Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Türk demokrasisinin yıldızları

Meclis’te görüşülmekte olan, işçileri sokağa döken, eleştirilerin yine hakarete varacak düzeyde cevaplandığı şu meşhur Sosyal Güvenlik Reformu’nun Meclis’teki görüşmelerinde bir skandal yaşanmış. Haberde anlatılana göre Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk yaşanmış ve iktidar partisi ilk defa kendisinin hazırlayıp Meclis’e sunduğu tasarıyı reddetmiş. “Nasıl yani reddetmiş? Vaz mı geçmişler acaba?” diyerek dikkatle dinledim haberi. Ama hayır, meğer yanlışlıkla red oyu kullanmışlar.

Olay şu şekilde cereyan etmiş. AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, hükümet ile sendikalar arasında varılan uzlaşma gereğince, tasarının 35. maddesinin değiştirilmesi için önerge vermiş. Yüzde 35 olan alt sınır aylığının evli veya çocuklu olanlarda yüzde 40’a çıkartılmasına yönelik bu önerge, sendikaların kabul edilen isteklerinden bir tanesi. Ve haliyle muhalefetin de desteklediği bir önerge.

Ancak muhalefetin kabul oyu kullandığını gören pek muhterem AKP milletvekilleri önergeyi muhalefetin sunduğunu düşündüklerinden dolayı reddetmeleri gerektiğine kanaat getirmiş olacaklar ki büyük bir çoğunluk “kabul etmeyenler” tarafında el kaldırmışlar. Ve tasarı reddedilmiş.

Neyi oyladıklarını bilmeyen rezillik abideleri… Fazla detaya girmeye gerek yok. Hele hele Levent Kırca parodileri gibi yazının sonuna kör gözün parmağına bir mesaj iliştirmeye hiç gerek yok. Alın size Türk demokrasisinin nasıl işlediğini gösterir bir hadise. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarihinin utanç verici sahnelerinden birisine imza attıkları için Türk demokrasisinin parlayan yıldızı AKP’ye ve pek kıymetli mebuslarına ben bir vatandaş olarak teşekkür ediyorum. Sizlerle gurur duyuyorum. Sizler kurtaracaksınız bu memleketi.

3 Comments

 • ağa
  Posted 26/08/2008 at 13:59

  hahahah ciddi mi lan bu hahaha. zaman gazatesi yarin yalanlar, esasinda arada baska bir madde daha var onu istememisler o yuzden oylamamislar diye. bu arada mukemmel komedi dizisi yapilabilir aslinda “the parliamentary” adinda. iki tane bolumun senaryosu hazir bile, birinde muhalefet kabul ediyor diye red oyu veren hukumet mebuslari, digerinde uluslararasi bir toplantida ukrayna basbakanina yazan basbakan. tabii ulke tamamen hayali, ayrica trt3 izleyerek bolca malzeme de buluruz, konu sikintisi olmaz.

 • dea
  Posted 26/08/2008 at 14:02

  Zamandan önce bu siteye dadanan AKP’liler yalanlar hadiseyi. Yüzde 40 az geldi, 45 yapalım diye reddetti bizim mebuslar diye. Aslansınız, kaplansınız…

 • ağa
  Posted 26/08/2008 at 14:03

  AKP yapar da CHP geri kalir mi?

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?­haberno=252617&tarih=10/04/2008

  Beni­m­ diziye bol bol malzeme cikiyor boylece, donusunde Koksal Toptan Mumcu’ya tekme tokat girebilir mesela komedi unsuru olarak. Sayin degerli siyasetcimiz Baykal daha ne kadar ucuz numara gostereceksiniz bize bakalim, Allah uzun omur versin ki ben de 20 bolum cikarabiliyim.

Leave a Comment