Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Engelin engel

“Çocuğum sakat olacağına aldırırım daha iyi” diyorsa bir anne adayı, hiç çocuk doğurmamalı.. İçinde daha yeni filizlenen yavrusuna, “Engelin engel senin yaşamana” diyen bir anne adayıysa anne olmayı unutmalı..

Babaannemi hatırlıyorum çiçekleri çok severdi evinin balkonunu camla kapattırmış o geniş balkonda adeta bir sera oluşturmuştu.. Çiçeklerine aşıktı o. Onlarla konuşur, onlarla dertleşirdi ama şu an en iyi hatırladığım şey çiçeği filizlendiğinde gözlerinde oluşan sevinç.. Herkese gösterirdi dalın üstündeki minik tomurcuğu gururlu, mutlu bir şekilde… Ve hemen bir nazar boncuğu ile bu doğurganlığı koruma altına alırdı, sakınırdı bu üreyişi, çoğalışı kem gözlerden adeta…

Neyse; konumuz tabi ki babaannemin çiçek merakı değil, “bir insanın yaşama hakkı.” Bazıları bu sözü bir cenin için pek iddialı bulabilir ama gerçekte o ceninin temsil ettiği milyonlarca “sakat”, “özürlü” ya da en makul tabiriyle “engelli”, bu “daha iyi” denilen kararın yükünü hissedecektir. “Farklı” olmanın zorluğunu yaşarken, bir de “fazlalık” olma duygusuyla boğuşmak pek de kolay olmayacak açıkçası onlar için..

Ve “engelli” kişilerin ailelerine bakışı gelecek tabi gündeme… Kafada bin bir soru, “Annem de benden kurtulmak ister miydi acaba?” Haberi okuyunca canım acıdı… Tüm -zaten- engeliyle boğuşanların bir de bu fikirle boğuşacağını düşündüm çünkü… “Olmamalı mıydım, doğmamalı mıydım?”, “Neyim ben? Fazlalık mıyım gerçekten” .. Yorucu tüm bunları düşünmek. Yorucu engelli bir çocuk büyütmek. Yorucu değil mi zaten “annelik duygusu”nu yaşamak tüm alınan hazza karşın sorumluluklar da yüklenmek. Bedeninde yepyeni bir canın filizlendiğini anladığı andan itibaren, belli belirsiz ona sarılan bir anne “özür” dinler mi? Onu sahiplenmişken, onu canında hissetmişken eliyle gidişine neden olur mu?

Dedim ya haberi okuyunca canım acıdı. Tüm engelli yaşamak zorunda olanlar adına “utandım” biraz.. Bence sen normalini de isteme Gülben Ergen, bence sen anne olma, 2.5 ay içinde onu sevemedinse boş ver sen doğurma… Seni kınamıyorum ben, sadece rica edebilirim; vazgeç anne olma sevdasından çünkü hayat zor, hayat engellerle dolu ve engelli doğmak gerekmiyor maalesef bazen engelli yaşamak için..

Leave a Comment