimleri aldığı açıkça ortadadır.

  EkşiSözlük’ten, çok güldüm 🙂

 • werdure
  Posted 20/12/2008 at 09:31

  400.000 aile mi? Ortamala 4 kişi desen 1.600.000 kişi, Ankara nın nüfusu kaç? Saçma bir rakam olmuş. Sıkmış.

 • ozan
  Posted 20/12/2008 at 10:20

  araştırmacı sorgulamacı gazeteci werdure:))

 • dea
  Posted 20/12/2008 at 12:04

  O kısmı yorum zaten, bu bilgileri TÜİK’ten aldım demiyor herif.
  Ama diğer kısım bu adamın şirazesinin sikindirik bir mevzu için otobüsler kaldırıp, binlerce insana oy kullandıracak kadar kaymış olduğunu gösteriyor.

 • CeZZa
  Posted 20/12/2008 at 14:22

Leave a Comment