Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Neler oluyor hayatta? #1

Sabahın 8’nde geliyorum işyerine. Olağandışı durumlar haricinde 9:30’a kadar herhangi bir iş yapmıyorum. Bol bol kahve, bol bol gazete filan. Bir de, zaman zaman birim içinde basında çıkan ekonomi haberlerini derleme ihalesi üzerime kalıyor. Benzeri bir derlemeden Fasulyeden için her gün yapmak lazım aslında. Bir nevi kısa kısa gündem takibi. Başlayalım:

Yaşanan global krizin ülkemizi teğet geçtiğini iddia eden, devletin resmi rakamları üzerinden muhalefet yapanları, koskoca iktisat profesörlerini felaket tellallığı yapmakla suçlayan Tayyip Erdoğan, Elbistan’da halka “Milletin sırtından doyan doyana, Bunu gören yürek nasıl dayana, Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana!” şiiriyle seslendi.

2006 yılında Din Kültürü ve Ahlak Kültürü kitaplarına “abdest suyu kandaki alyuvar sayısını arttırır” ibaresi konmasının mimarı sayılan ve haberlerin medyada yer bulmasının ardından görevinden alınan Namık Sönmez, görevine tekrar döndü. Sönmez’i Tayyip Erdoğan “İbare Alman Dr. Albert Schalle’nin kitabından birebir alıntı” diyerek savunmak istemiş, ancak öyle bir alıntının söz konusu olmadığı anlaşılmıştı.

Seçim otobüsü ile Aydın’da düzenleyeceği miting alanına giden Başbakan, otobüse doğru “Allah cezanızı sandıkta verecek” diye bağıran 13 yaşındaki bir çocuğu otobüse aldırarak, bizzat darp etti. “Bırakın gitsin” talimatının ardından 13 yaşındaki çocuk önce partililer, sonra polis tarafından tartaklandı.

TRT Şeş’in Kürtçe mevlit organizasyonu ile ilgili soruları yanıtlayan Deniz Baykal, “Herkesin Allah’a kendi dilinden ulaşmasını çok doğal buluyorum. Herkes kendi anadilinde ibadet edebilir. Mevlit, Türkçe’nin en güzel kullanıldığı bir yakarış. Keşke Türkçeyi ibadetin her biçiminde özgürce kullanma anlayışı içinde olsak.” dedi.

İstanbul’da CHP’nin belediye başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim çalışmasında kapsamında kiraladığı bilbordların hemen yanına isimsiz bir yazar tarafından hazırlanan “Dosyacı Kemal’in Dosyası” isimli kitabın tanıtım afişleri asıldı. Kılıçdaroğlu bu afişleri kimin finanse ettiğinin, nereye asılacağına kimin karar verdiğinin araştırılmasını isterken, “Böyle demokrasi olmaz” dedi.

AKP’nin Malatya mitinginde, Mel Gibson’ın ünlü Braveheart filminin afişi şeklinde, üzerinde “Davos Fatihi” ve “Cesur Yürek” yazan, photoshopşa Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının yerleştirildiği bir döviz açıldı. Erdoğan dövize gülümseyerek baktı ve “Düşünce güzel de resim güzel değil” dedi.

Murat Karayalçın’ın HADEP mitinginde bulunduğunu, o mitingde “Biji Apo” sloganları atıldığını söyleyen Melih Gökçek, “Dolayısıyla Karayalçın terör örgütü yandaşıdır”dedi. Kendisine yöneltilen “Yıllar önce Konya’da Refah Partisi mitinginde bir grup İstiklal Marşı’nda ayağa kalkmadı, sayın Erbakan oradaydı, Erbakan İstiklal Marşı karşıtı mı?” sorusuna “Ne alakası var bunla?” diye cevap verdi.

Deniz Feneri davası söz konusu olunca “Gizlilik kararı var, yazamazsınız” diyen iktidarın aynı gizlilik kararına sahip olan Ergenekon soruşturmasında benzer bir hassasiyet göstermemesi ve hatta sanıklara şimdiden çete yaftası vurması gözlerden kaçmadı.

2004 Ocak sayısında kapağını Işıksız Evren konusuna ayıran ve “Kapağımıza rengini veren karanlık çok ürkütücü, kozmik boyutlarda. Öyle ki, tüm korkuları gölgede bırakıyor…” alt yazısı ile çıkan Bilim ve Teknik dergisinin Mart 2009 sayısında yaşanan Darwin sansürü gündemi meşgül etmeye devam ediyor.

Uğradığı silahlı saldırı sonucu 19 yıl önce hayatını kaybeden Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç Zincirlikuyu Mezerlığı’ndaki kabri başında törenle anıldı. Beklenen hoca bir türlü gelmeyince Ertuğrul Özkök iPhone’nundaki kayıtlı olan Fatiha Süresi‘ni çalarak, törendekilere dinletti.

İspanya, İngiltere ve Kanada’dan sonra Hollanda’da da “ateist reklam kampanyası” başlatıldı. Lahey ile Amsterdam arasındaki otoyolun, Schiphol havaalanı yakınlarındaki bölümünde, 9×12 metre büyüklüğündeki reklam panosunda, “Muhtemelen tanrı yok, bunu düşünmeye cesaret et ve hayatın tadını çıkar” ifadesi yer aldı. Reklamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kaldırmasından korkuluyor.

Leave a Comment