Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zam tarifesinde uzay/zaman kayması

Şimdi bundan birkaç ay önce petrol fiyatları 100 dolara tırmanmıştı. Kriz henüz başlamamış ama resesyon beklentileri had safhaya ulaşmıştı. Petrol yükselince pek tabii ki elektrik ve doğalgaza zam geldi. Gerekçe belli: “Petrole baksanıza 100 dolar oldu” Eyvalah dedik, Allah o global dinamikleri nasıl biliyorsa öyle yapsın. Allah başbakanımıza, maliye bakanımıza, ekonomik kurmaylarına zeval vermesin yeter ki…

Günler, günleri kovaladı ve o gün 100 dolar olan petrol şimdi 60 dolara kadar indi. Ama bizim otomatik fiyatlandırma bozulduğu için bu indirim faturalara yansımadı. Açık konuşmak gerekirse öyle bir beklentimiz de yoktu zaten.

Şimdi ne oldu peki? Doğalgaza yeni bir zam daha geldi. Ama bu kez gerekçe olarak petrol fiyatları arttı da diyemediler. Hemen başka bir senaryo bulundu tabii…

– Yaa, petrol fiyatları 9 ay önce artmıştı ya…
– Ee?
– Hah işte o yüzden zam oldu…
– Lan ne alaka, şimdi 60’a düştü ama?
– 9 ay önceki yeni tesir etti, bu da 9 ay sonra tesir edecek. Mart’a filan düşer heralde…
– Uzay/Zaman çizgisinde kayma oldu yani?
– Hamdolsun ki…

Bu kışı kol gibi faturalar eşliğinde geçireceğiz ama rahat olsun baharla birlikte ucuzlayacak tekrar. Hele yaz aylarında o kadar ucuz olacak ki, kapı, pencere açıp kaloriferleri yakasınız gelecek.

Ama var ya, Mart ayında doğalgazı ucuzlatmazsanız nasıl bir kuramsal fizik teorisi ile açıklayacaksınız bu durumu, bence şimdiden onu düşünmeye başlayın.

Bu arada, hani Tayyip Bey’e göre kriz mriz etkilemedi ya bizi, krizin ağa babası olan ülkelerde doğalgaz bir yılda %40 zamlanmış… Türkiye’de kaç mı? İnanın içimden gelmiyor yazmak.

1 Comment

  • emre
    Posted 06/11/2008 at 11:43

    Yorum dahi yapacak bir durum kalmadı artık. İşin boku çıktı.Akşam televizyonda zam haberi oldumu tepkisiz kalıyorum. Asıl bir zam haberi yoksa şaşırıp küfüt etmeye başlıyorum. Ne hikmetse Kemal Sunal filmlerine benziyoruz yeniden. Seyit yakında tüp kuyruğuna girer.

Leave a Comment